Ruska rublja je jutros na tržištima valuta pala na istorijski najniži nivo u odnosu na dolar i euro u veoma nestabilnom trgovanju nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio snagama te zemlje da napadnu Ukrajinu, što bi trebalo da izazove nove sankcije Moskvi.
Ruske snage ispalile su rakete na nekoliko ukrajinskih gradova i iskrcale trupe na njenu južnu obalu u četvrtak, naveli su zvaničnici i mediji, nakon što je Putin odobrio, kako je rekao, specijalnu vojnu operaciju na istoku.
Rizik od sankcija
Rano jutros rublja je bila 8% slabija u odnosu na američku valutu i mijenjala se u iznosu od 87,55 za jedan dolar, neposredno nakon što je dostigla rekordno nisku vrijednost od 89,6 za dolar. Gubitak vrijednosti zabilježen je i u odnosu na euro i to 6,3% pa se rubljom sada trguje 97,51 u odnosu na evropsku valutu, nakon što je rano jutros kurs bio 99,99 za jedan euro.
Grupa MOEX, koja vodi Moskovsku berzu, obustavila je trgovanje ubrzo nakon otvaranja tržišta u 5h po evropskom vremenu i nastavila trgovanje u 8h.
Ništa od ruske imovine na tržištu kapitala nije ostalo nepogođeno najaktuelnijim dešavanjima, pa su cijene akcija ruskih kompanija i državnih obveznica naglo pale dok su ulagači razmatrali rusko kretanje ka Ukrajini i izglede za uvođenje zapadnih sankcija.
Rizik od širih i ozbiljnijih sankcija je veliki, zbog čega postoji vjerovatnoća da panika i potencijalna rasprodaja zasnovana na usaglašenosti budu prisutni i u nastavku trgovanja, primijećeno je, izmešu ostalog, u objavi BCS Global Marketsa, prenosi Reuters.
Indeksi i obveznice
Dolarski berzanski indeks ruskog kapitala RTS pao je 26% na 906,96 poena, što je najniži nivo od početka 2020. Ruski indeks MOEX baziran na rubljama bio je 22% niži i iznosio je 2.419 poena.
Prinosi na ruske referentne 10-godišnje obveznice OFZ u rubljama, koje se kreću obrnuto od cijena, porasli su na 10,93%, što je njihov najviši nivo od početka 2016.
Zapadne zemlje i Japan uvele su sankcije ruskim bankama i pojedincima kao odgovor na priznanje Moskve dvaju otcijepljenih regiona u istočnoj Ukrajini, ali su obećali oštrije mjere ukoliko Rusija sprovede invaziju.
Najveći ruski kreditor Sberbank saopštio je da je spreman za bilo kakav razvoj događaja i da su urađeni scenariji kako bi se garantovalo da su sredstva, imovina i interesi njihovih klijenata zaštićeni.
Tržišta se sada pripremaju za uticaj novih i oštrih zapadnih sankcija kako bi Moskva bila kažnjena zbog invazije na Ukrajinu.
Očekuje se da će uticaj sankcija biti značajan, za razliku od mekih sankcija uvedenih ranije ove sedmice.
Obuzdavanje inflacije
U međuvremenu, ruska centralna banka je saopštila da će započeti intervencije na tržištu valuta i ponuditi dodatnu likvidnost bankarskom sektoru.
Ruska centralna banka takođe je odlučila da proširi listu hartija od vrijednosti koje prihvata kao kolateral u zamjenu za likvidnost koju obezbjeđuje, i sprovodiće operacije da ponudi dodatnu likvidnost bankarskom sektoru.
Drugi alat koji centralna banka ima pri ruci da ublaži pritisak na rublju je njena ključna kamatna stopa. Očekuje se da će banka nastaviti monetarno pooštravanjem jer se bori da obuzda inflaciju, koja bi trebalo da dobije podsticaj od pada rublje.
Visoki zvaničnik američke administracije rekao je novinarima u utorak da će se Sberbank i drugi zajmodavac VTB suočiti sa sankcijama SAD ukoliko Moskva nastavi invaziju na Ukrajinu, upozoravajući da nijedna ruska finansijska institucija nije sigurna.
Obje banke su ranije odbile da komentarišu potencijalne prijetnje sankcijama.
Cijena sirove nafte tipa Brent, koja predstavlja globalno mjerilo za glavni ruski izvoz, porasla je 6,7% na 103,32 dolara po barelu, na najviše od sedam godina.