Svijet

Rudnik litijuma u Nevadi dobio odobrenje za rad uprkos potencijalnoj šteti za ugrožene vrste

Rudnik bi trebalo da proizvodi dovoljno litijuma za 370.000 vozila godišnje tokom sljedeće dvije decenije. Predviđa se da će svjetska potražnja za litijumom porasti šest puta do 2030. godine

Rudnik litijuma u Nevadi dobio odobrenje za rad uprkos potencijalnoj šteti za ugrožene vrste Foto: Shutterstock
Portal AnalitikaIzvor

Rudnik litijuma u saveznoj američkoj državi Nevadi je dobio dozvolu za rad od strane federalne vlade uprkos obećanjima zaštitnika prirode da će podići tužbu protiv plana za izgradnju rudnika, za koji kažu da će ugroziti divlje cvijeće i dovesti do izumiranja životinja.

Rudnik Riolit Ridž pomoći će da se ubrza proizvodnja litijuma za baterije za električna vozila što je u središtu Bajdenovog nastojanja da smanji emisiju gasova staklene bašte, rekli su zvaničnici administracije u Renu.

Izgradnja rudnika bi trebalo da počne naredne godine u pustinji između Rena i Las Vegasa, proizvodnja za planira za 2028. godinu, rudnik bi trebalo da proizvodi dovoljno litijuma za 370.000 vozila godišnje tokom sljedeće dvije decenije. Predviđa se da će svjetska potražnja za litijumom porasti šest puta do 2030.

Nevada je dom jedinog postojećeg rudnika litijuma u SAD, a drugi je trenutno u izgradnji u blizini granice sa Oregonom, 354 kilometra sjeverno od Rena.

Biro za upravljanje zemljištem Ministarstva unutrašnjih poslova SAD izdao je dozvolu nakon što je Služba za ribarenje i divlje životinje (USFWS) zaključila da rudnik neće ugroziti opstanak živog svijeta.

Ekolozi su rekli da je odobrenje za rudnik politički motivisano kršenje zakona SAD. Centar za biološku raznovrsnost je u saopštenju naveo da je sud sada jedini način da se zaustavi rudnik Riolit Ridž.

„Potreban nam je litijum za energetsku tranziciju, ali ne po cijenu izumiranja živog svijeta“, rekao je Patrik Doneli, direktor centra. Rekao je da Bajdenova administracija „odustaje od dužnosti da zaštiti ugrožene vrste i da se ruga Zakonu o ugroženim vrstama“.

USFWS je saopštio da će projekat, uključujući infrastrukturu, rezultirati gubitkom nekih od već ugroženih staništa koja su dom pčelama i drugim oprašivačima koji su sastavni dio reprodukcije biljaka i životinja.

Protivnici projekta kažu da je to najnoviji primjer da Bajdenova administracija grubo postupa sa američkom zaštitom domaćih divljih životinja, rijetkih vrsta i svetih plemenskih prostora u ime usporavanja klimatskih promjena smanjenjem korišćenja fosilnih goriva i oslanjanjem na strane izvore kritičnih minerala.

Portal Analitika