Abiznis

Lamela C u podgoričkom naselju pod Ljubovićem ostala netaknuta i pored naloga Urbanističko-građevinske inspekcije

Rušenje stopirano, čeka se odluka Upravnog suda

U odnosu na zakonske propise, kao i uzimajući u obzir gabarite objekata, praksa Urbanističko-građevinske inspekcije je da prije izvršenja rušenja sačeka ishod rješenja po žalbama i tužbama na donijeta rješenja ovog organa, radi pravilnog postupanja

Rušenje stopirano, čeka se odluka Upravnog suda Foto: Pobjeda/ Dobrilo Malidžan
PobjedaIzvor

Rušenje zgrade Lamela C u podgoričkom naselju pod Ljubovićem, koje je bilo zakazano za juče, nije realizovano. Prema izjavama predstavnika stanara te zgrade u izgradnji Čedomira Radičevića, obustava rušenja nastala je nakon što je stiglo obrazloženje iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine da će se čekati odluka Upravnog suda. Prethodno je investitor, firma ,,PS Gradnja“, angažovala kran od ,,Elevatora“ kako bi samostalno srušila dvije etaže ove zgrade.

PROPISI

Iz Urbanističko-građevinske inspekcije resornog ministarstva saopštili su da su rješenja o rušenju izvršena po uručenju subjektu nadzora, ali da su rješenja Upravnog suda pravno obavezujuća. To bi značilo da bi, u slučaju rušenja prije odluke Upravnog suda po tužbi, a u slučaju poništaja rješenja i vraćanja na ponovno odlučivanje drugostepenom i dalje inspekcijskom organu, kao i donošenje pravilno donesenog rješenja i ponovnog utvrđivanja činjeničnog stanja, bilo nemoguće sprovesti, jer na terenu ne bi više postojali objekti.

To bi, navode, za posljedicu imalo moguću tužbu investitora za naknadu. Dodali su da je njihova praksa, u odnosu na zakonske propise, kao i uzimajući u obzir gabarite objekata, da prije izvršenja rušenja sačekaju ishod rješenja po žalbama i tužbama na donijeta rješenja ovog organa, radi pravilnog postupanja. Rješenje inspekcije za rušenje ove zgrade doneseno je početkom 2019. godine, a Urbanističko-građevinska inspekcija je naglasila da su u oktobru 2020. uputili zahtjeve za rušenje službi ,,Zaštita prostora Crne Gore“, radi dalje procjene načina i vrijednosti izvršenja.

"Kako postupajući inspektori Goran Miladinović i Zorica Milošević iz ministarstva otišli januara, odnosno oktobra 2020, predmet je u januaru 2021. predat Marijani Bulatović, koja konstatuje da subjekat nadzora nije postupio po rješenjima o rušenju i podnosi zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka. U odnosu na zahtjev za izvršenje ,,Zaštiti prostora CG“ nemamo povratnu informaciju, a kontrolnim inspekcijskim nadzorima je utvrđeno da na objektu nema izvođenja radova", navodi inspekcija i dodaje da je investitor u oktobru 2020. godine pristupio postupku legalizacije kod nadležnog sekretarijata Glavnog grada, gdje je u toku žalbeni postupak na njihovo rješenje.

UTVRĐUJE SE ODGOVORNOST

"Nadležni sekretarijat Glavnog grada je donio rješenje kojim se prekida postupak legalizacije za dio objekta, a za dio odbija legalizacija, kao i da se dalji postupak izvršenja rušenja nastavlja u dijelu objekta shodno zakonu preko izvršne službe d. o. o. ,,Zaštita prostora Crne Gore“ uz asistenciju nadležnih službi", navode iz Urbanističko-građevinske inspekcije i objašnjavaju da gradski sekretarijat u ovakvom slučaju obavještava njih radi prekida postupka uklanjanja objekta.

Ispred zgrade su juče ujutro bili okupljeni i vlasnici stanova nelegalne zgrade u izgradnji, kao i komšije iz susjednih zgrada, a prisutni su bili policajci, ekipa Hitne pomoći i pripadnici Službe zaštite i spašavanja.

Predstavnik stanara Čedomir Radičević kazao je da u sređenim zemljama u ovakvom slučaju dođe inspektor i stavi plombu.

"Kod nas država pusti da se završi čitav objekat, a kupci vjeruju svojoj državi... Problem bespravne gradnje treba rješavati u startu - rekao je Radičević novinarima i dodao da budući stanari još nijesu potražili pravnu pomoć, ali da će angažovati advokata u slučaju da se desi šteta. - Mi trenutno trpimo nematerijalnu štetu. Mi smo stanove sve kupili, postoji svaki posjedovni list", naglasio je on.

Rasprava sa inspektorom

Dešavanja ispred zgrade na Ljuboviću obilježila je i žučna rasprava stanara sa inspektorom. Tražili su da dođe resorni ministar Janko Odović, da im se vrati novac i utvrdi ko je odgovoran što je zgrada navodno upisana u katastar. Iz policije su kazali novinarima da se nijesu stekli uslovi za rušenje, jer se nijesu pojavili predstavnici Centra za socijalni rad. Odović je nedavno najavio na mreži X da će Lamela C na Zabjelu biti srušena ,,kada za to budu obezbijeđena sredstva u budžetu“.

"U skladu s tim, upućen je prijedlog budžeta Ministarstvu finansija sa zahtjevom za znatno uvećanje novčanih sredstava za narednu godinu, čime ćemo moći bolje da odgovorimo na sva rješenja o rušenju koja imamo", objavio je on 11. decembra. Izgradnja spornog stambenog bloka poznatog kao lamele B, C i D, počela je 2017. Lamele su izgrađene na urbanističkim parcelama 130 i 51 i doslovno su naslonjene na objekat ,,V&B Investa (UP 46)“, koja je useljena 2016.

Kako je ranije objavila organizacija ,,Kana, ko ako ne arhitekt“, za lamele B i D prva rješenja o zabrani gradnje donijeta su 4. aprila 2018, a pet mjeseci kasnije inspektor je donio rješenje o rušenju. Za Lamelu C, prvo rješenje kojim se zabranjuje gradnja donijeto je 31. januara 2019, a rješenje o rušenju 20. marta iste godine. Nije prvi put i da se najavljuje rušenje spornih lamela, ali to je do sada sprečavala grupa građana, ili nije bilo ni podrške Vodovoda, Elektrodistribucije, Centra za socijalni rad...

Portal Analitika