Ona ističe kako je uoči 24. februara i početka ruske invazije na Ukrajinu bila klimatska aktivistkinja, ali da se sada orijentisala na antiratne akcije.
“Sada dijelim antiratne materijale, čime rizikujem da me uhapsi policija. Nažalost, antiratni pokret u Rusiji pod pritiskom je Putinovog autokratskog režima. Ljude protivzakonito hapse na antiratnim skupovima, onda ih kažnjavaju ili zatvaraju u privremene centre”, poručuje ona.
“U policijskim stanicama, ljudi su izloženi batinama, mentalno ih iscrpljuju, a neki bivaju podvrgnuti fizičkoj ili seksualnoj torturi”, dodaje ona.
Rizikuju sve što imaju
Naglašava i kako je u Rusiji zabranjeno izgovoriti riječ ‘rat’.
“Akcije Rusije isključivo mogu biti nazvane ‘specijalnim operacijama’. Za upotrebu fraze ‘ne ratu’, stoga, rizikujete zatvor u trajanju od 15 godina”, ističe Žuravljova.
Ona do sada nije bila podvrgnuta policijskoj represiji, no brojni njeni prijatelji jesu.
“Osjećam strah zbog svojih prijatelja koji rizikuju sve što imaju da bi se borili protiv horora koji Putin pravi u Ukrajini. Strahujem i za moje prijatelje u Ukrajini, za koje svaki izlazak iz skloništa može biti fatalan”, naglašava ruska aktivistkinja.
Rat nije moja krivica, ali imam odgovornost
Rusi, kako ističe, uglavnom govore kako je rat u Ukrajini Putinova, a ne krivica običnih ljudi.
“I ja vjerujem da ovaj rat zaista nije nešto za šta snosim krivicu. Ali, uprkos tome, taj rat je i moja odgovornost. Zato, želim da apelujem na sve, naročito na novinare – dozvolite da se čuju žrtve torture iz ruskih policijskih stanica, da se čuju svi koji pate pod ovim režimom”, dalje navodi ona.
Šalje poruku Ukrajincima, za koje naglašava kako su jednostavno željeli da žive u miru u sopstvenoj državi. No, uputila je poruku i onima širom kontinenta.
“Političari i aktivisti širom Evrope, znajte da vaše vlade i dalje kupuju fosilno gorivo iz Rusije. Kroz vaše cijevi ne teče gorivo, već krv Ukrajinaca”, zaključila je.