Odlazeća Vlada Crne Gore donijela je nedavno odluku da ubrza povećanje izdvajanja za odbranu, pa će shodno odluci koju je usvojila prošle sedmice dva odsto BDP za troškove odbrane potrošiti tokom ove ili iduće godine.
''Vlada je usvojila informaciju o neophodnosti izdvajanja za odbranu od dva odsto BDP u 2022. ili 2023. godini – piše u vladinoj odluci. Vlada je, kako navode, saglasna da se budžet Ministarstva odbrane uveća za iznos kojim bi se obezbijedilo ukupno izdvajanje za odbranu od 2 odsto BDP'', dodaju iz Vlade.
Izvršna vlast zadužila je Ministarstvo odbrane da dostavi Ministarstvu finansija pregled nedostajućih sredstava, koja su neophodna za realizaciju aktivnosti Vojske Crne Gore. Iz Ministarstva odbrane nijesu odgovorili na pitanja Pobjede da li su Ministarstvu finansija dostavili pomenute izdatke, koliki je iznos nedostajućih sredstava i na šta se ona odnose.
Prema posljednjem izvještaju, Crna Gora izdvaja za odbranu 1,63 odsto BDP-a ili 77 miliona eura. Prema ranijim najavama, naša zemlja bi do 2024. godine trebala da dostigne dva odsto, što je zahtjev Alijanse.
Izvještaj je pokazao da Crna Gora za odbranu troši 117 dolara po glavi stanovnika za odbranu.
Poređenja radi, Crna Gora je u 2020. godini potrošila na odbranu 73 miliona eura, što je iznosilo 1,72 odsto crnogorskog bruto društvenog proizvoda ili 113 dolara po glavi stanovnika.
Najviše novca Crna Gora je izdvojila za lične rashode, 59,9 odsto troškova, dok je za opremu potrošeno 20,54 odsto. Za infrastrukturu je izdvojeno 5,26 odsto, dok je za ostale troškove, u koje spadaju operacije i nepredviđeni troškovi, izdvojeno 14,3 odsto.
Iz NATO-a su na pitanje Pobjede da li su uticali na odluku Crne Gore da ubrza izdvajanja za odbranu, podsjetili na ono što je generalni sekretar Alijanse rekao tokom predstavljanja izvještaja za 2021. godinu.
''Svi saveznici su se složili na Samitu NATO da moramo ispuniti obećanja koja smo zajedno dali 2014. o povećanju potrošnje na odbranu, kao i izdvajanja od 2%. Mislim da je ono što sada vidimo širom Alijanse novi osjećaj hitnosti. To pokazuje povećano razumijevanje potrebe za ulaganjem u našu bezbjednost. NATO saveznici su se još 2014. godine složili da povećaju potrošnju na odbranu nakon ilegalne aneksije Ukrajine od strane Rusije i ruske vojne agresije na Ukrajinu prije osam godina. Ali mislim da smo znali da moramo više da ulažemo, prije ruske invazije na Ukrajinu ove godine. Ali, naravno, ruska invazija na Ukrajinu prije nekoliko nedjelja upravo je još više istakla potrebu za ulaganjem u odbranu'', kazali su iz NATO-a.