Politika

Ministarka odbrane

Ruski portal: Injac je anti-NATO

Olivera Injac, ministarka odbrane Crne Gore, tokom svoga govora u parlamentu zemlje je izvijestila o veoma ozbiljnijim odstupanjima od kursa saradnje sa NATO-om koji je dosad bio zacrtan – piše „Vojenoje obozrenije”.

Ruski portal: Injac je anti-NATO Foto: PA
Ruski portal: Injac je anti-NATO
Antena MIzvor

Ovaj ruski portal uočava i pozdravlja koordinaciju anti-NATO aktivnosti i stavova Demokratskoga fronta, Srpske pravoslavne crkve i ruskih zvaničnika sa ministarkom Injac.

Injac-slika-1

Prema riječima Injac, Crna Gora ove godine neće, slijedeći planove prethodne vlade, postaviti radar velikoga dometa HR 3000 3D. Ovu instalaciju, koja prema dostupnim podacima može pratiti prostor u radijusu do 500 km do visine od 30.000 metara nadmorske visine, Sjevernoatlantska alijansa donirala je Podgorici prije dvije godine, a planirano je njeno puštanje u rad za ovu godinu. Pa ipak, kako je rekla, to pitanje je ‘pauzirano’ najmanje do 2024. godine. Prema Injac, do tada će se ‘izvoditi pripremni radovi’. ODAVNO JE POZNATO DA TAKVE FORMULACIJE PO PRAVILU KRIJU NAMJERE DA SE ‘ZAMRZNE’ ODREĐENI PROJEKAT”.

„Neki zapadni mediji ovom prilikom nijesu propuštili da se podśete da su lokalni ‘proruski’ političari, kako tvrde, oštro kritikovali planove da se svojevremeno postavi NATO radar u Crnoj Gori. Kao primjer navodi se negativan stav šefa parlamentarnoga odbora za bezbjednost, predstavnika Demokratskoga fronta Milana Kneževića. Takođe se u ovom kontekstu pominje negativna reakcija na istu inicijativu i predstavnika Rusije, posebno predśednika odbora za odbranu ruske Državne dume Vladimira Šamanova, koji je to okarakterisao kao ‘korak Podgorice koji je definitivno neprijateljski prema Rusiji’“.

„Vojenoje obozrenije” piše i o odlaganju zakazanih vježbi na Sinjajevini:

„Prema preliminarnim dogovorima, vježbe su trebale biti održane od 17. maja do 2. juna u planinskome lancu Sinjajevina, smještenom u Crnoj Gori. Treba napomenuti da je ova perspektiva izazvala oštro protivljenje ne samo mnogih lokalnih političara (uključujući i one koji pripadaju strankama koje su dio vladajuće koalicije), već i predstavnika Srpske pravoslavne crkve koja ima značajnu težinu i uticaj u ovoj zemlji. Svi oni su se kategorično izjasnili protiv transformacije ovoga zaštićenoga područja u vojni poligon. Na kraju, Ministarstvo odbrane, preko Olivere Injac, dalo je zvaničnu izjavu o otkazivanju manevara skoro uoči njihova početka. Zemlja je odbila da obezbijedi teritoriju za vježbe. Pravi balkanski FIJASKO za NATO”.

Sve to je, navodi portal, „oštro ‘zahlađenje’ odnosa Podgorice sa NATO-om”, a kao još jedan primjer navodi:

„Suprotno ranijim planovima, u misiji KFOR-a na Kosovu neće biti crnogorskoga kontingenta. Poričući ovu misiju u okviru Saveza, vlasti u zemlji pozivaju se na činjenicu da je to teško izvodljivo tokom pandemije koronavirusa. I uopšte, žale se, državni budžet je već pretrpio ozbiljnu štetu zbog ‘koronakrize’, koja je na najteži način pogodila turističku privredu, koja je ključna za ekonomiju ove balkanske zemlje. Dakle, izvinite, gospodo iz NATO-a, ali mi u svojoj kasi nemamo novca da pošaljemo naše vojnike na putovanja u inostranstvo, izjavile su vlasti Crne Gore”.

Portal Analitika