Abiznis

Pokrenuta kampanja "Long Stay Montenegro" za privlačenje stanovnika evropskih zemalja pogođenih energetskom krizom

Sa "energetskim" turistima do duže sezone i većih prihoda

Imamo novu kategorija putnika koja se izdiferencirala usljed aktuelne energetske krize. Njihova tendencija je da zimu provedu na atraktivnim turističkim destinacijama, vodeći računa o smanjenju troškova života, uključujući suzbijanje energetske potrošnje u matičnim zemljama. U pitanju su turisti zainteresovani za duži boravak, posebno u periodu tokom zimske sezone i ljetnje predsezone - kaže Marković

Sa "energetskim" turistima do duže sezone i većih prihoda Foto: Gradski portal
PobjedaIzvor

Kako se Evropa priprema za tešku zimu sa strogom kontrolom korišćenja prirodnog gasa, njihovi državljani su već počeli da rezervišu hotele u Turskoj kako bi proveli hladne mjesece, slično je i u Hrvatskoj. Popularno su ih nazvali ,,energetski“ turisti. Upravo zbog toga Crna Gora je protekle sedmice nastupila na sajmu u Londonu sa kampanjom ,,Long Stay Montenegro“ jer u nekim zemljama računi za energente će se povećati i 200 posto - kazala je Pobjedi sekretarka Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore Crne Gore Sanja Marković.

Kako je objasnila ,,energetski“ turisti su nova kategorija putnika koja se izdiferencirala usljed aktuelne energetske krize.

- Njihova tendencija je da zimu provedu na atraktivnim turističkim destinacijama, vodeći računa o smanjenju troškova života, uključujući suzbijanje energetske potrošnje u matičnim zemljama. U pitanju su turisti zainteresovani za duži boravak, posebno u periodu tokom zimske sezone i ljetnje predsezone - navodi se u saopštenju.

S tim u vezi, Odbor udruženja turizma i ugostiteljstva je inicirao sastanak 18. oktobra u cilju pokretanja kampanje ka promociji Crne Gore kao dostupne i cjenovno konkurentne destinacije, gdje bi gosti iz Zapadne i Centralne Evrope mogli duže boraviti i uživati u našem suncu i gostoljubivosti.

Energetska kriza i putovanja

Kako je dodala, Turska očekuje da će ove zime svi smještajni objekti dostići visok nivo popunjenosti sa posjetiocima iz Evrope koji dolaze zbog nestašice prirodnog gasa i poskupljenja energenata u njihovim matičnim državama.

- U Hrvatskoj je zimski čarter program, koji će Dubrovnik povezati s odredištima u Njemačkoj, Skandinaviji, Belgiji i Ujedinjenom Kraljevstvu, već počeo. Ove zime će redovnim linijama Dubrovnik biti povezan s Barselonom (Vueling), Londonom (British Airways) i Istanbulom (Turkish Airlines). Očekivanja su da će samo jedna putnička agencija (W Touristic), u Dubrovnik dovesti više od 58.000 gostiju iz Njemačke, većinom penzionera veće kupovne moći - kazala je Marković.

Naša turistička privreda je, kako ističe, ušla u period godine koji karakteriše značajno smanjenje poslovne aktivnosti i posjeta gostiju, pa je potrebno uložiti dodatni napor kako bi i u periodu postsezone privukli što veći broj gostiju, naročito iz Zapadne i Centralne Evrope.

- Evropa doživljava najgoru energetsku krizu u posljednjih 50 godina, sa rastućim cijenama energenata koji dodatno podstiču postojeću inflaciju koja bi kontinent mogla gurnuti u recesiju. Kao odgovor na energetsku krizu 27 članica EU je dogovorilo da od avgusta ove godine smanji svoju potrošnju za 15 odsto u odnosu na prethodni petogodišnji prosjek. Njemačka planira da potrošnju smanji čak za 20 odsto. Plan EU o štednji gasa je stupio na snagu 9. avgusta i njegovo sprovođenje bi trebalo da traje godinu - kazala je Marković.

Ona navodi podatke da su cijene energenata i električne energije u Evropskoj uniji već porasle.

- Prema istraživanju Goldman Sachsa, procjenjuje se da će se računi za energente u EU početkom sljedeće godine povećati za 200 posto u odnosu na prošlu godinu. U Velikoj Britaniji se očekuje da će računi porasti za 80 odsto već od oktobra. Osim većih računa energenata u EU, još jedan rizik će predstavljati i mogući prekidi u snabdijevanju gasom - naglašava Marković dodajući da je naša zemlja pogođena energetskom krizom, ali za razliku od Evrope, ne očekuje se da će se suočiti sa bilo kakvim poremećajima ove zime.

- U projektu, čiji su nosioci Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma, Nacionalna turistička organizacija i Privredna komora, učestvovalo je oko 40 stejkholdera. Tokom više sastanaka sa privredom definisali smo odlične paket aranžmane za duži boravak u Crnoj Gori tokom zimskih mjeseci u hotelima sa četiri i pet zvjezdica i privatnom smještaju - precizirala je Marković.

Pripremili su, kako je dodala, detaljnu ponudu sa pratećim sadržajima, koja važi za ,,minimum stay one month“.

Promocija i ponude

- Objedinjenu ponudu smo ustupili NTO-u, koji je radio na vizuelizaciji iste. Plan promocije ponude je definisan i biće prezentovan putem svih komunikacionih kanala relevantnih institucija i privrede. Radni naziv kampanje je ,,Long Stay Montenegro“ - kazala je Marković.

Na zadnjem sajmu u Londonu, ističe ona, interesovanje britanskih medija i turoperatora za našu destinaciju, je bilo veliko, a posebnu pažnju su privukli noviteti u ponudi,

- Tokom i nakon sajma WTM u Londonu biće distribuiran njuzleter (newsletter) na engleskom jeziku britanskim medijima, dok je elektronska brošura (na engleskom i njemačkom) prezentovana turoperatorima - objašnjava Marković.

Podsjeća i da je na B2B radionici u Beču takođe prezentovana brošura.

- Njuzleter će biti preveden i na njemački i distribuiran na imejling listu novinara i turoperatora iz zemalja njemačkog govornog područja (Njemačka, Švajcarska, Austrija). Osim na predstojećim sajmovima, ponuda će biti promovisana putem komunikacionih kanala NTOCG, ostalih institucija, hotela, privatnog smještaja i sl - kaže Marković.

Osim ovog od prošle godine NTO se bavi animiranjem i kategorije digitalnih nomada, pa su u tu svrhu prikupili podatke koji se tiču njihovog rezidencijalnog statusa, viznog režima, turističkih lokaliteta, atrakcija i sl.

- Sada smo toj kategoriji priključili i takozvane energetske turiste i sve one koji mogu sebi da dozvole da duže borave u našoj destinaciji. Ide se u pravcu se da se pokrene vebsajt na kojem će biti dostupni svi relevantni podaci o smještaju i regulativi što se tiče ,,energetskih“ turista i digitalnih nomada, ali o tome ćemo razmišljati kada vidimo efekte sajma u Londonu - tvrdi Marković dodajući da vizija da Crna Gora postane cjelogodišnja turistička destinacija i aktivnosti Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva su usmjerene ka tom cilju.

Direktor Centra za istraživanje i razvoj turizma Petar Golubović pozdravlja ovaj program podsjećajući da se Crna Gora kao destinacija već decenijama unazad bori za produžetak turističke sezone i generisanje značajnijeg turističkog prometa mimo ljetnje turističke sezone.

- Trenutna energetska kriza, koja izaziva tektonske poremećaje na evropskom tlu, definitivno pruža mogućnost da se određenoj tržišnoj niši ponude programi koji će ih motivisati da zimski period provedu na nekim drugim, sunčanijim meridijanima. Zemlja smo sa značajno velikim brojem sunčanih dana tokom godine, mnogo blažom, mediteranskom klimom na našem primorju i relativno smo blizu ovim emitivnim tržištima koje energetska kriza duboko pogađa - smatra Golubović.

Međutim, ističe, da nije primijetio da je javnosti predstavljeno kako će biti osmišljena komunikaciona platforma kojom će se na pravi način targetirati željena ciljna grupa.

- Ciljna grupa su osobe koje poslom nijesu vezane za određeno mjesto ili osobe koje su svoj radni vijek završile i uživaju u penzionerskim danima sa zapadnoevropskom penzijom - smatra Golubović.

Naš sagovornik smatra da potencijala za dolazak ,,energetskih“ turista ima ukoliko naši hotelijeri mogu da kreiraju ponudu kojom će učiniti da život osobama iz tih zemalja na mjesečnom nivou bude jeftiniji u hotelu nego u njihovim domovima u matičnim zemljama.

Ističe da imamo izuzetno povoljnu klimu sa prosjekom od 240 sunčanih dana tokom godine.

- Poređenja radi, u Velikoj Britaniji je u prosjeku godišnje svega 62 sunčana dana što je nekih četiri puta manje nego kod nas. Sunce i plavo nebo definitivno jesu prirodni potencijal koji, kao turistička destinacija, nijesmo uspjeli da dovoljno iskoristimo kako bi turistička sezona i broj dolazaka inostranih gostiju bio značajno veći tokom cijele godine - kaže Golubović.

Na kraju podsjeća na stih jedne od naših najljepših pjesama gdje kaže: ,,Niđe nebo nije plavo kao iznad Crne Gore“.

- Kada bismo emociju tog stiha uspjeli da prenesemo i na naše potencijalne goste, možda bi i sezona duže trajala. Eto ideje kojom mogu da se kreativno poigraju kreatori naše komunikacione strategije - poručio je, na kraju, Golubović.

Portal Analitika