Danas su se stvari značajno zakomplikovale i možete biti osujećeni u momentu kada mislite da ste već stigli do “zelene oaze”. Ko bi rekao da će se stvari u samo dvadesetak godina tako drastično promijeniti? Danas nemate posla samo sa fiokama i knjigama, već sa cijelom bazom podataka koja svjedoči o svakom trenu provedenom sa vašim bivšim, odnosno bivšom dragom. Taman misliš – sve si tragove izbrisao, a iz nekog računarskog foldera bezazleno nazvanog “razno”, iskrsne fotografija sa dva nasmijana lica u punom ljubavnom sjaju. Onom sjaju koji želite da zaboravite. Da vidimo kako ide ljubavna fenomenologija u vrijeme interneta i opšteg tehnološkog buma. Uz lična svjedočanstva.
”Stalno smo pisali jedno drugom. Koristili smo Gmail, sa kojeg nikad ništa ne moraš da brišeš. I, šta se dešava? Već mjesecima nismo bili zajedno. I, kada sam jednom u primljenim porukama tražio naslov nekog filma, isplivalo je jedno njeno pismo u kojem ona komentariše taj film. Poruka se završavala njenom izjavom koja me je rasturila”, priča jedan programer.
Skajp i poruke
Svaki put kad otvorite skajp, pokažu ti se otvoreni kontakti. Uvijek vidiš ko je konektovan. “Tu su moguće duple nelagode. Vidiš da ti je bivši konektovan, a potom ona loptica posivi. Pitaš se gdje bi mogao biti i sa kim. Pa i to što je on konektovan, a ti mu se ne javljaš, niti on tebi, to već nešto znači. Oboje ste svjesni prisustva onog drugog, jednim klikom mogli bi stupiti u kontakt ali, oboje ostajete nepomični, čekajući da ono drugo napravi prvi korak, koji se najčešće i ne napravi. A ako sam se konektovala da bih stupila u vezu sa nekim drugim, to je već dovoljno da se osjetiš nevjernicom”, svjedoči jedna studentkinja. Tako je i sa porukama na mejlu. Lista kontakata pojavi se sa statusom na ekranu. Ako se bivšem i javiš, a on ne odgovori, šta li to može da znači? Informaciona tehnologija neiscrpan je izvor novih paranoja. Ali, trik postoji. Izaberite opciju “nevidljiv”, i zvanično ćete biti odsutni sa mreže.
Fotografije i snimci
Kažu da jedna fotografija vrijedi više od hiljadu riječi. Loša vijest je što smo okruženi slikama. Danas se odrasli fotografišu više za jedan dan, nego što smo nekad slikali samo djecu i novorođenčad. Tako se i u ljubavnim vezama stvori cijela ikonografija koja vas prati dugo nakon što su stvari otišle po zlu. Priča jedan računovođa: “Stalno smo se fotografisali. Nakon što smo se razišli, pogubio sam slike slike iz mobilnog. U računaru sam imao direktorijum sa ikonicom koja označava opasnost od radijacije. Mislio sam da je to dovoljno. Tek sam poslije otkrio da imam rasuto more fotografija koje sam zaboravio da reimenujem, pa su se zvale, recimo, IMG030409 i tome slično. Morao sam da otvaram jednu po jednu i da im dajem nazive.”
Isto važi i za video. "Bila sam sa novim tipom u stanu kod mene i pokazivala sam mu neke snimke. Odjednom iskrsnu fajl sa numeričkom oznakom. Greškom kliknem i krene snimak jedne božanstvene serenade koju mi je moj bivši napravio po povratku sa odmora. Nije mi bilo prijatno. A ni novom frajeru,” priča studentkinja sociologije.
Fejsbuk
Riječ je o pravom masovnom oružju za uništenje privatnosti. “To je ubitačno. Zastrašujuće. Možeš pratiti tok života onog drugog. Na stranu status update iz kojih se može shvatiti i raspoloženje bivšeg (“kako sam se dobro sinoć proveo!”), pa fotografije, zajednički linkovi, komentari “prijatelja”, Jednom sam skoro poludjela prateći razgovor “na zidu” između njega i jedne tipkinje koja je počela da se nabacuje. Ja...da poludim. A nisam više imala pravo ni da se naljutim,” jada se jedna bankarska radnica. Isključiti ovog “velikog brata” ipak možete. Dovoljno je skinuti svog bivšeg voljenog sa liste prijatelja.
Ostale zamke
Ali, zamkama nikad kraja. Jedan naš sagovornik upao je u jednu kao početnik: “Nakon raskida, očistio sam memoriju mog supertelefona. Nigdje više nijednog njenog traga. Ali, telefon mi se pokvario i morao sam da ga popravim. Greškom, vraćena mu je kompletna prethodna memorija. Uključujući i izbrisane fotografije. Pa čak i melodija koja bi zasvirala kada bi me pozvala ona. Sve sam morao da odradim iz početka.” Kako je govorio Borhes, apsolutno sjećanje može biti surovije od najsurovije osvete.