Politika

Predsjednik „Arbanaškog vijeća 1703“, sa sjedištem u Njemačkoj, uoči drugog kruga predsjedničkih izbora poručio

Šaban: Jedino je ispravno podržati pobjednika referenduma 2006.

Zbog brojnih opomena iz prošlosti, građani u Crnoj Gori treba 2. aprila da daju podršku Đukanoviću, koji je najzaslužniji za obnovu i napredak moderne crnogorske države – kaže dr Šaban

Šaban: Jedino je ispravno podržati pobjednika referenduma 2006. Foto: UGC
PobjedaIzvor

Crna Gora će 2. aprila biti na još jednom istorijskom raskršću poput onoga referendumskog od 21. maja 2006. godine. Umjesto nakon izglasane nezavisnosti prije skoro 17 godina i više od decenije evroatlantskog kursa, da država bogomdana za turizam ide krupnim koracima ka blagostanju i napretku – Crna Gora je posljednjih godina na političkoj, ekonomskoj, diplomatskoj i društvenoj nizbrdici kojoj, trenutno, ne slutim kraj – ocijenio je u razgovoru za Pobjedu dr Nikola Šaban, predsjednik Hrišćanske albanske asocijacije ,,Arbanaško vijeće 1703“, sa sjedištem u Njemačkoj.

Dr Šaban kaže da se predsjednički izbori održavaju u katastrofalnoj političkoj klimi jer je parlament raspušten, Vlada je u tehničkom mandatu, a premijer i ministri su skoro osam mjeseci u statusu odlazećih. Izvršna vlast je, napominje on, punu podršku uživala svega četiri mjeseca.

POLITIČKI SUNOVRAT, POPULIZAM U EKONOMIJI

– Došao sam 19. marta da glasam u prvom krugu izbora i da izbliza vidim ambijent. Moj generalni utisak je da su građani prilično povučeni i zabrinuti, uglavnom se komunikacija svodila na najuži, porodični krug. Nije im ni čudo kad glavne informacije svakog dana govore o organizovanom kriminalu, ,,Otvorenom Balkanu“, ,,srpskom svetu“, zaduživanju bez pokrića, enormnom partijskom zapošljavanju, svakodnevnom rastu cijena i padu standarda bez obzira na populističke ekonomske programe – kaže dr Šaban.

Kaže da razumije zabrinutost kod naroda jer je iz komunikacije sa njima shvatio da je budućnost neizvjesna, a otvoren veliki broj identitetskih pitanja bez odgovora. Zabrinutost crnogorski opredijeljenih građana naročito je primijetio u sredinama đe većinski žive Albanci, Bošnjaci i Bokelji.

– Kakvoj se budućnosti može nadati obični građanin ako svakodnevno sluša anticrnogorske poruke, ako presuđeni ratni zločinac Šešelj ima favorita Jakova Milatovića u drugom krugu izbora i poziva da ga Srbija javno podrži, ako redovno jedna grupacija podgrijava antinatovsko i antievropsko opredjeljenje, ako se u javnosti govori o spremnosti za poništenje priznanja nezavisnosti Kosova... Sve su to putokazi u jednosmjernoj ulici koja vodi u strahotu, a daleko je od evropske, razvijene i civilizovane Crne Gore - jasan je dr Šaban.

Naglašava da je u susretu sa građanima razumio njihovu ogorčenost zbog nepravdi pa poručuje da oni ,,ne mogu da žive od plate, a oko njih niču soliteri“.

– Kad se žale da ne mogu premostiti od prvog do prvog u mjesecu građani ne prave razliku je li to bila vlast od prije ili poslije 30. avgusta 2020. Sve su nepravde bolne, a praznom frižideru ne pomažu političke floskule. Građanin se pita zašto u državi kojoj je lojalan i vrijedno radi ne može redovno da izmiri račune i preživi od plate, a njegov komšija sa istim obrazovanjem kupuje kuće i stanove, mijenja auta, ide na ljetovanja i zimovanja, školuje đecu u inostranstvu i vidi da taj preko ograde ima partijsku poziciju. Time se šalje poruka da samo ako si politički aktivan možeš postati neko i obogatiti se, što je brutalni defekt u građanskom društvu– ističe dr Šaban.

DIJASPORA POMAŽE, KLJUČ JE U CRNOJ GORI

Naš sagovornik poručuje da je u kontaktu sa dosta predstavnika dijaspore koji imaju razumijevanja za rodbinu, prijatelje i komšije u Crnoj Gori i pokušavaju da im pomognu koliko mogu.

– Glavno rješenje problema je u samoj Crnoj Gori. Akcenat mora biti na pravednom sudstvu i profesionalnom pravosuđu bez gledanja kroz prste partijskim vojnicima, na proizvodnji, ulaganju u turizam, zatim na kvalitetnom obrazovanju i sistemski riješenom zdravstvenom i socijalnom sistemu. Mnogo je vremena protraćeno, izgubljena je energija u političkim nadgornjavanjima i podjelama, pa me situacija među liderima u Crnoj Gori podsjeća na postupanje

legionara u Rimskom Carstvu kada su svi željeli da za imperatora postave svog vođu i sve je neslavno završilo. Zbog brojnih opomena iz prošlosti, građani u Crnoj Gori treba 2. aprila da daju podršku Đukanoviću, koji je najzaslužniji za obnovu i napredak moderne crnogorske države.

Ako treba i pješke…

Odluka nacionalne avio-kompanije Air Montenegro da odgodi let iz Ciriha za Podgoricu za kasno uveče na dan kada se održava drugi krug predsjedničkih izbora, izazvala je brojne negativne reakcije crnogorske dijaspore.

– Siguran sam da će svako ko može da se organizuje, a može nas dosta, doći da glasa u drugom krugu izbora. Konačno, nije najbitnije kojim ćemo prevoznim sredstvom stići, većina ne želi da zavisi ni od koga nego se samostalno organizuje. Ono u što sam siguran je da mnogima ni pješke ne bi bilo daleko da dođemo da se suprotstavimo snagama kakve su bile u prethodnoj vladi u kojoj je, pored ostalih, sjedio ministar koji nije priznavao genocid u Srebrenici – jasan je dr Šaban.

Portal Analitika