Privremena luka povećaće količinu humanitarne pomoći Palestincima za "stotine dodatnih kamiona" dnevno, tvrde ovi dužnosnici.
Međutim, ona neće uključivati američke trupe na terenu u Gazi, naveli su.
Ujedinjene nacije upozoravaju da je četvrtina stanovništva na ivici gladi, a Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) navodi da na sjeveru Pojasa Gaze djeca umiru od gladi.
Kako su najavili zvaničnici SAD-a, Bajden će tu informaciju saopštiti Kongresu u četvrtak naveče.
"Večeras će predsjednik u svom obraćanju o stanju nacije reći da će naložiti vojsci SAD-a da sprovede hitnu misiju za uspostavljanje luke u Gazi", izjavio je neimenovani visoki američki zvaničnik novinarima.
Kako piše BBC, nije jasno ko će izgraditi nasip ili osigurati pomoć na kopnu, što znači da ključna pitanja o tome može li operacija uspjeti ostaju bez odgovora.
Prethodno je Pentagon saopštio da su avioni SAD-a i drugih država su 7. marta ponovo dostavili humanitarnu pomoć u Pojas Gaze.
Američki vojni transportni avioni C-130 padobranima su spustili pakete s više od 38.000 obroka, saopštila američka vojna komanda za Bliski istok.
Jordanska vojska je prenijela da su u dostavljanju pomoći padobranima učestvovali avioni Jordana, SAD-a, Francuske, Holandije, Belgije i Egipta.
Rat u Gazi, između Izraela i Hamasa, palestinske grupe koju su Sjedinjene Države i Evropska unija proglasile terorističkom organizacijom, počeo je 7. oktobra, nakon što su pripadnici Hamasa ubili gotovo 1.200 ljudi na jugu Izraela i kidnapovali skoro 250 drugih.
Ministarstvo zdravstva u Gazi, koje vodi Hamas, kaže da je ubijeno više od 30.000 ljudi, uz oko 7.000 nestalih i 71.700 povrijeđenih.
Rat je uništio velike djelove Pojasa Gaze i izazvao humanitarnu krizu za 2,3 miliona stanovnika ove teritorije.