Ovo otkriće, u kojem se navode četiri osobe s direktnim znanjem o toj praksi, uslijedilo je nakon pojačanog nadzora administrativnog rukovanja osjetljivim informacijama nakon što je Atlantic nedavno objavio poruke iz prepiske u kojem je ministar odbrane Pit Hegset dijelio operativne pojedinosti o smrtonosnim napadima na Hute u Jemenu.
Ti anonimni izvori rekli su Politicu da razgovori Signala pokrivaju širok raspon političkih područja, uključujući Ukrajinu, Kinu, Gazu, širu politiku Bliskog istoka, Afriku i Evropu. Sve četiri osobe izjavile su da su vidjele "osjetljive informacije" o kojima se raspravlja na ovim forumima, iako niko nije rekao da je svjestan da se tajni materijal dijeli.
Tokom posljednjih nekoliko dana razotkrivena je Voltcova neozbiljna priroda u pogledu zaštite tajni nacionalne bezbjednosti. Washington Post je izvijestio o dokumentima koji otkrivaju da je Voltcov tim obavljao državne poslove preko ličnih Gmail računa.
Bijela kuća ponovno je branila tu praksu, a glasnogovornik Savjeta za nacionalnu bezbjednost, Brajan Hjuz, rekao je za Politico da Signal "nije zabranjen na vladinim uređajima" i da je automatski instaliran na telefone nekih agencija.
"To je jedna od odobrenih metoda komunikacije, ali nije primarna ili čak sekundarna", rekao je Hjuz, dodajući da je svaka tvrdnja o dijeljenju povjerljivih informacija "100 odsto neistinita".
Insistiranje zvaničnika administracije da nijedna od poruka nije bila klasifikovana, uključujući prethodne primjedbe portparolke Bijele kuće, Karoline Levit i Hegseta, kosi se s pravilnikom ministarstva odbrane o tome što bi se smatralo tajnom.
U ranijem razgovoru, Hegset je podijelio konkretne operativne detalje o vojnim napadima u Jemenu, uključujući vrijeme lansiranja borbenih aviona F-18 i projektila Tomahawk. Ovi bi se detalji, prema bivšem tužiocu Stejt departmenta Brajanu Finukejnu, koji je savjetovao o prošlim napadima na Jemen, obično klasifikovali na temelju njegova iskustva.
Drugi u establišmentu nacionalne bezbjednosti na sličan su način upozorili da bi korištenje aplikacije za razmjenu poruka kao što je Signal potencijalno moglo prekršiti savezne zakone o čuvanju evidencije ako se poruke automatski brišu te bi moglo ugroziti operativnu sigurnost ako se telefon zaplijeni.
Uprkos ranijim kontroverzama, Levit je u ponedjeljak naznačio da Tramp čvrsto stoji iza svog savjetnika za nacionalnu bezbjednost i da je zatvorena istraga o tome kako je Voltc slučajno dodao novinara u osjetljivu grupnu prepisku, piše Klix.ba.