Društvo

DEGRADACIJA ŽENA: Crnogorski ženski lobi reagovao na emisiju „Gledajmo se“ u kojoj se govori o ugovaranju brakova i traženju „nevjesti“ po Albaniji

Sadiković: Prikazali smo istinu

Crnogorski ženski lobi juče je oštro reagovao na premijeru emisije „Gledajmo se“ prikazanu u utorak veče na Televiziji Crne Gore jer je, kako su ocijenili, promovisan oblik seksizma sa elementima trgovine ljudima, a žena potcijenjena kao ljudsko biće.

Sadiković: Prikazali smo istinu Foto: tvcg
PobjedaIzvor

U emisiji čiji je urednik Sead Sadiković, jedan od aktera priče Milić Simonović iz Beransela išao je sa ekipom TVCG u Drač, u Albaniji, da upozna potencijalnu nevjestu, jer su mu prethodni pokušaji da se oženi pali u vodu. Bio je, kako kaže, prevaren, jer je dao novac, a nije se oženio.

Iz CŽL poručuju da je kroz ovaj prilog promovisana i diskriminacija po osnovu podjele poslova i uloga žena i muškaraca u društvu, kao i segregacija po osnovu pola.

Sadiković u tome ne vidi problem - Pobjedi je juče rekao da u emisiji nema pomena o seksizmu te da im to nije bilo ni na kraj pameti.

- Vodili smo se time da prikažemo stanje onakvim kakvo jeste i vjerujem da smo uspjeli u tome. To što nas, moguće, nijesu dovoljno dobro shvatili iz CŽL ili nijesu željeli da shvate, ja na to ne mogu da utičem. Sa gospođom Aidom Petrović iz ove NVO ću u nekoj od narednih emsija razgovarati, to sam joj ponudio, ako meni nije nešto jasno da mi objasni, ali kako zaključujem, na istom smo poslu. Radujem se tom gostovanju, razrjašnjenju i eventualno novim činjenicama kojima oni raspolažu u tom pravcu i da ova tema ne bude tabu - naveo je Sadiković.

Advokat Dino Murić kazao je za Pobjedu da ovakav vid "ugovaranja brakova" uz novčanu nadoknadu, predstavlja prevaziđeni model unutar međuljudskih odnosa, te da osim toga, postoji i bojazan koja usljed ovakvih pojava može dovesti do izvršenja krivičnog djela trgovine ljudima.

Patrijarhat

Iz CŽL su naveli da bi svi čelnici RTCG i svi koji su doprinijeli stvaranju ovog medijskog sadržaja sa „nazadnim patrijarhalnim konceptima i stereotipnim odnosom prema ženi“ trebalo da upute javno izvinjenje za sopstveno neznanje i promovisanje vrijednosti koje žene stavljaju u potčinjen i seksistički položaj.

- Ovakvi sadržaji na Javnom servisu su nedopustivi i doprinose degradaciji žena i nepoštovanju njihovih elementarnih ljudskih prava i sloboda zagarantovanim nacionalnim i međunarodnim aktima koje je Crna Gora potpisala i ratifikovala, a Televizija Crne Gore dužna da ih u potpunosti poštuje - istaknuto je u saopštenju CŽL.

Čelnicima te kuće su poručili da se edukuju i informišu ako već ne umiju ili neće da promovišu prave vrijednosti i ženska ljudska prava.

- Neka žene u svojim medijskim sadržajima ne prikazuju kao ,,robu“ koju kroz ugovoreni brak u 21. vijeku treba zbrinuti. Ovakvim medijskim sadržajem Televizija Crne Gore svela je ženski pol na objekat za ispunjavanje namijenjenih patrijarhalnih uloga da postanu žene i majke po dogovoru i naredbama i dogovorima oca i budućeg muža, jer jedino tako one će ispuniti svoju osnovnu funkciju i biti društveno prihvatljive – piše je u saopštenju CŽL.

Ocijenili su da je to nedopustivo, te da je to ,,sraman i očajnički potez stavljanja žene u kontekst koji joj ne pripada i koji je čini manje vrijednom od muške populacije“.

Bez uporišta?

Sadiković situaciju vidi potpuno drugačije i ističe da nema uporišta za tvrdnje CŽL.

- Kada je u pitanju borba protiv trafikinga - to je intencija onog što smo mi željeli da postignemo. To je užasna stvar, trgovina ženama je nešto što treba suzbiti u korijenu i to je bila želja naše priče - istakao je Sadiković.

Akter priče Milić Simonović u prilogu je kazao da traži „srodnu žensku osobu sa kojom bi proveo ostatak života“, te da bi volio da nema puno mana jer je u potrazi za suprugom već 15 godina.

– Opekao sam se, dao pare za đevojku što je bila bolesna, sve su to bile prevare, nevaljale stvari, interes je to bio i to je postao biznis – kazao je Simonović tokom putovanja za Drač.

Sadiković ističe da su baš na te prevare i htjeli da ukažu i da „ljudi budu oprezni“.

– Ovo može sve da odvede u kriminalne puteve i zato je naša ekipa išla da na bezbjedan način provjeri cijelu priču i mi smo je samo po površini zagrebli, jer „nešto je trulo u državi Danskoj“, makar smo to zaključili – kazao je Sadiković.

Na pitanje da li smatra da je krivično djelo to što neko nudi novac u zamjenu za ženu, Sadiković ovako odgovara: „U pravo se ne razumijem, ali je to etički više nego osuđujuće. Seksistički je kupiti ženu, ali ovaj čovjek nije to radio“.

Ističe da su se Simonović i žena sa kojom se susreo samo upoznali.

– Ona je došla sa ocem, ja znam da se na stotine brakova tako sklopilo i neki su jako uspješni, ali to je provodadžisanje, a ne trgovina. Samo smo bili iskreni u namjeri da se crnogorskoj javnosti prikaže istina – zaključio je Sadiković.

On na početku priloga, u samom uvodu, kaže da znak na ekranu (misleći na logo RTCG) dodatno obavezuje novi serijal emisija jer ga, kako ističe, narod plaća.

Sadiković emisiju najavljuje kao „nesvakidašnje putešestvije i provodadžisanje“, ali je pitanje zašto u prilogu nije prikazan i kritički stav prema otvorenoj kupovini žena, jer Simonović i sam priznaje da je davao novac u zamjenu za ženu.


Portal Analitika