Politika

Predsjednik Bošnjačkog demokratskog pokreta ocijenio da koaliranje BS sa bivšim DF-om već poprima ozbiljne obrise saglasja

Šahman: Bošnjačka stranka oprala političke biografije negatora genocida u Srebrenici

Bivši funkcioner Bošnjačke stranke (BS) Sead Šahman je istakao da je ta partija „oprala političke biografije struktura koje ne priznaju genocid u Srebrenici, ne priznaju samostalnost Kosova, te su bili glasni zagovornici protiv ulaska Crne Gore u NATO savez“.

Šahman: Bošnjačka stranka oprala političke biografije negatora genocida u Srebrenici Foto: BDP
Portal AnalitikaIzvor

Šahman, danas predsjednik Bošnjačkog demokratskog pokreta, kazao je u intervjuu za Klix.ba. da partija na čijem je čelu „ima ambiciju postati glavni predstavnik Bošnjaka u Crnoj Gori, zastupajući njihove interese kroz jačanje nacionalnog i ekonomskog identite“.

„Naša dugoročna nastojanja jesu da kroz vrijeme pred nama budemo superiornija opcija od postojeće ponude i opcija broj jedan za bošnjački narod u Crnoj Gori“, rekao je Šahman.

On je kazao da „bošnjački narod voli slobodu, principe i ideale koji su pogaženi krajem jula mjeseca ove godine ulaskom u najglomazniju i najheterogeniju rekonstruisanu 44. Vladu Crne Gore“. 

„Bošnjaci ne žele da budu sluge za tuđe interese, oni žele partnerstvo i savezništvo na ravnopravnim osnovama, uz uvažavanje svih njihovih specifičnosti koje posjeduju kao narod“, naglasio je Šahman. 

Napominje da je BS omogućila da po prvi put imamo činioce bivšeg Demokratskog fronta (DF) direktno u izvršnoj vlasti što je, kako je rekao, već sada postala normalnost za svaku narednu iteraciju sastavljanja Vlade. 

„U posljednje vrijeme primjećuje se povećan stepen uzajamne prihvaćenosti između te dvije političke grupacije, čak im je i slogan za podgoričke izbore bio skoro identičan. Biće zanimljivo pratiti putanju koaliranja BS i ex DF koja već poprima ozbiljne obrise saglasja“, naveo je Šahman.

Govoreći o učešću u Vladi i resora koje su dobili "bošnjački ministri" dovoljno je, kako kaže, pogledati strukturu istih. 

„Radi se o skoro praznim i resorima koji nikada do sada nijesu postojali na nivou ministarstava. Izuzev naravno ministarstva vanjskih poslova, ali je i za to nađeno adekvatno rješenje pa u Vladi Crne Gore iznad ili pored ministra vanjskih poslova postoji značajna pozicija potpredsjednika Vlade za vanjsku i evropsku politiku. Ovo ostalo su uglavnom bila odjeljenja, uprave ili direktorati, a danas su zbog samo i isključivo ličnih interesa pojedinih funkcionera BS-a pretočeni u rang ministarstava. Sve važne odluke na sjednicama Vlade se donose bez značajnijeg učešća BS-a, jer prosto pet (uglavnom novoformiranih resora) od 32 člana koliko broji vlada i nije neka brojka“, zaključio je Šahman.

Portal Analitika