
Podgoričanin Jovan Jelić dugo je trpio na društvenim mrežama prijetnje i uvrede, motivisane njegovim političkim, nacionalnim i vjerskim opredjeljenjima. Kada je najzad odlučio da reaguje – morao je sam da dođe do informacije ko stoji iza naloga sa kojeg mu je upućivan govor mržnje. A kada je riješio da protiv te osobe podnese prijavu – nju policija ne dovodi u sudnicu.
Umjesto da oni koji šire mržnju odgovaraju za izrečeno – ili, što je u posljednje vrijeme posebno popularno, makar ustvrde kako su im nalozi na društvenim mrežama bili ‘hakovani’ – nadležni gotovo da ne čine ništa kako bi ih doveli u sudnicu. U stvari, na posljednja ročišta ne dolazi čak ni policija. A zastara postupka sve je bliža…
Progon trajao mjesecima
Sve je za Jelića počelo još krajem 2020. godine, kada je putem društvenih mreža bio izložen nezamislivim uvredama i prijetnjama, upućenim njemu, ali i njegovoj porodici. Sve je bilo motivisano njegovim patriotskim, ali i aktivizmom u pogledu afirmacije i podrške Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi.
Trajalo je to, ističe naš sagovornik, dobra četiri mjeseca.
“Svakodnevno su me vrijeđali, upućivali psovke mojoj porodici i meni, prijetili da će me ubiti… Pošto sam identifikovao ko stoji iza svega, policija je privela jednog od njih i uzela od njega izjavu. Uslijedio je sudski postupak”, ističe Jelić za Portal Analitika.
Sa sudskim postupkom, međutim, za našeg sagovornika počele su nove muke.
“Za godinu je održano pet ročišta, a policija nijednom nije uspjela da dovede optuženog. Moj advokat i sud slali su više puta urgencije, i to direktno načelniku policije – ali oni samo tvrde kako ne mogu da ga pronađu. Zapravo, za razliku od prvih ročišta, na posljednja ne dolazi čak ni policija”, naglašava on.
I urgencija ostala bez odgovora
Jeliću su za sve vrijeme upućivane desetine prijetnji. “Svakako ću da te bijem gdje te vidim”, “po***aću ti se u bradu ustašku”, “samo moli boga da se ne sretnemo brzo”, “sestru ti *****”, “***** ti sve što imaš u familiju”, neke su od uvreda koje je dobijao – što javno, što putem privatnih poruka.
Autor svega toga je Podgoričanin D.R, kojeg je Jelić preko punomoćnika tužio za krivična djela definisana Zakonom o javnom redu i miru i Krivičnim zakonikom Crne Gore.
Poučen ranijim iskustvom, Jelićev punomoćnik Nikola Marković je uoči posljednjeg ročišta, održanog 28. januara, slao urgenciju načelniku podgoričkog Centra bezbjednosti.
“Sud za prekršaje odlaže već tri ročišta iz razloga što Uprava policije CB Podgorica ne postupa po naprijed navedenim naredbama za dovođenje i time se nanosi šteta mom klijentu, a sam postupak dovodi do situacije da ako se na vrijeme ne pronađe i ne dovede okrivljeni, postoji mogućnost da nastupi zastara njegovog gonjenja. Imajući to u vidu, molimo Vas da Vaši službenici postupe po naredbi Suda za prekršaje, pronađu okrivljenog D.R. i dovedu ga na sljedeće ročište”, stoji, između ostalog, u urgenciji.
No, ni na to odgovora nije bilo.
“Mi, koji na internetu afirmišemo poruke koje se tiču građanske Crne Gore ili Crnogorske pravoslavne crkve, već godinu trpimo najužasnije uvrede. Podnijeli smo stotine prijava, ali policija prosto ne želi da otkrije ko stoji iza naloga koji upućuju prijetnje i govor mržnje. A kada neko, poput mene, sam nađe onoga ko stoji iza nekog od naloga – oni ni tada ne dovode tu osobu na ročišta”, poručuje Jelić.