Politika

Samo građani smjenjuju vlast

Izvor

Bivši ministar inostranih poslova Crne Gore i prvi crnogorski ambasador u Hrvatskoj Branko Lukovac smatra da opozicija ne bi trebalo da očekuje direktnu podršku EU i SAD povodom inicijative o formiranju prelazne vlade u Crnoj Gori, ideje koju je tokom američke posjete forumilsao lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević.

- Nije realno da se Vašington ili Brisel, ili bilo koji drugi važan inostrani faktor, direktno miješa u naše unutarpolitičke odnose za račun opozicionih ili drugih nekih snaga u Crnoj Gori, da utiče na organizovanje vlasti ili da pruža podršku projektu prelazne vlade. To bi, šta više, bilo protiv jednog od najvažnijih načela na kojima počivaju međunarodni odnosi i, isto tako, bilo bi, sa stanovišta unutrašnjih odnosa, potpuno kontraproduktivno, smatra Lukovac u razgovoru za Portal Analitika.

Potreba za unutrašnim promjenama: Bivši crnogorski ministar inostranih poslova napominje da takav stav međunarodnog faktora ne znači i negiranje potrebe za promjenama u Crnoj Gori.

- Nesporno je da su promjene u Crnoj Gori potrebne, da i kod nas zaživi načelo smjenjivosti i stvarne odgovornosti vlasti, da bi napredovale istinski demokratske vrijednosti, da birači mogu povjeriti mandat boljim programima i snagama koje ce biti kadri da još uspješnije vode Crnu Goru ka napretku. Ali to mora biti rezultat unutrašnjih demokratskih procesa, a ne spoljnih pritisaka, ističe Lukovac.

oklukovac2Vrijeme intezivnog miješanja: Lukovac se saglasio sa tezom da je ranije, u doba vladavine Slobodana Miloševića, bilo direktnog stranog uticaja, kao i da je premijer Đukanović je imao međunarodnu podršku 1997. godine u borbi protiv režima u Beogradu. Takođe, u Srbiji je Đinđićev DOS bio žestoko podržan od međunarodne zajednice u svrgavanju Miloševićeve vlasti.

- Istina je da je takvog direktnog miješanja bilo. Ovome bi se mogli dodati i primjeri nametanja SRJ, ili SCG i nastojanja EU da se spriječi demokratski referendum u Crnoj Gori. Ipak, to je bilo u uslovima kada je međunarodna zajednica cijenila da je režim Miloševića uzročnik ratova na prostorima ranije Jugoslavije i izvor rastuće nestabilnosti u regionu i šire. Nastojeći da utiču na karakter promjena u Srbiji, tada glavnom izvoru nestabilnosti, bili su spremni da pomognu zadovoljavanju aspiracija novoizabranom predsjedniku SRJ i Srbije. Bilo je, dakle, u tome, krupnih grešaka čiju cijenu je i Crna Gora platila, petogodišnjim odlaganjem referenduma i nezavisnosti, kaže Lukovac.

Crnogorska pozicija: Iskusni diplomata smatra da su, generalno gledano, u međunarodnoj zajednici pozitivni utisci o položaju Crne Gore i da ne treba očekivati da bi međunarodna zajednica mogla da preduzima političke akcije kao što je to svojevremeno rađeno protiv Miloševića.

- Vjerujem da se, iz vizure Vašingtona ili Brisela, koji su dominantno zainteresovani za stabilnost regiona, Crna Gora ocjenjuje kao jedno od stabilnijih područja, te da je i Evropska komisija u dva zadnja godišnja izvještaja, posebno pohvalila pozitivnu ulogu Crne Gore u regionu i u odnosima sa susjedima. Još uvjerljivije o tome govori napredak u integracionim procesima prema EU i NATO. Prijetnji, poput onih kakve su bile prema Miloševiću prije oktobra 2000, nema i neće ih biti.

Opoziciona očekivanja: Prema mišljenju Branka Lukovca, crnogorska opozicija može da očekuje razumijevanje međunarodne zajednice i podršku naporima usmjerenim na demokratizaciju društva. Na pitanje kakav model međunarodne podrške može očkivati crnogorska opozicija, Lukovac odgovara:

- Ne vjerujem da opozicija može očekivati od EU, SAD i drugih zemalja direktnu podršku za osvajanje vlasti, takvu podršku mogu tražiti i dobiti samo od građana Crne Gore. Realnije je da očekuju i dobiju podršku za projekte demokratizacije života i odnosa u Crnoj Gori, za djelatnosti koje vode zaštiti i unapređivanju ljudskih prava i sloboda, te funkcionisanju pravne države, organizovanoj i efikasnoj akciji protiv organizovanog i svih drugih oblika kriminala i korupcije, regionalnoj saradnji i stabilnosti, osvajanju evropskih vrijednosti i standarda i slično, kaže Lukovac, naglašavajući da će podrška opoziciji biti izraženija u slučaju da vlast ne želi obračun sa negativnim stvarima u društvu.

- U mjeri u kojoj bi vlast bila prepreka ovakvim pozitivnim kretanjima, inostrana podrška pomenutim aktivnostima opozicije, govorila bi i o tome kakvim političkim opcijama preferiraju pojedini inostrani faktori, zaključuje Lukovac.

D.Đuranović

Portal Analitika