Prema najnovijoj anketi agencije Medijan za češki javni radio servis Radiožurnal 50 odsto anketiranih zahtjeva da šef države odustane od svog plana i za premijera odmah imenuje lidera pobjedničke koalicije konzervativaca, demohrišćana i liberala Zajedno Petra Fijalu.
Zajedno koja je osvojila najviše glasova na izborima, ali igrom preračuna glasova na mandate u proporcionalnom izbornom sistemu ima jednog poslanika manje od poražene stranke premijera Babiša, dogovorila se još prije izbora da će u slučaju pobjede formirati vladu sa koalicijom Piratske stranke i nezavisnih gradonačelnika STAN, a u novom sazivu Poslaničkog doma Češkog parlamenta te dvije koalicije imaju komotnu većinu, 108 poslanika od 200 koliko ih ima donji dom.
Skoro polovina Čeha, 48 odsto, smatra da vladu treba da formira pobjednik izbora i da nema nikakve veze da li je to koalicija ili pojedinačna stranka. Za razliku od Zemana, njegovi prethodnici na čelu države, Vaclav Havel i Vaclav Klaus, poštovali su bez obzira na svoje političke simpatije i antipatije običaj da mandat da sastavi vladu povjere onome ko može da obezbijedi većinu u parlamentu i povjerenje za vladu.
Babiš nema s kim da sastavi vladu
Odlazeći premijer Andrej Babiš nema s kim da sastavi vladu, jer ga je juče ponovo odbila koalicija Zajedno, a u donji dom su još ušli samo radikalni nacionalisti iz stranke Sloboda i direktna demokratija sa kojima ne bi imao dovoljno da ta vlada uopšte dobije povjerenje.
Babiš je kazao da je predsjednik Zeman prije nego što je hitno u nedjelju prevezen u bolnicu na odjeljenje intenzivne njege gdje leže pacijenti u kritičnom stanju ili kojima pijreti otkazivanje vitalnih funkcija obećao ponovo da će njemu dati mandat da sastavlja vladu, ali da je na njemu da li će to prihvatiti ili otići u opoziciju.
Zeman je u bolnici već bio osam dana do 22. septembra kada je Predsjednička kancelarija tvrdila da je samo iscrpljen i dehidriran, da bi tek na dan izbora 8. oktobra priznala da je nedjeljama bolestan, a u nedjelju je morao čak da bude prevezen specijalnim kolima hitne pomoći u Centralnu vojnu bolnicu u Pragu.
U javnosti se množe glasine i u medije cure informacije iz nezvaničnih da je bolest i stanje predsjednika daleko gore nego što to priznaje Predsjednička kancelarija, uz pitanja da li će uopšte biti u stanju da se vrati da dovrši mandat koji mu ističe početkom 2023. godine.
Za razliku od prethodnika, Havela i Klausa o čijem zdravlju i bolestima je javnost blagovremeno obavještavana, Zeman je zabranio ljekarima da saopšte njegovu dijagnozu i daju informacije o njegovom zdravlju.
„Želimo da znamo kakva je prognoza zdravlja, odnosno sposobnosti predsjednika da obavlja svoje obaveze. Nije nam cilj da remetimo predsjednikovu privatnost i da ispitujemo kakva je njegova dijagnoza i kako se liječi. Cilj je da ustanovimo da li može da obavlja funkciju“, objasnio je danas za češki tabloid Blesk predsjednik Senata Miloš Vistrčil zašto je Senat parlamenta zatražio u utorak zvanično, pismom, te informacije.
Šef gornjeg doma češkog parlamenta upozorio je da ovih problema u trenutku kada je potrebno da se najkasnije 9. novembra šef države uključi u formiranje nove vlade ne bi bilo da se tim oko predsjednika, šef njegove kancelarije i portparol, ne ponašaju diletantski i ne kriju od svih informacije o predsjedniku.
„To je potpuno tragikomično. Neko je na odjeljenju intenzivne njege ili u šok sobi, a ne saznajete da li može da obavlja funkciju nego vam kažu da je jeo kolač sa kajsijama. Pa to je potpuno apsurdna situacija koju niko donedavno nije mogao da zamisli. To ponovo vodi nagađanjima zašto to rade i ko od toga ima koristi“, kazao je Vistrčil.
Senatori su odlučili da sačekaju nedjelju dana da dobiju odgovor kakva je prognoza i koliko dugo bi predsjednik Zeman morao da se liječi, a ako odgvora ne bude počeće polako da pripremaju postupak po Članu 66 Ustava, kada oba doma običnom većinom poslanika i senatora mogu da izglasaju da predsjednik nije u stanju da obavlja svoje dužnosti i privremeno prenesu nadležnosti na premijera i predsjednike oba doma.
Taj član je unijet poslije pada komunističkog režima 1989. godine u novi češki Ustav zbog problema oko abdikacije generala Ludvika Svobode 1970-ih. On poslije niza zdravstvenih problema i moždanih udara nije bio u stanju da obavlja dužnost šefa države, pa je na kraju razriješen posebnim ustavnim zakonom.
Odlazeći predsjednik Poslaničkog doma Radek Vondraček danas je samo dobio informaciju od šefa Zemanove kancelarije da će navodno predsjednik sazvati konstitutivnu sednicu parlamenta 8. novembra, kada bi ionako po sili zakona, 30 dana od održavanja izbora i sami morali da se sastanu.