In firme

Recenzija

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G: Produktivnost na dlanu

Sa ovogodišnjim Galaxy Fold 3 5G, Samsung je napravio veliki iskorak u Fold segmentu. Iako ima svojih problema nadogradnja na postojeću dvojku je očigledna a čini se da su na pravom putu da naredne godine naprave pun pogodak


Samsung Galaxy Z Fold 3 5G: Produktivnost na dlanu Foto: The Bankok Post
Luka Đurić
Luka ĐurićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Tenk

Možda i najveća predrasuda koja se vrti oko Samsung Galaxy Z Fold 3 5G, kada se posmatra sa strane, tiče se definitivno izrade samog telefona. Ideja preklopne mješavine pametnog telefona i tableta, uz sve tehnološke napretke koje imamo, izgleda da još uvijek ne daje dovoljno samopouzdanja korisnicima, te se uvijek postavlja ono pitanje - hoće li se raspasti? Odgovor je jednostavan. Neće. Makar ne u skorijoj budućnosti. Kvalitet izrade ovog telefona je na izuzetno visokom nivou, a sam osjećaj koji pruža prilikom korišćenja je ništa manje od vrhunskog.

Preklopni mehanizam je čvrst i utegnut, apsolutno nigdje nema škripe ili labavih elemenata, a za otvaranje će vam gotovo uvijek biti potrebne dvije ruke. Kvalitetu izrade ovog telefona najbolje svjedoči to što je (kao jedan od rijetkih) prošao test na kanalu JerryRigEverything, što ujedno znači da u normalnim uslovima korišćenja, Samsung Galaxy Z Fold 3 5G će trajati godinama.

Naravno sve ovo je, uz veliku bateriju od 4400 mAh, uticalo na to da Samsung Galaxy Z Fold 3 5G, nakon zime ne bude baš najspremniji za plažu jer ćete njegovih 270 grama početi da osjećate nakon nekoliko sati korišćenja.

Mogla bi biti bolja

Kada smo već kod baterije, iako pozamašna, prilikom našeg testiranja bila je dobra, ali ništa više od toga. Definitivno vas neće iznjevjeriti i ne curi vam pred očima a ako ste jedni od onih koji povremeno koristite telefon, za poruke, pozive, po koji video dnevno i malo društvenih mreža, baterija Samsung Galaxy Z Fold 3 5G će potrajati do dva dana. Međutim to nažalost za ovaj model se ne kvalifikuje kao odličan rezultat, jer ovaj telefon uz sve što pruža nije predviđen za povremeno korišćenje, a kada ga maksimalno nategnete veoma često ćete morati da pripunite telefon prije odlaska u krevet. Naravno glavni problem leži u tome što jedna baterija napaja dva ekrana (spoljni i unutrašnji), oba sa visokim rezolucijama, ali pošto telefon već spada u super tešku kategoriju, izgleda da je ovo najviše snage što je Samsung mogao ove godine da izvuče. Dobra vijest je što će punjač od 22W za svega 30 minuta vašu bateriju vratiti na oko 50 odsto, dok ostatak punjenja ide sporije (oko 60 minuta za 50% do punog kapaciteta)

Ima ih dosta

Kamera ima dosta, tačnije pet - tri tradicionalno smještene na pozadini telefona i dvije selfi kamere - jedna vidljiva na prednjem i druga sakrivena ispod rasklopljenog ekrana.

Radi se o veoma ranim verzijama softvera a buduće nadogradnje će zasigurno donijeti još bolje rezultate kamera

Nekoga možda zbunjuje zašto bi telefon od oko 1.800 eura odabrao da uvrsti kamere od svega 12 megapiksela. Tu se mora objasniti da kvalitet fotografije koju dobijete ne zavisi direktno od suvog broja megapiksela. Više megapiksela znači naravno više detalja ali ti detalji postaju jasno vidljivi jedino na većim ekranima ili prilikom zumiranja što vam daje mogućnost kropovanja fotografije. Međutim, kako se uz društvene mreže konzumacija fotografija preselila gotovo isključivo na mobilne telefone, ova jačina kamera je i više nego dovoljna.

20211020-102253

Sam rad je već drugačija priča. Dobra vijest je što su glavne kamere odlične. U standardnim uslovima daju sjajne rezultate uz upečatljiva Samsungova softverska rješenja koja reprodukuju malo manje realne, ali boje koje su veoma prijatne za oko. Noćni mod radi bez greške, kontrast je odličan i izvlači maksimum detalja. UI je brz i ne baguje.

Video snimanje je jedno od najboljih, automatska stabilizacija u režimu 1080p će vas natjerati da pomislite da ste prilikom snimanja koristili tripod a u 4k 60fps rezoluciji takođe odrađuje izuzetan posao. Mikrofon je jasan i hvata čist zvuk, a nije na odmet napomenuti da je još od S10 modela Samsung implementirao rješenje da kada snimate govornika kamera se fokusira da njegov glas prečisti od okoline. U praksi to i te kako dobro funkcioniše.

Naravno daleko od toga da je ovaj setap kamera najbolji na tržištu, bolje rezultate ćete postići sa Iphone 13 a i treba da sačekamo da vidimo šta će nam donijeti Google Pixel 6 i 6 pro, ali se mora istaći da se radi o izuzetno pouzdanim kamerama koje će vam uvijek dati odlične rezultate.

Selfi

Selfi kamera, koja ima dva megapiksela manje, takođe dobro funkcioniše. Jedina mana prilikom testiranja, je što za razliku od glavnih nije bila toliko konzistentna, te iako rijetko, dešavalo se da pruži neke neobjašnjivo lošije fotografije. Snimanje u 4k 60fps je takođe omogućeno i sa prednjom kamerom, što će vam znatno olakšati ako je vlogovanje nešto u čemu uživate.

20211020-102056

Peta kamera je najgori segment ovog telefona, iako cijenim inovativno rješenje da bude ispod rasklopljenog ekrana čime ne prekida sliku i dodatno pojačava užitak konzumacije video sadržaja. To je, međutim, jedino što je vrijedno pomena kod ove kamere. Sa 4MP (što je daleko ispod standarda o kojem smo pričali u gornjem dijelu teksta), reprodukuje mračne i mutne fotografije. Potrebno vam je ozbiljno osvjetljenje da bi ova kamera normalno funkcionisala. Kada je u pitanju sistem prepoznavanja lica ova kamera će odraditi dobar posao, ali ne zaboravimo da ćete većinu video poziva vjerovatno obaviti upravo kada je telefon urasklopljenom režimu i tu, nećete biti prezadovoljni rezultatima jer je ovo rješenje jednostavno moralo da bude mnogo bolje.

Najbolji na tržištu

Srećom tu se negativne stavke završavaju i dolazimo do najboljeg ekrana na tržištu i ujedno jedan od glavnih razloga za kupovinu Samsung Galaxy Z Fold 3 5G-a. Ne znam kako to Samsung uspijeva ali njihovi paneli jednostavno imaju ono nešto zbog čega ne želite da ih ispustite iz ruku. Za vrijeme testiranja uhvatio sam sebe kako većinu epizoda Squid game-a gledam upravo na telefonu a ne na TV-u.

Zbog osvježenja od 120Hz animacije su fluidne a brzo skrolovanje ne iritira oči. Slobodno se može reći da sa 7,6 inča, rezolucijom 2.208x1.706 i uparen sa duplim, izuzetno dobrim stereo zvučnicima, ovaj ekran zaista pruža jedno jedinstveno iskustvo konzumacije medijskog sadržaja. Ekran je dovoljno velik za prijatno multitaskovanje, pregled fajlova ili čak čitanje knjiga postaje mnogo prijatnije. Brojne aplikacije su optimizovane da vam pružaju više informacija i lakšu upotrebu.

Zbog ispupčenja kamera telefon se, kada je položen, blago klacka kada pritisnete gornji lijevi ili donji desni ćošak.

Mogućnosti su gotovo neograničene, što naravno olakšavaju sjajni Qualcomm Snapdragon 888 čip i 12GB radne memorije. Ovaj telefon je bez problema uspio da na jednoj polovini ekrana pokreće PUBG na ultra konfiguraciji dok na drugom dijelu ekrana istovremeno piči 4K Ultra HD video. Dio ekrana oko preklopnog mehanizma kada se pogleda izbliza malo odskače od ostatka a i pod prstom pruža dosta jeftiniji osjećaj što nekad zna da pokvari užitak, ali dobra je strana što prilikom gledanja filmova ili fotografija postaje neprimjetan.

Takođe zbog pozicije prstiju i optimizacije aplikacija, veoma rijetko ćete dodirivati taj dio ekrana tako da u realnom korišćenju i nije toliko strašno. Jedina mana kod ovog panela nastaje kada telefon položite na ravnu površinu. Multimedijalnu funkcionalnost i realizaciju kreativnosti dodatno potpomaže mogućnost da na ovom modelu koristite samsungov S-pen ali ostaje gorak ukus u ustima nakon što saznate da se olovka kupuje zasebno, te da ne postoji integrisani punjač kao ni spremnik za olovku (biće vam potrebna maska ili da je nosite zasebno u torbi).

Prednji ekran

Prednji ekran od 6,2 inča (u režimu kada je telefon zaklopljen) je takođe visoke rezolucije i frekvencije osvježenja. Iako kruži veoma negativno mišljenje o ovom panelu, ja se ne bih složio. Ekran je jasan, oštar, visokog ospjega vidljivosti. Malo je uži od standardnog formata ali to ujedno olakšava baratanje sa jednom rukom. Tačno je da kuckanje poruka na ovom panelu zna da bude frustrirajuće ali budimo realni nije ni predviđen za to. Ovaj ekran prvenstveno služi kako ne bi otvarali telefon za svaku sitnicu, već da na brzinu pregledate notifikaciju, mail ili obavite poziv. Za tu svrhu i više je nego dobar, štaviše, dešavalo mi se da na tom ekranu imam sesije koje su mnogo duže od planirane i da potpuno zaboravim na beštiju koja se krije ispod preklopa.

Zaključak

Nije lako preporučiti Samsung Galaxy Z Fold 3 5G jer se radi o telefonu koji košta 1.800 eura, novac za koji možete uzeti veoma dobar računar, zasebno telefon i tablet, ili recimo starog Mercedesa S320 ili BMW-a 525.

Međutim, ako debljina novčanika nije problem i ako tražite pouzdanu kameru koja će uvijek davati odlične ali ne i najbolje rezultate, ako vam je glavni fokus ekran i konzumacija medijskog sadržaja, te ako tražite aparat koji će moći da zadovolji vaše kreativne porive - onda Samsung Galaxy Z Fold 3 5G definitivno vrijedi uzeti u obzir.


Portal Analitika