Region

Sanader je u zatvoru od aprila 2019. godine, kada mu je Vrhovni sud povisio kaznu za korupciju na šest godina zatvora

Sanader negirao krivicu na ponovljenom suđenju za ratno profiterstvo

Nekadašnji hrvatski premijer Ivo Sanader negirao je krivicu za ratno profiterstvo u aferi Hipo u postupku koji je na zagrebačkom Županijskom sudu započeo ispočetka pošto je Vrhovni sud ukinuo nepravosnažnu presudu iz 2018. godine, kojom je Sanader osuđen na dvije i po godine zatvora.

Sanader negirao krivicu na ponovljenom suđenju za ratno profiterstvo Foto: AFP
Hina / N1Izvor

Vrhovni sud je u martu ove godine ukinuo Sanaderu nepravosnažnu presudu za ratno profiterstvo jer smatra da na prvostepenom sudu nije dokazano da je postupanje bivšeg premijera i predsednika HDZ-a negativno uticalo na život ljudi i ekonomski potencijal države u ratu.

Prema optužnici, Hipo banka je tadašnjem zamjeniku ministra spoljnih poslova Sanaderu krajem 1994. i početkom 1995. isplatila proviziju od 3,6 miliona kuna pošto je Hrvatskoj odobren kredit za kupovinu zgrada ambasada.

Time je Sanader, prema tvrdnjama tužilaštva, u ratom izazvanoj teškoj finansijskoj i ekonomskoj situaciji ostvario protivpravnu imovinsku korist.

Pojašnjavajući odluku, najviši sud je naglasio da je pravilo utvrđivanje činjenica odlučno i za ocjenu je li ostvarena znatna imovinska korist nerazmjerna.

Vrhovni sud je istaknuo kako prvostepeni sud smatra da treba primijeniti Zakon o nezastarijevanju, ali dodaje da radnja kaznenog djela ratnog profiterstva stjecanjem nerazmjerne imovinske koristi mora biti rezultat svjesnog iskorištavanja ratnog stanja na štetu materijalnih uslova života stanovništva i privrednog potencijala države.

“Mora dovesti do ozbiljnih povreda javnog poretka ili povreda javnog poretka širih razmjera, odnosno do ugrožavanja temeljnih vrijednosti ili interesa državne i društvene zajednice. Nejasno je u prvostupanjskoj presudi na koji način bi počinjenjem kaznenog djela s iznosom stečene imovinske koristi 3,6 milijuna kuna bilo ozbiljno dovedeno u pitanje funkcioniranje države i bile ugrožene temeljne državne i društvene vrijednosti u ratu, odnosno bili ugroženi materijalni uvjeti života stanovništva“, pojasnio je sud.

Ističu da je to jedan od temeljnih kriterijuma za ostvarenje bitnih obilježja kaznenog djela ratnog profiterstva prema pravnom tumačenju izraženom u odluci Ustavnog suda tokom ovog suđenja.

Sanader je u zatvoru od aprila 2019. godine, kada mu je Vrhovni sud povisio kaznu za korupciju u slučaju Planinska na šest godina zatvora.

Sredinom septembra 2021. najviši sud je delimično potvrdio i presudu iz ponovljenog postupka u slučaju Fimi media, po kojoj HDZ zbog izvlačenja novca iz državnih institucija i kompaniji morati da plati 3,5 miliona kuna kazne, dok je Sanaderu kazna s osam smanjena na sedam godina zatvora.

Vrhovni sud je krajem septembra 2021. potvrdio i prvgostepenu presudu kojom je Sanader zbog primanja mita od šefa mađarskog MOL-a osuđen na šest godina.

Najviši sud je jedinu oslobađajuću presudu Sanaderu, kojom je zajedno s preduzetnikom Robertom Ježićem oslobođen za prodaju jeftine struje Ježićevom Diokiju na štetu HEP-a, potvrdio sredinom novembra 2021.

Portal Analitika