Politika

Sanino: Pregovori počinju najkasnije 29. juna

Izvor

Povodom jučerašnjeg objavljivanja Proljećnog izvještaja EK o napretku Crne Gore, Delegacija Evropske unije u Podgorici organizovala je danas video link putem kojeg su se novinarima obratili Sanino i Peter Stano, portparol komesara za proširenje Štefana Filea. U kancelariji Delegacije EU, pored novinara ovdašnjih medija, konferenciju je pratio ambasador Leopold Maurer.

U juče objavljenom Izvještaju preporučuje se otvaranje pregovora sa Crnom Gorom zbog „značajnog napretka u implementaciji reformi u oblasti vladavine prava i osnovnim pravima, uključujući borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala“, a Sanino se tokom svog obraćanja, vrlo često vraćao na dio zaključka.

- Izvještaj je realističan i pozitivan, i govori o učinjenim naporima i daje jasna uputstva. Njime se daju preporuke ne samo Vladi Crne Gore, već opozicionim partijama, civilnom sektoru. To je realno predstavljen napredak. Izvještaj ne predstavlja kraj jednog procesa, naprotiv. No, sve izgleda vrlo optimistično – istakao je Sanino.

On je podsjetio i da je prva faza skrining procesa, koji se odnosi na Poglavlja 23 i 24, već počela.

- Ključni prioriteti ostaju borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. Na što ćemo posebno obratiti pažnju, ali i nezavisnost sudstva, kao i efikasnost u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, i prevencija tih pojava. Pozitivan korak predstavljaju novi zakonski okviri koji se odnose na praćenje finansiranja političkih partija, konflikt interesa i, svakako, saradnja u borbi protiv organizovanog kriminala na regionalnom nivou i sa zemljama EU.

Kao što je rečeno u Izvještaju, Crna Gora je nastavila da vjerodostojno prati i procesuira slučajeve koje se bave organizovanim kriminalom. I upravo je njihovo temeljno praćenje – od istrage, preko procesuiranja, do suđenja i donošenja presude - svijetla tačka kada je riječ o dovođenju krivaca pred lice pravde.

- Mnogi su slučajevi koji se tiču korupcije, ali je samo nekolicina onih koji se tiču korupcije na visokom nivou, gdje su među optuženima bivši gradonačelnici ili direktori javnih preduzeća. I dalje nisu donesene presude u tim slučajevima, ali je Crna Gora na pravom putu, samim tim što se pažljivo prate svi slučajevi. Nama nije bitno koliko je sudskih procesa, niti koliko će ljudi završiti u zatvoru, već koliko je njih ispravno procesuirano – pojasnio je direktor Direktorata za proširenje EK.

On je dodao da postoji mogućnost, kao što je to uvijek slučaj u evropskim poslovima, da će pojedine zemlje tokom sastanaka koji će biti održani naredne tri sedmice, postavljati mnoga pitanja koja se tiču oblasti pravosuđa, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, ali da to ne znači da Crna Gora u tom dijelu nije već napravila napredak. Sa velikom sigurnošću je istakao da će Crna Gora započeti pregovore najkasnije 29. juna, ali da postoji mnogo veća mogućnost da će to biti 26. juna.

23euekSanino je kazao da je pitanje ustavnih promjena vrlo delikatno.

- Želimo da se u parlamentu potvrde ustavne promjene koje su neophodne, a vezane su za sudstvo. I to ćemo podržati. Znamo da Vlada vodi intenzivne pregovore sa opozicijom oko nekih pitanja kojima se uslovljavaju ustavne promjene. Međutim, te uslove mi nećemo uzimati u obzir. Bitni su nam samo rezultati koji se tiču isključivo promjena Ustava – dodao je on.

I za pitanje slobode medija Sanino kaže da je kompleksno. Naime, kao veliki uspjeh vidi dekriminalizaciju klevete i sve ono što se dešava vezano za presude koje su ranije donešene. Uz to, Stano je potcrtao da komesar Štefan File posebno prati sve slučajeve kršenja slobode medija, kako u Crnoj Gori, tako i u cijelom regionu. Ipak, Sanino kaže da sigurnost novinara nije samo briga Vlade, već cijelog društva.

- Neophodno je da Vlada bude proaktivna u obezbjeđivanju sigurnosti novinara. Ali, najbolje uslove za njihov rad može da obezbijedi tek društvo u cjelini, uz aktivno učešće svih, na svim nivoima. Tek tada je moguć napredak ka pravoj slobodi medija.

Sanino je konferenciju zaokružio još jednom optimističnom izjavom. Osim toga što, bez sumnje, očekuje da će sve zemlje članice EU podržati preporuku iz Izvještaja EK, on kaže da bi Evropa izgubila mnogo od svog kredibiliteta i zajedništva ako put proširenja ne bi nastavila sa Crnom Gorom upravo u trenutku kada Hrvatska postaje njihova punopravna članica.

23marurereuNakon video konferencije, prisutnim novinarima se obratio i šef Delegacije EU u Crnoj Gori, ambasador Leopold Maurer, koji nije krio zadovoljstvo preporukom EK za otvaranje pregovora. On je pojasnio da je odluka sada na 27 zemalja članica, koje će narednih dana donijeti svoju odluku na osnovu preporuka Evropske komisije.

- Dva puta sedmično, tokom naredne tri sedmice, predstavnici EK će odgovarati na pitanja predstavnika 27 zemalja članica. Nakon toga će svoja mišljenja iznijeti i usaglašavati stalni predstavnici odnosno ambasadori u diplomatskim predstavništvima EU. Na kraju će se o tome raspravljati na ministarskom sastanku šefova diplomatija zemalja EU, a onda odluku potvrđuju oni sa najviših nivoa – predsjednici vlada.

U međuvremenu će se raditi i na definisanju detalja okvira pregovora, koji podrazumijeva implementaciju novog pristupa koji usvojen u decembru. Maurer očekuje da će odluka EU o početku pregovora sa Crnom Gorom biti „A point“ dokument, koji podrazumijeva da se usvaja bez diskusije.

- Na kraju, od 26. do 28. juna u Briselu će biti održana prva međuvladina konferencija između Crne Gore i Evropske komisije, kao i polučasovni sastanak crnogorske delegacije sa vrhom Evropske unije, na kojoj će joj zvanično biti pojašnjeni detalji procesa pridruživanja – kazao je Maurer na kraju današnje konferencije.

Podsjećamo, Proljećni izvještaj analizirao je napredak Crne Gore u sedam ključnih prioriteta od prošlogodišnjeg Izvještaja o napretku, koji je objavljen u oktobru, do juče. Izvještaj, koji je sačinila EK, ima 12 strana i dokument treba da posluži Savjetu za opšte poslove EU prilikom odlučivanja o otvaranju pristupnih pregovora sa Crnom Gorom. Odluka o otvaranju pregovora donosi se konsenzusom država članica, koja je najavljena za kraj juna.

Portal Analitika