Jubilej obilježen u Bosanskom Petrovcu

Sanjale društvo za kakvo se vrijedi boriti i danas: 80 godina od osnivanja Antifašističkog fronta žena Jugoslavije

U Bosanskom Petrovcu danas je obileženo 80 godina od osnivanja Antifašističkog fronta žena (AFŽ) Jugoslavije, kao jedinstvene ženske organizacije Jugoslavije formirane na Prvoj zemaljskoj konferenciji 6. decembra 1942. godine.

Sanjale društvo za kakvo se vrijedi boriti i danas: 80 godina od osnivanja Antifašističkog fronta žena Jugoslavije Foto: AFŽ
Portal AnalitikaIzvor

Više od 150 žena okupilo se kako bi se prisjetilo rezultata borbe svojih pretkinja, ali i kako bi sagledalo situaciju u kojoj se danas nalazi.

“Sakupile smo se, jer vjerujemo da su učesnice prve konferencije AFŽ Jugoslavije sanjale, borile se i ginule za društvo kakvo je moguće sanjati i za kakvo se vrijedi boriti i danas, na početku 21. vijeka: za svijet mira, jednakosti, slobode, solidarnosti, osnovnog blagostanja za sve, za društvo u kome će se čuti i jednako uvažavati i naši, ženski glasovi“, kazala je aktivistkinja iz Slovenije Sonja Lokar.

Lokar je naglasila da stečena prava žene mogu da odbrane i nadgrade samo zajedničkim radom koji će prevazići državne granice i podjele.

“Ja bih rekla da su naša socijalna i radna prava u svakom trenutku ugrožena. Ogroman pritisak koji liberalni kapital stvara nad radnicima se posebno očituje na položaju žena. Prekarni rad je konstantan”, kaže Marija Srdić iz Ženske platforme za razvoj Srbije, udruženja koje je takođe jedan od organizatora skupa.

Na njemu će poruke poslati istaknute borkinje za prava žena, antifašistkinje, novinarke, naučne radnice. Povodom godišnjice Dom kulture u Bosanskom Petrovcu na poklon je bio izložbu “Šta smo započele vi završite”, ali i nedovršen vez žena sa naših prostora čiji je nastanak započet u Berlinu.

“Ovom izložbom koju smo nazvale “Šta smo započele vi završite” koje je poklon Udruženja Crvena Bosanskom Petrovcu htjele smo i samim naslovom da ukažemo na kontinuitet borbe koja možda nikada neće biti završena”, kaže Andreja Dugandžić iz Udruženja Crvena iz Sarajeva.

Uz to na prigodnoj akademiji uz multimedijalnu predstavu “Politička istorija žena Crne Gore” predstavljena je borba Crnogorki za njihova politička prava.

“Dosta zanimljiv program, odnosno predstava koja ima glumačko dramske elemente koji su posebno dirljivi, važni, nekada i duhoviti koja govori o onome što su sve naše pretkinje, majke i bake uradile da bi mi danas bili ovdje gdje jesmo, a nekada pomislimo i ovdje gdje nijesmo”, kaže Marija Perović profesorka na Fakultetu dramskih umjetnosti u Cetinju.

Program obilježavanja 80. godišnjice AFŽ-a nastavlja se u srijedu, radnom konferencijom u Bihaću.

Žene dale veliki doprinos borbi za oslobodjenje Jugoslavije

Tokom rata AFŽ je aktivnosti koncentrisao na mobilisanje žena i pružanje pomoći jedinicama partizanske Narodnooslobodilačke vojske i organima vlasti u organizovanju pozadine, učešće u oružanim i diverzantskim akcijama, brigu o deci, razvijanje bratstva i jedinstva medju ženama, kulturno-prosvetno uzdizanje žena.

Žene su dale veliki doprinos borbi za oslobodjenje Jugoslavije. Od 1941. do 1945. godine u Narodnooslobodilačkoj vojsci borilo se oko 100.000 žena. Poginulo je 25.000 žena, 40.000 žena je ranjeno, a 3.000 ostalo nesposobno za rad.

Tokom rata oko 2.000 žena postale su oficiri. Partizansku spomenicu 1941. je dobilo 3.344 žena, a Ordenom narodnog heroja odlikovana je 91 žena.

Učešćem u antifašističkom pokretu pre rata i u NOB tokom rata žene su se borile i za ravnopravan status u društvu i pravo glasa.

Fočanskim i Krajinskim propisima ženama 1941. godine je priznato aktivno i pasivno biračko pravo koje su one već iste godine koristile prilikom izbora narodnih odbora kao novih organa vlasti.

Na osnovu Zakona o biračkim spiskovima 1945. godine, žene su stekle pravo učešća na izborima te godine, a Ustavom FNRJ 1946. godine žene su izjednačene sa muškarcima u svim oblastima privrednog, društvenog i političkog života.

Portal Analitika