Društvo

Santander: Iskoristiti potencijale digitalnih vještina koje su ključne za 21. vijek

Digitalne vještine su ključne za 21. vijek, jednako kao i vještine čitanja, pisanja i računanja, a neophodno je da Vlada, javni i privatni sektor potencijale digitalnih tehnologija iskoriste za obezbjeđivanje kvalitetnog, inkluzivnog obrazovanja za sve djevojčice i dječake podjednako.

Santander: Iskoristiti potencijale digitalnih vještina koje su ključne za 21. vijek Foto: PR Centar
PR CentarIzvor

To je saopštio šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander na drugoj sesiji u okviru četvrtog Digitalnog samita ekonomija Zapadnog Balkana, koja je posvećena temi Digitalne vještine za pametan i inkluzivan rast.

Santander je poručio je da je potrebno svim djevojčicama i dječacima pružiti šansu da digitalne vještine razvijaju od ranog djetinjstva i u kontinuitetu, kroz njihovo obrazovanje, jer, kako je naveo, nemati digitalne vještine znači biti nepismen u digitalnom dobu.

„Manja je vjerovatnoća da će djevojčice imati i koristiti nove uređaje, kao i da će razviti digitalne vještine i naći posao u oblasti novih tehnologija. To je zamka koja koči razvoj mnogih zemalja danas. Da budemo jasni – nema digitalne revolucije bez djevojčica“, rekao je Santander.

Pozvao je crnogorsku Vladu, javni i privatni sektor da potencijale digitalnih tehnologija iskoriste za obezbjeđivanje kvalitetnog, inkluzivnog obrazovanja za sve djevojčice i dječake podjednako.

„To je preduslov prosperitetnog razvoja pojedinca, kao i održivog društveno-ekonomskog razvoja“, poručio je Santander.

U okviru ove sesije izlaganja su imali Clare Sears MBE, regionalna zamjenica direktora u British Council-u, Ulrike Damyanovic, državna koordinatorka za Crnu Goru iz ETF-a, Agim Kukaj, direktor direktorata u Ministarstvu ekonomije Kosova*, Simona Petkova, pomoćnica za politike, DG EAC uEvropskoj Komisiji, Bojana Omerović, direktorica u Prointer ITSS i članica Infinity International Group iz Bosne i Hrecegovine i Kushtrim Shala, suosnivač ICTS Lab vještina 21. vijeka i Uplift Albanija startup akcelerator.

Digitalni samit Zapadnog Balkana 2021. održava se kao dio Berlinskog procesa i kao inicijativa Regionalnog savjeta za saradnju, a važnost samita je potvrđena i kroz novi četvorogodišnji akcioni plan 2021-2024, za zajedničko regionalno tržište (Common Regional Market – CRM).

Domaćin i organizator ovogodišnjeg izdanja je Ministarstvo javne uprave digitalnog društva i medija ispred Vlade Crne Gore, dok je generalni sponzor kompanija M:TEL.

Portal Analitika