Čekajući autobus na jednom od zabjelskih stajališta, bila sam svjedok bezobzirnog ponašanja vozača džipa podgoričkih tablica, koji je – jureći, bez zastajkivanja na pješačkom prelazu - „zasuo“ bljuzgavicom ženu koja je sa malim dječakom pokušala da pređe ulicu.
- Neki od najčešćih prekršaja za koje je predviđena manja novčana kazna su upotreba mobilnog telefona u toku vožnje, nekorišćenje sigurnosnog pojasa, nepoštovanje pješaka na pješačkom prelazu, nepostupanje pješaka po svjetlosnim saobraćajnim znacima - odgovorili su nam iz Uprave policije na pitanje koji su to najčešći prekršaji koje njihovi službenici registruju.

Preći ulicu i kada na semaforu „gori“ zeleno - kada nema na vidiku furioznih vozača - prilično je težak zadatak, jer signalizacija koja dozvoljava prelazak traje tek nekih dvedesetak sekundi. Ima I gorih slučajeva: semafor u bulevaru Svetog Petra Cetinjskog kod “Maše” traje “rekordnih” devet sekundi – sve to za prelazak preko dvije ulice sa po tri saobraćajne trake). Naravno, prava je rijetkost naići na vozače koji će sačekati da pješaci pređu ulicu na pješačkom prelazu.
U cilju zaštite pješaka, Uprava policije je, kako nam je saopštila potparolka Marija Jovović, u prethodnom periodu u nekoliko navrata na teritoriji cijele Crne Gore sprovodila akciju „Pješak“. Ovom akcijom je bilo obuhvaćeno „sankcionisanje svih učesnika u saobraćaju koji ne poštuju pješake u skladu sa Zakonom“. Ali je isto ovom akcijom bilo obuhvaćeno i „procesuiranje samih pješaka koji krše pravila saobraćaja i time prevashodno ugrožavaju svoju bezbjednost“.
Nijesu, međutim, ni pješaci u Crnoj Gori baš bezgrešna bića, niti samo vozači oni koje treba kriviti za opštu saobraćajnu nekulturu.
„Najčešći prekršaji koje čine pješaci su prolazak kroz raskrsnicu dok je na semaforu uključeno crveno svjetlo. Za ovaj prekršaj je pješacima, od 01. januara do 01. novembra 2012. godine izdato 740 naloga za plaćanje novčanih kazni. Takođe je čest prekršaj prelazak kolovoza od strane pješaka na dijelu gdje nema pješačkog prelaza, a pješački prelaz nije udaljen od tog mjesta više od 100 metara. Za ovaj prekršaj je, u navedenom periodu, prešacima izdat 301 nalog“ saopštili su iz Uprave policije za Portal Analitika.

Akciju „Pješak“ Uprava policije namjerava da nastavi na nacionalnom nivou i u narednom periodu, dok na lokalnom nivou ova akcija ima već trajni karakter. „Smatramo da je nivo saobraćajne kulture u našoj zemlji dosta nizak i da veliki broj učesnika u saobraćaju svakodnevno svjesno krši saobraćajne propise“ kazala je za Portal Analitika, Marija Jovović.
Neki od instruktora u svojim auto-školama prva lekcija koju nauče polaznike jeste „da kada sjednu za volan ne zaborave da su nekada bili pješaci“. Ne bi bilo „zgorega“ da se ovom krilaticom vode svi vozači na našim putevima.
Kristina ĆETKOVIĆ