Politika

Komisija za žalbe Vlade Crne Gore ponovo poništila rješenje Ministarstva odbrane o raspoređivanju na drugo radno mjesto bivšeg načelnika Direkcije za nabavke

Šaponjić: Ne pristajem na nezakonita postupanja

Komisija je usvojila žalbu Šaponjića i ukazala da su povrijeđena pravila postupka, ali se nije bavila ocjenom navoda koje žalba sadrži, jer je utvrdila da je rješenje kojim se Šaponjić raspoređuje na drugo radno mjesto, umjesto starješine organa, potpisao državni sekretar

Šaponjić: Ne pristajem na nezakonita postupanja Foto: UGC
PobjedaIzvor

Komisija za žalbe Vlade Crne Gore poništila je rješenje Ministarstva odbrane kojim se Stefan Šaponjić raspoređuje na radno mjesto u zvanju samostalni savjetnik I u Direkciji za infrastrukturne projekte, Direktorat za logistiku.

Šaponjić je i ranije, o čemu je Pobjeda pisala, vodio i dobio postupak pred Komisijom za žalbe i to tada zbog odluke bivše ministarke odbrane Olivere Injac koja ga je sa mjesta načelnika Direkcije za nabavke u Ministarstvu odbrane rasporedila na radno mjesto samostalnog savjetnika I u Odjeljenju za unapređivanje odbrambenog sistema.

Nakon odluke Komisije, Šaponjić je raspoređen na mjesto šefa kabineta ministra odbrane, međutim ubrzo je obaviješten o novom raspoređivanju.

ŽALBA

"U oktobru (24) saopšteno mi je da ću, shodno novom aktu o sistematizaciji, biti raspoređen na radno mjesto samostalnog savjetnika I u Direkciji za infrastrukturne projekte, Direktorat za logistiku. To je učinjeno a da mi prethodno nijesu pojašnjene „potrebe rada“ zbog kojih se vrši raspoređivanje, a o čemu je rukovodilac morao da me upozna", kazao je Šaponjić Pobjedi.

Na rješenje Ministarstva odbrane o raspoređivanju na drugo radno mjesto, Šaponjić je uložio žalbu u kojoj je ukazao da je postupak imao niz nelogičnosti i kršenja zakonskih normi.

U žalbi, u koju je Pobjeda imala uvid, naveo je da je na novo radno mjesto raspoređen nakon isteka roka od 60 dana koji je bio propisan za raspoređivanje službenika i namještenika, a shodno novom Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Ministarstva odbrane.

Istakao je i da je 21. dan po isteku tog roka, bez bilo kakvog pravno valjanog razloga saslušan, kao i da mu je tada predočeno da se „zbog potreba rada“ raspoređuje na drugo radno mjesto.

Šaponjić smatra da mu je na taj način onemogućeno korišćenje prava na pravnu zaštitu i kvalitetnu pripremu za saslušanje, jer nije znao u kom svojstvu i zbog čega je pozvan na razgovor.

Ukazao je i na povrede zakona koje se odnose na obavezne elemente rješenja, jer prvostepeni organ (Ministarstvo) u dispozitivu i obrazloženju nije naveo propis kojim je normirano da žalba ne odlaže izvršenje rješenja, već je naveo da pravno dejstvo počinje teći od 10. novembra prošle godine.

Komisija je usvojila žalbu Šaponjića i ukazala da su povrijeđena pravila postupka, ali se nije bavila ocjenom navoda koje žalba sadrži, jer je utvrdila da je rješenje kojim se Šaponjić raspoređuje na drugo radno mjesto, umjesto starješine organa, potpisao državni sekretar.

OBRAZLOŽENJE

U obrazloženju rješenja Komisije citiraju se odredbe Zakona o državnoj upravi i Zakona o državnim službenicima i namještenicima na osnovu kojih se zaključuje da je ministar (starješina organa) taj koji odlučuje o raspoređivanju zapošljenih.

"Komisija je utvrdila da su u predmetnoj upravnoj stvari povrijeđene odredbe člana 22, stav 1 i 9 Zakona o upravnom postupku, budući da u uvodu ožalbenog rješenja stoji da isto donosi ministar odbrane, dok ga potpisuje državni sekretar", navodi se u obrazloženju.

Takođe, u rješenju Komisije ističe se da u spisima predmeta nema dokaza da je ministar ovlastio državnog sekretara za vođenje postupka.

"Ovakav ishod postupka je pokazatelj da je postupanje u mom slučaju vođeno razlozima koji su lične, a ne profesionalne prirode. Zato su njihovi postupci i imali epilog kakav su imali", istakao je Šaponjić.

Ukazao je da su za takvo postupanje odgovorna „pojedina vojna lica“ koja su djelovanjem dovela do donošenja nezakonitih odluka u njegovom slučaju.

"Ali, to što su radili pojedinci neće smanjiti moju ljubav prema Crnoj Gori, Vojsci i Ministarstvu odbrane. Ne odustajem, jer ako bih to uradio, smatrao bih da pristajem na nezakonita postupanja, a istrajnošću želim da sačuvam profesionalni i lični integritet, ali i svoje i dostojanstvo svih zapošljenih koji su žrtve revanšizma. Želim da moja borba bude pečat svemu što je prethodno urađeno u Ministarstvu odbrane koje je za vrijeme Predraga Boškovića i Alme Ljuljanaj-Jovićević imalo najdinamičniji razvoj u svakom smislu", zaključio je Šaponjić.

Portal Analitika