Politika

Komisija za žalbe Vlade u još jednom slučaju poništila rješenje Ministarstva odbrane i potvrdila nezakonito postupanje bivše ministarke Injac

Šaponjić: Sačuvao sam lični i profesionalni integritet

Šaponjić, koji je do marta 2021. godine bio načelnik Direkcije za nabavke u Direktoratu za materijalne resurse, „zbog potreba rada“, počev od 2. marta 2021. raspoređen je na drugo radno mjesto, čime je, iz „kategorije ekspertsko-rukovodnog kadra“ raspoređen u „kategoriju ekspertskog kadra“. Postupke u istom slučaju vodio je u dva navrata i rješenjima od 27. maja prošle i 26. maja ove godine. Komisija za žalbe poništila je rješenja o raspoređivanju i vratila ih Ministarstvu odbrane na ponovno odlučivanje

Šaponjić: Sačuvao sam lični i profesionalni integritet Foto: Privatna arhiva
PobjedaIzvor

Rješavajući u postupku po žalbi bivšeg načelnika Direkcije za nabavke u Ministarstvu odbrane Stefana Šaponjića Komisija za žalbe Vlade Crne Gore ponovo je poništila rješenje ovog resora kojim se, odlukom tadašnje ministarke Olivere Injac, Šaponjić raspoređuje na radno mjesto samostalnog savjetnika I u Odjeljenju za unapređivanje odbrambenog sistema.

Ovim rješenjem komisije u još jednom slučaju potvrđeno je nezakonito postupanje bivše ministarke odbrane.

POSTUPCI

Šaponjić, koji je do 2. marta 2021. godine bio načelnik Direkcije za nabavke u Direktoratu za materijalne resurse, „zbog potreba rada“, raspoređen je na drugo radno mjesto, čime je, iz „kategorije ekspertsko-rukovodnog kadra“ raspoređen u „kategoriju ekspertskog kadra“.

Postupke pred komisijom u istom slučaju Šaponjić je vodio u dva navrata. Ovaj Vladin organ je oba puta postupio identično – rješenjima od 27. maja prošle i 26. maja ove godine poništio je rješenja o raspoređivanju i vratio ih Ministarstvu odbrane na ponovno odlučivanje.

Uprkos tome što je komisija u rješenju od 27. maja prošle godine ukazala Ministarstvu na povredu upravnog postupka i utvrdila da obrazloženje rješenja mora da bude razumljivo i da sadrži činjenično stanje na osnovu kojeg je donijeto rješenje, resor kojim je tada rukovodila Injac u ponovnom postupku nije uvažio primjedbe drugostepenog Vladinog organa.

Naprotiv: donijeli su novo rješenje na koje je Šaponjić ponovo uložio žalbu koju je komisija, rješenjem od 26. maja ove godine, i usvojila.

RAZLOZI ZA ŽALBU

U izjavi za Pobjedu Šaponjić je pojasnio da žalbu nije podnio iz želje da posao načelnika Direkcije za nabavke obavlja i u okviru rukovodstva koje je predvodila Injac, već da je to učinio kako bi sačuvao svoj profesionalni i lični integritet.

"Novo rukovodstvo je od samog početka pokazalo da mu nije bio cilj da na bilo koji način unaprijedi rad Ministarstva odbrane. Umjesto da su radili ono što im je posao, oni su u najvećoj mjeri provjeravali što je radio prethodni menadžment. Na razne načine su pokušavali, različitim atacima, da nađu neke greške u radu, a to nijesu uspjeli", istakao je Šaponjić.

Tome u prilog, dodao je, govori i izvještaj Državne revizorske institucija koja je dala pozitivno mišljenje o radu Direkcije za nabavke u prethodnom periodu.

"Neadekvatan je bio način samog raspoređivanja – bez ikakvog obrazloženja, bez ikakvog ukazivanja koje su to potrebe procesa rada. Rješenje mi je dostavljeno poštom, ostavljeno na stolu, bez prethodnog saslušanja, a što je bila obaveza u skladu sa zakonom", naglasio je Šaponjić.

Smatra da takvo postupanje samo po sebi govori da odluka bivšeg rukovodstva predstavljala „jednu vrstu revanšizma“.

A tome u prilog, dodao je, govori i činjenica da je, tada novo, rukovodstvo pokušavalo da uruši njegov ugled i profesionalni integritet.

"Prethodni menadžment mi je uskraćivao pravo da učestvujem na konferencijama koje su bile od izuzetnog značaja. Iako sam bio pozvan da govorim, dešavalo se da donesu odluku da umjesto mene na tim događajima pođe neko drugi, a da meni imejlom ukažu da su već delegirali govornika", kazao je Šaponjić.

Rje-enje-Komisije-za-albe

Rješenje Komisije za žalbe (FOTO: Pobjeda)

OSNOVI

Zbog toga, on je odlučio da, kako kaže, istjera pravdu i uloži žalbu i na novo rješenje kojim ga je Ministarstvo rasporedilo na radno mjesto u nižem zvanju.

U ponovljenoj žalbi Šaponjić je ustvrdio da su odlukom o raspoređivanju povrijedili zakon na njegovu štetu i pogrešno primijenili materijalno pravo.

Ukazao je da je Ministarstvo prekršilo odredbe člana 22 Zakona o upravnom postupku na način što je u dispozitivu navelo da „žalba ne odlaže izvršenje rješenja“ iako taj stav nije propisan članom 130 Zakona o državnim službenicima i namještenicima na koji su se pozvali. Takođe, ustvrdio je i da rješenje o raspoređivanju nije sadržalo obrazloženje niti razloge koji upućuju na odluku u dispozitivu.

Šaponjić je u žalbi naveo i da mu je u ispitnom postupku ukazano da se raspoređuje u smislu člana 63 Zakona o državnim službenicima, dok je u rješenju o raspoređivanju naznačeno da je to učinjeno u skladu sa članom 130 istog zakona.

Zbog te povrede, pojasnio je u žalbi, prvostepeni organ nije mogao pravilno utvrditi činjenično stanje, pa je zakon povrijeđen na njegovu štetu, a posebno jer mu je tim rješenjem zarada znatno umanjena.

Ukazao je i da se izjasnio da nije saglasan sa predloženim rasporedom i zatražio da mu se obrazloži koje su to potrebe rada zbog koji se vrsti raspoređivanje.

"Komisija je razmotrila dostavljene spise predmeta, ispitala ožalbeno rješenje, ocijenila navode žalbe i našla da ožalbeno rješenje treba poništiti i predmet vratiti prvostepenom organu na ponovni postupak i odlučivanje", navodi se u rješenju komisije.

RJEŠENJE

Utvrdili su da Ministarstvo nije postupilo na način kako mu je prethodno ukazano, već da je rješenje ponovo donijeto uz povredu pravila upravnog postupka iz člana 22 Zakona o upravnom postupku, koji, između ostalog, propisuje da obrazloženje treba da bude razumljivo i da sadrži kratko izlaganje zahtjeva stranke, činjenično stanje, propise na osnovu kojeg je rješenje donijeto, te razloge koji upućuju na odluku u dispozitivu.

Ocijenili su i da, iako je Šaponjić ispunjavao uslove i za radno mjesto načelnika, kao i mjesto na koje se raspoređuje, pravilo kojim se vodilo Ministarstvo da „ko može više može i manje“, ne može se cijeniti kao razlog koji ide u prilog zakonitom rješenju.

Komisija je dalje ocijenila i da se u obrazloženju nijesu uvažili svi zahtjevi žalioca, a u rješenju je istakla i da nije obrazložen propis da „žalba ne odlaže izvršenje“ kako je to predviđeno Zakonom o upravnom postupku.

Konačno, u rješenju su zaključili da će prvostepeni organ u ponovnom postupku otkloniti nedostatke i donijeti zakonito rješenje.

I Šaponjić očekuje da se to dogodi, a kazao nam je da je novi menadžment već pokrenuo proceduru za sprovođenje zakonitog postupka.

"Siguran sam da novo rukovodstvo u proceduri ima mnogo postupaka koji su bili pred Komisijom za žalbe, ali vjerujem da će, shodno razgovoru koji sam imao sa novim direktorom Direktorata za ljudske resurse, u najkraćem roku ovaj slučaj biti riješen", zaključio je Šaponjić.

Ovo nije jedini slučaj u kojem je Komisija za žalbe utvrdila nezakonitost postupanja bivše ministarke. Pobjeda je i ranije pisala o kršenim procedurama i samovolji bivšeg rukovodstva. U seriji tekstova ispratili smo slučaj kadeta Marka Mitrovića čiji je odlazak na školovanje za pilota na Vazduhoplovnoj akademiji „Ikaron“ u Grčkoj bivša ministarka Injac opstruirala.

Mitrović je, kako smo i pisali, uprkos tome što je ispunio sve uslove iz konkursa i što je ocijenjen kao najbolji kandidat završio na trećem mjestu.

Razlozi zbog kojih je Injac spriječila odlazak mladog kadeta na školovanje, očito su bili lične prirode. Njegov „primarni grijeh“ je što je sin Lidije Mitrović, specijalne državne tužiteljke koja je, još početkom maja prošle godine, formirala predmet protiv Injac na osnovu dvije krivične prijave koje je, u martu i aprilu 2021, podnio advokat Mihailo Volkov, nekadašnji direktor Direktorata za ljudske resurse.

Rje-enje-Komisije-za-albe-foto

Rješenje Komisije za žalbe (FOTO: Pobjeda)

No, i ovaj slučaj dobio je „epilog“ pred Komisijom za žalbe koja je 9. juna poništila rješenje Ministarstva odbrane iz septembra prošle godine kojim se odbija žalba kadeta Mitrovića na odluku Injac o slanju pitomaca na školovanje na Vazduhoplovnoj akademiji „Ikaron“.

Tom se odlukom, nakon deset mjeseci, utvrđuje nezakonitost postupanja tadašnje ministarke Injac, poništava odluka o slanju kadeta i kompletan postupak kandidovanja pitomaca vraća na početak, čime je neizvjesna sudbina i dvoje odabranih kandidata koji se već godinu školuju u Grčkoj.

Usvojene žalbe i drugih službenika u Ministarstvu odbrane

Šaponjić je Pobjedi kazao i da je, osim u njegovom slučaju, Komisija za žalbe po istom osnovu poništila još tri rješenja.

"I postupak koji je vodilo još troje kolega, koji su obavljali poslove načelnika u Ministarstvu, a koji su na isti način raspoređeni na ista ili slična radna mjesta u istom odjeljenju u kojem sam i ja bio raspoređen, takođe je imao pozitivan ishod. Odnosno komisija je usvojila i njihove žalbe", rekao je Šaponjić.

Nemamo ,,rezervne eksperte“

Vrijeme u kojem je Injac rukovodila resorom odbrane, kazao je Šaponjić, pokazalo je da Crna Gora nema „rezervne eksperte“ koji čekaju svoju šansu da vaskrsnu crnogorsko društvo.

"Dok je za vrijeme kada je Ministarstvom upravljao Predrag Bošković rađeno na zadovoljavanju svih neophodnih ciljeva koje predviđaju NATO standaradi, i dok smo radili na unapređenju uslova rada za sve zapošljene u Vojsci, koja je u tom periodu modernizovana i opremana na najbolji mogući način, prethodno rukovodstvo na čelu sa Injac nije učinilo ništa", poručio je Šaponjić.

Podsjetio je i da su za vrijeme njegovog angažmana u Direkciji za nabavke imali stoprocentni postotak sprovođenja postupaka, dok je procenat realizacije tih postupaka bio preko 90 odsto.

"Imali smo i preko sedam miliona direktne uštede budžetskih sredstava, i to pokazuje kako se radilo i kakvi su rezultati rada prethodnog menadžmenta bili", rekao je Šaponjić.

Portal Analitika