Pobjeda je 25. oktobra upoznala javnost sa detaljima odmazde koju je Terzić pripremio za Kekovića. Naime, Terzić je 7. marta, dok je još bio načelnik u OB Budva, preko sekretarice Kekoviću dostavio potpisanu ceduljicu upozorivši ga da je Jelena Milović, koju ispituje, supruga njegovog dobrog prijatelja.
Uprkos ,,prijateljskom zahtjevu“ Terzića, Keković je u avgustu po nalogu podgoričkog Osnovnog državnog tužilaštva uhapsio Jelenu Milović, zajedno sa Denisom i Mirsadom Bašovićem i Ratkom Gojkovićem. To ga je, kako se ispostavilo, skupo koštalo - pa je upravo na prijedlog Nikole Terzića, koji je u međuvremenu imenovan za v. d. direktora Uprave policije, degradiran i sa mjesta rukovodioca kriminalističke policije za suzbijanje ekonomskog kriminala u OB Podgorica trajno preraspoređen na radno mjesto policijskog službenika za podršku u vršenju policijskih poslova u Centru bezbjednosti Podgorica.
Unutrašnja kontrola policije je, nakon pisanja Pobjede, pokrenula postupak, a Specijalno državno tužilaštvo (SDT) formiralo predmet. Pobjeda je novog ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića pitala kako će se on i njegov resor odrediti u odnosu na ovaj slučaj, ali smo za odgovore ostali uskraćeni.
Šaranovića smo pitali i je li upoznat sa tokom procedure Unutrašnje kontrole policije, te hoće li detalji ove istrage uticati na poziciju Nikole Terzića koji je i dalje vršilac dužnosti direktora policije.
STARA PRAKSA
Ignorisanje pitanja Pobjede je stara praksa Šaranovićevog prethodnika Filipa Adžića. Za vrijeme njegovog mandata nijesmo mogli da dobijemo odgovore na mnoga pitanja koja su upućena MUP-u.
Adžić je svojevremeno i na pres konferenciji javno govorio o tome da nepodobnim medijima neće odgovarati na pitanja – već da će sa njihovim novinarima komunicirati isključivo na pres konferencijama i u okviru tema koje su predviđene na tim događajima.
Pobjeda je 21. novembra prvi put poslala pitanja Šaranoviću, a pošto povratnu informaciju o prijemu pitanja i same odgovore nijesmo dobili – proslijedili smo ih još dva puta.
U međuvremenu smo pokušali da stupimo u kontakt sa PR službom ministra i dobijemo informaciju da li uopšte možemo da očekujemo odgovore - ali je i to bilo bezuspješno.
Na naše pozive nije odgovarao ni sam ministar Šaranović.
KADAR KOJI ZA UPRAVU TO NIJE
Keković je sa pozicije rukovodioca kriminalističke policije za suzbijanje ekonomskog kriminala u OB Podgorica, prijedlogom Terzića, trajno preraspoređen na radno mjesto policijskog službenika za podršku u vršenju policijskih poslova u Centru bezbjednosti Podgorica.
Njega su, inače, rezultati višegodišnjeg rada preporučili da bude dio Specijalnog policijskog odjeljenja u kojem je od 2016. godine obavljao poslove višeg policijskog inspektora prve klase u Grupi za suzbijanje visoke korupcije i pranja novca.
U tom periodu bio je nosilac posla u najsloženijim predmetima: „Vardar“, „Klap“, „Zeta“, „Panonija“, „IMT“, „Bora“… Većina tih predmeta je navedena u Izvještaju Evropske komisije kao primjer borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije u Crnoj Gori. U tim predmetima je procesuirao više od 100 fizičkih i pravnih lica i doprinio da se u budžet Crne Gore vrati više miliona eura.
Keković se nikada u svojoj dugogodišnjoj karijeri nije bavio poslom na koji je trajno preraspoređen, a mjesto koje mu je namijenjeno ne predviđa ni benificirani radni staž, ni dodatke, na lični dohodak.
On je završio Fakultet tehničko-tehnoloških nauka, a u rješenju koje je dobio, taj fakultet se ne navodi kao uslov za radno mjesto koje mu je namijenjeno. Zbog toga je, kako je saopštio Pobjedi, uložio žalbu ministru unutrašnjih poslova Filipu Adžiću, ali odgovor nije dobio. Adžiću je i Pobjeda pisala tim povodom, ali očekivano – ni mi nijesmo dobili odgovore.
Na poslovima po liniji ekonomskog kriminala, kojim se Keković bavio preko 11 godina, ima više radnih mjesta za koje je naveden uslov Fakultet tehničko-tehnoloških nauka, ali, kako je kazao Pobjedi, nekome nije odgovaralo da bude raspoređen na neko od tih radnih mjesta.
I u prethodnom rješenju Kekovića za službu u SPO je kao jedan od uslova naveden striktno – Fakultet tehničko-tehnoloških nauka.
UDARI PRETPOSTAVLJENIH
Keković je u službi naišao na više udara pretpostavljenih. Tako je, zbog Predraga Šukovića, prošle godine napustio Specijalno policijsko odjeljenje (SPO) u kojem je radio od 2016. godine.
– Ispostavilo se da mi je podmetnuto da sam na transkriptima sa kriminalcima iz policije, da odajem informacije i, kako jednom novi načelnik SPO-a reče u kabinetu glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića - „da sam najgori od svih“! Sve sam to odlučno demantovao. Tražio sam od Šukovića da objasni o čemu se radi, ali on je uvijek bježao od te teme. Tražio sam da GST sve provjeri i, naravno, ponudio poligraf. Dobio sam odgovor da je sve provjereno, da su to netačne informacije i da nastavim da radim – ispričao je ranije Keković Pobjedi.
Rekao nam je da je zajedno sa još jednim kolegom napustio SPO - nakon čega je postavljen za VD rukovodioca za suzbijanje ekonomskog kriminala u CB Podgorica. Rješenjem je i dalje ostao službenik SPO.
IGNORISANJE ŽALBI
Šuković je, zatim, ministru unutrašnjih poslova uputio prijedlog da se Kekoviću ukine 45 odsto sa plate - jer ne obavlja poslove u SPO. On je na isto još 18. aprila izjavio žalbu Adžiću, ali odgovor nije dobio. Uprkos tome što žalba odlaže rješenje - na platnoj listi mu je ukinuto 45 odsto sa plate.
Nakon toga, jedino stanici kojom rukovodi Keković nijesu obračunati prekovremeni sati za jul i avgust, a prema njegovim informacijama, Šuković ili Terzić od avgusta ne potpisuju sporazume o radnom vremenu preko 21 čas.
Pobjedi je kazao i da mu je načelnik RCB ,,Centar“ Goran Jokić rekao da, uprkos preraspoređenju, on i dalje vrši funkciju VD rukovodioca za suzbijanje ekonomskog kriminala iako rješenja za to nema.
Takođe, Keković je šest godina radio i na poslovima operativnog rada u Sektoru granične policije. Kako nam je saopštio ranije, upućen mu je prijedlog od pomoćnika direktora za Sektor granične policije da se kod njih rasporedi na mjesto glavnog inspektora, ali su mu u kadrovskoj službi rekli da do njih taj prijedlog nije stigao.