Od 25. oktobra, dana kada su na svirep način stradali Milenka i Jovan Madžgalj, nadležni organi su ujedinjeni u primarnom zadatku: da se osumnjičeni bjegunac, Alija Balijagić, što prije privede pravdi. U tu svrhu, svi raspoloživi resursi Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave policije i Vojske Crne Gore su danonoćno angažovani – kako u potrazi za osumnjičenim, tako i u osiguravanju mira i sigurnosti svih sela Vraneške doline, kazao je ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.
“Budite uvjereni da će pravda biti ostvarena uz snažnu i koordiniranu podršku institucija bezbjednosti”, poručio je Šaranović u izjavi dostavljenoj medijima.
On je konstatovao nedovoljno odgovoran i nerijetko, kako je kazao, neistinit način komentarisanja, analize i izvještavanja određenih predstavnika političkih subjekata, pojedinaca, bivših policijskih službenika, što je bez dileme moglo imati negativne implikacije po bezbjednost pojedinih mještana ovog područja, a što definitivno ne doprinosi efikasnosti djelovanja policije i vojske u potrazi za Balijagićem.
“Kada se govori o paušalnim ocjenama o navodnoj nesposobnosti državnih organa u hapšenju Balijagića, smatram važnim da vas, poštovani građani, upoznam sa nekoliko ključnih činjenica. Crna Gora ne pamti ovakav nivo posvećenosti i angažovanja resursa u potrazi za jednim licem. Prije svega, riječ je o osobi koja je više od tri decenije provela u zatvorima zbog teških krivičnih djela, dok je u periodima slobode najčešće boravio u šumskim, teško dostupnim područjima na granici Crne Gore i Srbije. Ova okolina, koju dobro poznaje, daje mu određenu prednost u skrivanju”, kazao je Šaranović.
Ipak, naglašava, to ni u kom slučaju ne umanjuje njihovu posvećenost u ovoj potrazi.
“Od dana kada se desio ovaj tragični događaj u prosjeku 200 policajaca i 70 pripadnika Vojske Crne Gore svakodnevno učestvuje u potrazi, pretražujući složeni planinski i ruralni teren, koji obuhvata preko 100 kvadratnih kilometara. Da su uslovi terena i priroda potrage izuzetno zahtjevni potvrđuju i kolege iz policije Srbije, koji kako ste javno mogli čuti sa velikim angažovanjem najelitnijih policijskih jedinica i najsavremenije opreme, u punoj koordinaciji sa našom policijom, danima rade na potrazi za Balijagićem na teritoriji Republike Srbije”, dodao je Šaranović.
Ističe da, iako je pronalazak Balijagića prioritet i cilj kojem su beskompromisno posvećeni, sa punom ličnom i profesionalnom odgovorošću garantuje da će se sprovesti najdetaljnija istraga i utvrditi odgovornost za eventualne propuste u postupanju, prije svega svakog policijskog funkcionera, pa i policijskog službenika.
"U suprotnom, obavljanje bilo koje državničke dužnosti bilo bi besmisleno”, navodi Šaranović.
Jasno je, kaže ministar, da se ne može adresirati odgovornost novom menadžmentu za zatečeno stanje u policiji”.
“Za nikada veći kadrovski deficit od 1.500 nedostajućih policajaca, za loše stanje materijalno – tehničkih sredstava, za prisustvo u službi jednog broja policajaca za koje postoji sumnja u profesionalni integritet i veze sa kriminalom, naslijeđeno u najvećem dijelu rukovodstvo policije, te javnosti dobro poznatu činjenicu da niti jedan od tri direktora Uprave policije u proteklih godinu dana nije bio moj kadrovski izbor. Međutim, želim preuzeti odgovornost za „ozdravljenje“ policije i osiguranje integriteta svakog policijskog službenika, te poboljšanja zatečenog stanja koje je značajno unaprijeđeno u proteklih godinu dana”, kazao je Šaranović.
Prema njegovim riječima, zbog javnosti dobro poznatih okolnosti nijesu stvoreni uslovi za sprovođenje procesa kadrovskih reformi u policiji, što će biti učinjeno u najkraćem roku, na čemu će bezuslovno insistirati.
“U policiji ne smije i neće biti mjesta za bilo kojeg pojedinca koji nije sposoban da odgovori policijskom pozivu i koji nije dostojan časne policijske uniforme. Zbog toga smo odlučno krenuli sa implementacijom najstrožijih kontrolnih mehanizama provjere integriteta, kako onih koji rade u policiji, tako i budućih policijskih službenika, što je izazvalo nervozu kod podržavalaca pristalica bivšeg režima. Razumjećete da je na putu postizanja punog povjerenja javnosti u policiju neophodna opšta društvena podrška, ali i podrška svih donosilaca odluka, koja će u periodu pred nama, vjerujem biti odlučnija. Samo zajedničkim naporom i međusobnom podrškom možemo ići ka napretku”, navodi Šaranović.