Region

Savjet bezbjednosti UN usaglasio tekst rezolucije o BiH, mandat EUFOR-a biće produžen

Sjednica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (UN) koja je trebala biti održana danas pomjerena je za sjutra, a dnevni red je ostao isti, s tim da neće biti obraćanja visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, ali će mandat EUFOR-a biti produžen i to je ključna stvar, piše Klix.ba.

Savjet bezbjednosti UN usaglasio tekst rezolucije o BiH, mandat EUFOR-a biće produžen Foto: UN
klix.baIzvor

Ipak Šmitov oštar i precizan izvještaj o stanju u BiH u proteklih šest mjeseci zasigurno će završiti na svim svjetskim adresama, a upozorenja o namjerama vlasti u RS-u zazvoniće u ušima svjetske javnosti.

Na sutrašnjoj sjednici će se prvo raspravljati o produženju mandata misije EUFOR-a "Althea" koja ističe u petak 5. novembra.

Treba istaći da se o produženju mandata EUFOR-a govori tokom cijele ove godine i u više navrata postojala je zabrinutost da će Rusija uložiti veto i tako okončati EUFOR-ov mandat. Ipak, kako trenutno stoje stvari, do toga neće doći pa će pripadnici EUFOR-a nastaviti sa svojom misijom u Bosni i Hercegovini na očuvanju mira i stabilnosti.

Nakon tačke o EUFOR-u, visoki predstavnik Kristijan Šmit bi trebao da podnese izvještaj o BiH. Međutim, prema pisanju Klixa, sve su prilike da se visoki predstavnik neće uopšte obraćati na sjutrašnjoj sjednici. To im je potvrdio Erol Avdović, novinar i publicista koji godinama radi kao dopisnik Ujedinjenih nacija iz Njujorka.

Kao jedan od uslova da se usvoji Rezolucija kojom se produžava misija EUFOR-a u Bosni i Hercegovini Ruska Federacija i Kina, kao stalne članice Vijeća Sigurnosti UN-a, navele su izostavljanje Šmita i OHR-a iz teksta Rezolucije, kao i to da se Šmit ne obraća na sutrašnjoj sjednici.

U protivnom, Rusija je najavila veto, čime se ne bi mogao produžiti mandat EUFOR-a u našoj zemlji. Poznato je da imenovanje Šmita za visokog predstavnika u BiH nisu podržale Rusija i Kina no činjenica je da on obavlja svoju funkciju.

Izostavljanje OHR-a i Šmita iz Rezolucije faktički na terenu neće predstavljati ništa jer druge rezolucije garantuju i postojanje OHR-a i visokog predstavnika, ali zbog novih političkih okolnosti možda treba razumjeti i ovaj ustupak svjetskih sila poput SAD-a, Njemačke, Velike Britanije, Francuske, Italije i drugih zemalja s ciljem da se zadrži EUFOR naročito u dubokoj političkoj krizi koja mjesecima vlada u BiH.

Portal Analitika