U saopštenju se, međutim, ne navodi koje su ekstremno visoke kamate. Jedino se ponovo banke i MFI upozoravaju da ih smanje.
- Ukoliko ovaj zaključak banke i MFI ne realizuju, Centralna banka će u posljednjem kvartalu ove godine donijeti privremenu regulativu, kojom će propisati maksimalno dozvoljene kamatne stope – upozoreno je u saopštenju koje je medijima proslijeđeno nakon sjednice Savjeta, kojoj je predsjedavao guverner Radoje Žugić.
Zaključeno je, takođe, da se prilikom kontrole banaka razmotri visina operativnih troškova i njihov uticaj na finansijski rezultat.
- Po potrebi će biti naložene bankama korektivne mjere – navodi se u saopštenju uz ocjenu da je finansijska stabilnost očuvana, a nivo rizika je ocijenjen umjerenim, ali sa rastućim trendom.
Savjet je zaključio da se u narednom periodu pažljivo prati kretanje ključnih trendova, sa posebnim akcentom na sistemski važne banke i razmatra potreba dokapitalizacije pojedinih banaka.
U prvom kvartalu ove godine, kako je ocijenjeno, usporena je ekonomska aktivnost.
- Glavni razlog je uticaj internih neravnoteža, produbljivanja problema na međunarodnom tržištu, kao i nepovoljni vremenski uslov tokom februara. Očekuje se da će se ekonomska aktivnost u ovoj godini kretati u zoni od malog rasta do malog pada. Rizici na unutrašnjem planu su i dalje prisutni i predstavljaće značajnu barijeru ekonomskom rastu u ovoj godini.
Analiza državnog duga Crne Gore pokazala je, kako se navodi, da je neophodno uvođenje fiskalnih pravila za Crnu Goru.
Inflacija do 5%
Na sjednici Savjeta je konstatovano da je inflacija u prvom kvartalu u porastu, ali da je godišnja inflacija i dalje ispod stope EU.
- Inflacija se očekuje u rasponu od 2,9% do 4,3%, dok je ekspertska procjena od 2,50% do 5,0% - navodi se u saopštenju.