„Savjet za građansku kontrolu rada policije, uzimajući u obzir član 112. Zakona o unutrašnjim poslovima, je Vrhovnom državnom tužilaštvu pružilo obavještenje o svojim saznanjima koja su postala dostupna na osnovu objava, uglavnom samih učesnika javnog okupljanja, na društvenim mrežama kako bi se provjerilo da li ima elemenata prekršaja ili krivičnog djela za koje se gonjenje preuzima po službenoj dužnosti.
Savjet je zatražio, na osnovu priloženog snimka, da nadležno tužilaštvo provjeri da li u postupcima građana, koji u grupi ismijavaju i omalovažavaju policijskog službenika, ima i elemenata krivičnog djela napad na službeno lice ili sprječavanje službenog lica u vršenju službene dužnosti“, navodi se u saoptenju Savjeta.
Savjet je, dodaju oni, ocjenio da je kod ove i sličnih situacija neophodna snažna i blagovreemna reakcija policijskog sindikata i strukovnih policijskih udruženja.
„Savjet primjećuje da takva reakcija i javni nastup u kontinuitetu izostaju iako bi policijski sindikat i strukovna policijska udruženja mogla da pruže odlučujuću zaštitu i podršku policijskoj profesiji i integritetu, posebno kod postojanja učestalog i indukovanog političkog i propagandnog pritiska prema policijskim službenicima i starješinama“, zaključuje se u saopštenju.
Iz Savjeta podsjećaju da je to tijelo koje ocjenjuje primjenu policijskih ovlašćenja radi zaštite ljudskih prava i sloboda i mogu mu se obraćati građani i policijski službenici.