Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić na početku saslušanja kazao je da mu je drago da je zdravstveni sistem konačno dobio pažnju.
"Znamo koje smo faze prolazili u prethodnom periodu. Mi kao država moramo da posvetimo ozbiljnu pažnju zdravstvenom sistemu, kako bi dobili kvalitetan zdravstveni sistem", kazao je Šćekić.
"Fond nije institucija koja pravi dugove"
Dodaje da je u prethodnom periodu dug Fonda zdravstva bio oko 50 miliona eura, a opterećenju finansija zdravstva dodatno je, kako je kazao, doprinijelo stanju u finansijama na državnom nivou.
"Ipak, prioritet u finansiranju mora imati zdravsvo. Problemi su stvarani, dugovi se skupljali, a očekivali smo rezultate. Prosto ne shvatam da može nivo finansiranja zdravstvenog sistema da se svede na lični odnos prema direktoru Fonda", navodi on.
Kako je kazao, političke prilike ne smiju da opterećuju finansiranje zdravstvenog sistema te da će on i resor na čijem je čelu dati sve od sebe da zdravstvo u Crnoj Gori bude na zadovoljavajućem nivou.
Prema njegovim riječima, Fond za zdrastvo nije institucija koja pravi dugove.
"Fond je prihvatni centar finansijski za sve troškove koji se dešavaju na nivou zdravstvenog sistema. Fond nema svoj račun i ne može da uplati nijedan cent čak ni za funkcionisanje unutar Fonda", naglasio je Šćekić.
On smatra da je izdvajanje države od 332 miliona eura za zdravstveni sistem nedovoljan.
"Rekli smo da je 400 miliona eura potrebno da bi servisirali prethodni dug i da tekuću potrošnju završimo. Pa smo predložili 382 miliona, pa smo spustili na 352 miliona. Pa se onda na njihovom sjedniku spustilo na 332 miliona eura u koja su uračunata i povećanja plata. Prema tome, nisu sredstva predviđenja za zdravstvenu potrošnju za ljekove i materijale, ne uzimajući u obzir povećanje cijena i prethodni momenti koji su uslijedili", dodao je Šćekić.
Tvrdi da je i Fond dobio deset miliona manje, zbog čega je, kako navodi, jasno kako je došlo do problema.
"Navijam da plate budu i veće od ovoga, ali ako povećamo nešto, da bi ugrozili nešto drugo, onda je to populizam", poručio je Šćekić.
Ipak, kako dodaje, i u tom povećanju je napravljena nepravda.
"Moramo da postavimo stvari na mjesta koja jesu, a onda ćemo da pričamo šta to znači za kvalitetno funkcionisanje zdravstvenog sistema", naveo je.
Damjanović: Porastu duga doprinijela i naša neozbiljnost
Ministar finansija Aleksandar Damjanović kazao je da postoji problem sa planiranjem i izvršavanjem budžeta.
"Ja sam rekao da nije trebalo ukinuti obavezni zdravstveni doprinos. Mislio sam da je trebalo da ostane na nula procenata i da očekujemo da je ta ustavna odredba i dalje prisutna", naveo je Damjanović, dodajući da je Fond zdravstva i cijeli zdravstveni sistem bili pastorče u svim godinama za nama.
On je objasnio da su neizmerene obaveze Fonda zdravstva 31. 12. 2021. bile 65,7 miliona eura, dospjele obaveze u tom momentu 30 miliona eura, a nakon toga dospijevale 35,6 miliona eura.
Prema njegovim riječima, za 2021. godinu je bio plan da se Fondu zdravstva uplati oko 303 miliona eura, da bi potrošnja bila 324 miliona eura.
Porastu duga je, kako je kazao, doprinijela pandemija, ali i naša neozbiljnost.
Mugoša: Svake godine sve manje sredstava za zdravstvo
Poslanik Boris Mugoša kazao je da bi ovu priču podijelio na dva dijela.
"Prvi dio je prošla godina i tu da razgovaramo o dugovima Fonda, i drugi dio je da vidimo da li je ukidanjem doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje ugroženo finansiranje zdravstvenog sistema", naveo je.
Kazao je i da je problem i u tome što se svake godine odvaja sve manje sredstva u budžetu za zdravstveni sistem.
"Sredstva za zdravstvo moraju da rastu iz godine u godinu. Ako to ne radimo, onda dođemo do ovoga do čega smo došli", kazao je Mugoša.
Ističe da prethodne godine ljekovi nijesu bili dostupniji, niti je došlo do racionalizacije upotrebe ljekova.
Zabrinjava, kako je istakao, i pitanje da li u postojećem budžetu ima dovoljno sredstava za isplaćivanje postojećih zarada.
"Plate su porasle zbog ukidanja doprinosa, ali to niko nije kazao narodu. Upozoravao sam da će se ovo desiti", poručio je Mugoša i dodao da cifre pokazuju da će stanje biti "vraški teško".
Šćekić: Montefarm bio talac privatnih kompanija
Šćekić je odgovorio da smatra da je Fond u 2021. godini kada je bio na čelu te ustanove, upravljao dugovima i obavezama na najbolji mogući način u tom momentima "pod svim opstukcijama".
"Zašto je neko sredstva iz državnog prenio u privatno? Dug za Montefarm se gomilao, ali zato smo omogućili privatnim ustanovama da se bogate", kazao je Šćekić.
Montefarm je, kako je kazao, bio talac privatnih kompanija.
"Smatram da nijedna privatna apoteka ne treba da daje ljekove na recept", kazao je Šćekić.
Dodaje da, ako iskreno volimo ovu državu i hoćemo da je napravimo snažnom, onda moramo da promijenimo sistem.
"Kroz planiranje budžeta nije uzeta u obzir pandemija, niti su sredstva za nju izdvajana. Predstavili smo građanima samo onaj dio prihoda od turističke sezone, a na potrošnu stranu smo zaboravili. Pandemija je proizvela ogroman broj pacijenata, a time i nove troškove. U začaranom smo krugu neodgovornosti širom sistema i kad su u pitanju bolovanja. Ne možemo sve da stavimo u isti koš i potpuno sam saglasan s tim da treba povećati plate, ali ima i onih koji do tri sata ne urade ništa, a poslije tri su ili u privatnoj klinici ili uzimaju dopunski ili prekovremeni rad", objašnjava Šćekić.
Fond ima, kako je istakao, manje zaposlenih nego u prethodnom periodu, a to je posljedica toga pto su cijele prethodne godine, kako je kazao, radili na infuziji.
"Neki su se pravili mali bogovi, misleći da će tako nekome da naškode", kazao je on.
Poslanik SD-a Boris Mugoša je rekao da Montefarm ne može da "pokriva" sve, te da treba neke privatne apoteke biti uključene u izdavanje ljekova na recept.
Vujović: Održivost zdravstvenog sistema neće biti dovedena u pitanje
"Nije stvar u tome koliki je dug, nego kako se tim dugom upravlja", kazala je poslanica Tamara Vujović.
Kako je kazala, 400 miliona eura ako su dobro i pravilno iskorištene, bilo bi dovoljno da zaokružimo naš sistem zdravstva.
"Četrnaest odsto od ukupnog budžeta je izdvojeno za zdravstvo, mislim da je to sasvim dovoljno", kazala je.
Dodaje i da ne znamo šta bi u ovoj situaciji radili ljudi koji su stvorili projekat "Evropa sad", možemo samo da pretpostavljamo.
"Nije u redu pričati o ljudima koji nijesu tu. Ne možemo dozvoliti da se za program Evropa sad kaže da maltlerira psihu ljudi. Ovdje slušamo lični odnos i kvalifikaciju, puno pogrda, što nije bio slučaj s prethodnom ministarkom zdravlja", kazala je Vujović.
Dodaje i da održivost zdravstvenog sistema neće biti dovedena u pitanje.
Eraković: Obistinilo se sve što je DPS rekao
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Jevto Eraković kazao je da je veoma zadovoljan što današnje diskusije apsolutno podržavaju sve stavove te stranke iz decembra 2021. godine povodom stanja u zdravstvenom sistema i posljedica koje su nastupile u ovoj godini.
"Sve što su poslanici DPS-a rekli 2021. godine sve se obistinilo. To čujemo od ministra zdravlja i ministra finansija, ali i kolega koji su glasali za onon što danas svi možemo da utvrdimo da je neodrživo", rekao je Eraković.
On je istakao da smo čuli da je, zahvaljujući programu "Evropa sad", dovedena u pitanje isplata redovna zarada svih zdravstvenih radnika u Crnoj Gori.
"To su rezultati vaše politike. Hrabro je i pošteno što ste to danas saopštili, ali mora li neko da odgovara za ove eksperimente koji se sprovode nad građanima Crne Gore", upitao je Eraković.
Kako je kazao, stanje u zdravstvenom sistemu, i prije nego je Šćekić preuzeo resor zdravstva, nije bilo idealno.
"Ali zamislite šta biste radili da ste imali budžet od 237 miliona eura? Imali smo preko 20 miliona eura ulaganja u Klinički centar, a vidite sa ovim budžetima šta je i koliko urađeno", naveo je Eraković.
Prema njegovim riječima, potpuno je jasno da je ovdje prisutno stihijsko vođenje zdravstvenog sistema.
"Moramo da dobijemo odgovor na koji način će se zdravstveni sistem finansirati do kraja godine i dobijemo uvjeravanje da će plate zdravstvenim radnicima biti isplaćine, da će biti ispoštovano povećanje plata ljekarima", naglasio je Eraković.
Šćekić: Podržali smo "Evropa sad", ali smo izrazili sumnju
Šćekić je istakao da je neophodno da javnost čuje obje strane, kako bi bila dobro informisana.
"Tačno je da smo podržali Evropa sad, ali tačno je i da smo izrazli sumnju. Nema potrebe da se tumačimo ovako i onako, nego samo kako je napisano i rečeno", kazao je Šćekić.
Dodaje da ni jedan normalan čovjek nije protiv povećanja plata, jer su one morale biti povećane zbog, kako je kazao, opšte inflacije.
"Naši poslanici glasali su za to isključivo da ne budu pogrešno shvaćeni, da su oni protiv povećanja plata, iako su bili upozoravani", naveo je Šćekić.
Potpuno je siguran, kako kaže, da će Ministarstvo finansija obezbijediti sredstva za redovno finansiranje zdravstvenih radnika kroz rebalans budžeta.
Ministar finansija Aleksandar Damjanović potvrio je da neće biti problema i da će sve obaveze biti izmirene, uključujući i zarade zaposlenih u zdravstvenom sektoru.
"Ako se govori o izvršenju budžeta za 2021. oko 324 miliona koliko je bilo opredijeljeno za Fond zdravstva, od toga je 141 milion na bruto zarade i doprinos na teret poslodavca", saopštio je Damjanović.
Poslanik DPS-a Ivam Mitrović kazao je da ima utisak da je predstavljena manja inflacija, nego što je zapravo, a sve da bi se održao program "Evropa sad" koji, kako je rekao, podržava samo 11 poslanika - 10 poslanika Demokrata i poslanik Prave Crne Gore.
"Saglasan sam sa Šćekićem da sve što su radili je na nivou ličnog, da je "Evropa sad" populizam, da ne možemo da varamo građane Crne Gore, da su oni mislili da su samo bogovi Crne Gore i da ne možemo da vjerujemo da je neko bez analize ušao u ono što je ušao na kraju 2021. godine", poručio je Mitrović.
Poslanik DPS-a Halil Duković rekao je da moramo tražiti novi sistem koji će koliko-toliko finansije u zdravstvu učiniti stabilnim.
"Siguran sam da će Ministarstvo finansija obezbijediti sredstva za isplatu plata zdravstvenim radnicima, ali je pitanje šta ćemo sljedeće godine, pa one naredne. Hoćemo li od cigareta naplatiti dugovanja zdravstvenog sistema? Mi moramo imati stabilna finansiranja", poručion je Duković.
Ima dosta problema ali, kako ističe Paunović, treba ići redom.
"Došli smo do situacije u kojoj se pitamo što ćemo sad i kako riješiti stanje u kojem smo se našli. Prije svega treba da obezbijedimo kvalitetan kadar i smanjimo odliv ljekara iz Crne Gore", kazala je Paunović.
Kako je kazala, svi smo bili svjesni što će se desiti zbog programa Evropa sad, ali teško je objasniti da poslanicvi ne podrže povećanje plata. Odgovornost je, kako dodaje, zajednička i treba da je podijele.
"Žao mi je što sada pojedini poslanici nijesu s nama, da podijelimo odgovornost", kazala je Paunović.
Vuksanović-Stanković: Stanje zdravstvenog sistema je stanje nacije
Poslanica SDP-a Draginja Vuksanović-Stanković pitala je kako objasniti građanima to što budžet države ne može da izdrži ove troškove.
"Ključno pitanje je ipak kada će konačno građani da dobiju brzo, efikasnu zdravstvenu zaštitu. Vrtimo se u krug, narod čeka redove, ne može da se pregleda. Kad god neko postavi pitanje, onaj ministar koji je trenutno vraća se na rad prethodnog ministra", navela je Vuksanović-Stanković.
Što se tiče Fonda, navodi da je stanje takvo kakvo je i da mora da se radi.
"Nema spavanja dok se ne riješe problemi u državu. Dremnite sat vremena i dosta je", kazala je Vuksanović-Stanković Šćekiću.
Sistem je, kako je kazala, doveden do rasula i svak ko se prihvatio da bude ministar u ovoj Vladi mora da bude spreman da radi bez spavanja sve dok se stanje u državi ne popravi.
Ona je poručila da se krene od Ulcinja i da se vidi ko su direktori zdravstvenih institucija, ko uzima nezakonito pare za zdravstvena uvjerenja
Duković: Naći novi sistem finansiranja
Poslanik DPS-a Halil Duković rekao je da moramo tražiti novi sistem koji će koliko-toliko finansije u zdravstvu učiniti stabilnim.
"Siguran sam da će Ministarstvo finansija obezbijediti sredstva za isplatu plata zdravstvenim radnicima, ali je pitanje šta ćemo sljedeće godine, pa one naredne. Hoćemo li od cigareta naplatiti dugovanja zdravstvenog sistema? Mi moramo imati stabilna finansiranja", poručion je Duković.
Potrebna je, kako je kazao, temeljna rekonstrukcija zdravstva.
"Naravno da treba tužilaštvo da radi i svakog pojedinačno da provjeri, ali moramo da vodimo računa gdje je svaki euro išao i gdje će ići. Potrebno nam je dugoročno finansiranje zdravstvenog sistema, ako se to ne desi, bojim se da ćemo svake godine ovako raspravljati i tjerati Ministarstvo finansija da dodatno finansira", ocijenio je Duković.
Pavićević: Zdravstvo neprofitabilna kategorija
Predsjednik Odbora Srđan Pavićević podsjetio je da je javno zdravstvo u Crnoj Gori i svim zemljama jedna neprofitabilna kategorija.
"Zdrava nacija je vezana za problem zdravstvene politike, što je jedan veliki bunar u koji se stalno sipa, a izdaci bivaju sve veći i veći", rekao je Pavićević.
Kako je kazao, nagomilani problemi u zdravstvu nijesu od juče i od prethodne vlade, već se gomilaju godinama.
Šćekić: Izmjenom Zakona o zdravstvenoj zaštiti krećemo u reforme
Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić na kraju saslušanja je kazao da ne žele da se vraćamo nazad da bi kritikovali nekog.
"Vraćamo se nazad da bi mogli da krenemo naprijed, da bi prepoznali probleme i na bazi toga krenuli da ih rješevamo. Zdravstveni sistem zahtijeva konsultacije sa onima koji znaju. Možda ima stvari koje mogu i od nas da se nauče, ali treba to da prepoznamo, kao i to što mi treba da naučimo od drugih", rekao je Šćekić.
On je istakao da je cilj promjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti čime žele da najave rješavanje nekih problema.
"Zakon je uvijek pravljen zbog jedne, a ne opšte stvari. Tu ćemo krenuti sa reformama", dodao je.
Podsjećamo, odluku o konsultativnom saslušanju donio je Odbor na sjednici održanoj 17. maja.