Kako je navedeno iz njenog resora, razgovarlo se o unapređenju saradnje u dijelu razvoja inovacija na sjeveru Crne Gore, ali i potencijalnim zajedničkim aktivnostima.
"Izuzetno mi je zadovoljstvo što sam danas u Bijelom Polju i što sam imala priliku da razgovaram sa predsjednikom opštine Bijelo Polje, Petrom Smolovićem o aktivnostima u oblasti stimulisanja razvoja inovacija ali i drugim inicijativama", kazala je Šćepanović.
Istakla je da je obezbjeđivanje ravnomjernog regionalnog razvoja, kao i brži ekonomski razvoj, posebno u opštinama sa indeksom razvijenosti do 100, jedan od ključnih prioriteta Vlade.
Upoznala je predsjednika Opštine sa nacionalnim institucionalnim okvirom i učešćem Zajednice opština Crne Gore u Savjetu za inovacije i pametnu specijalizaciju i u Međuinstitucionalnoj S3 grupi, te o značaju uključenosti u rad ovih tijela.
Takođe je saopštila da postoji inicijativa da se kroz zakonski okvir za inovacije harmonizuje način implementacije inovacionih programa. Ističući značaj sinergijskog djelovanja odnosno umrežavanja programa koji se plasiraju na lokalnom nivou sa programima Fonda za inovacije, ministarka je predložila inteziviranje saradnje u ovom domenu.
Smolović upoznao je ministarku sa planovima lokalne samouprave, kao i sa razvojnim projektima koje Opština Bijelo Polje namjerava da sprovede u narednom periodu.
On je istakao da, pored projekata koji će doprinijeti daljem razvoju turizma i poljoprivrede za Bijelo Polje, veoma je značajno i pokretanje projekta kreativnog haba u Cerovu.
Smolović je kazao da bi uspostavljanje regionalnog kreativnog haba u Bijelom Polju doprinijelo osnaživanju i afirmaciji kreativnih i kulturnih industrija u sjevernom dijelu naše države, i to u četiri ključna pravca: strateški, infrastrukturno, administrativno i programski.
"Kroz saradnju sa kreativnim sektorom, ovi pogoni obezbijediće otvaranje novih održivih biznisa u kulturi na sjeveru Crne Gore. Nekadašnji vojni kompleks Cerovo identifikovan je kao idealna lokacija za uspostavljanje regionalnog haba, koji će obezbijediti uslove za razvoj širokog spektra aktivnosti – kako u oblasti kreative i inovacija, tako i u oblastima proizvodnje i preduzetništva", naveo je Smolović.
Kako je saopšteno iz ovog resora, ranije danas, Šćepanović je bila u prilici da pozdravi zainteresovane subjekte inovacione djelatnosti, i one koji to tek namjeravaju da postanu, koji su prisustvovali info danu u vezi objavljenog Konkurska koji se tiče podrške ranoj fazi razvoja startapova.
Tokom događaja, koji je imao za cilj da pojasni sve detalje sufinansiranja rane faze razvoja startapova, predstavnice Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja prezentovale su uslove za prijavljivanje na Konkurs, kriterijume i proces evaluacije prijava, te način dodjele sredstava. Naročita pažnja je posvećena i Uputstvu za prijavljivanje koje je sastavni dio Konkursa, kao i obaveznoj proceduri upisa u Registar inovacione djelatnosti.
"Danas je zainteresovana javnost imala priliku da čuje više i o tome na koji način inovacije podržavaju razvoj identifikovanih razvojnih prioriteta S3, a ove godine Ministarstvo daje prednost pri izboru upravo prijavama koje uvažavaju ravnomjerni regionalni razvoj", kazala je Šćepanović.
Naglasila je da je krajnji cilj svih aktivnosti ministarstva usklađena podrška inovacionoj djelatnosti na svim nivoima od lokalnog do državnog. Ona je izrazila nadu da ćemo imati puno kvalitetnih prijava sa sjevera Crne Gore koje ćemo podržati kroz ovaj instrument i kroz kasnije faze razvoja.
Ministarka Šćepanović je održala sastanak i sa predsjednikom NVO Multimedijal Montenegro, gospodinom Željkom Đukićem na kojem je bilo riječi o promociji nauke i inovacija, te logističkoj podršci na sjeveru Crne Gore koju bi ova NVO mogla da pruži tokom predstojećeg festivala “Dani nauke i inovacija 2022”.