Sloj tkiva, nazvan subarahnoidna limfna membrana (SLIM), ima važnu ulogu i u odlaganju otpada u mozgu i u imunološkom sistemu, djelujući kao zaštitna barijera, ali i kao utočište imunih ćelija.
Novootkrivena membrana je prvi put okarakterisana kod miševa, ali je od tada primjećena u mozgu odraslih ljudi.
„Otkriće nove anatomske strukture koja pomaže u kontroli toka cerebrospinalne tečnosti (CSF) u i oko mozga sada nam pruža mnogo veće uvažavanje sofisticirane uloge koju CSF ima ne samo u transportu i uklanjanju otpada iz mozga, ali i u podržavanju njegove imunološke odbrane“, rekao je Maiken Nedergard, jedan od autora studije.
SLIM je vrsta mezotelijumske membrane, čiji se primjeri mogu naći oko drugih organa u tijelu, uključujući pluća i srce. Ove membrane obično štite organe i sadrže imune ćelije, a SLIM se ne razlikuje od njih, prenosi N1.
Utvrđeno je da je prepuna imunim ćelijama, što ukazuje na njen značaj za odbranu mozga. Ove ćelije mogu da koriste SLIM za nadgledanje CSF za znake infekcije ili upale.
Novo otkriće moglo bi da ima implikacije za proučavanje povreda mozga i bolesti kao što su multipla skleroza i Alchajmerova bolest.
Istraživači su primjetili da se broj i raznolikost imunih ćelija u SLIM povećava kao odgovor na upalu i starenje. Oni takođe ukazuju na to da „fizička ruptura SLIM-a može, promjenom obrazaca toka CSF, da objasni produženu supresiju glimfnog toka nakon traumatske povrede mozga, kao i povećan posttraumatski rizik od razvoja Alchajmerove bolesti.
Nova struktura mogla bi da utiče na brojna stanja mozga i, kako se nadaju istraživači, njeno otkriće bi trebalo da nam pomogne da ta stanja bolje razumijemo, prenosi N1.