Predstavnici manje brojnih naroda već su iznijeli stav, sa kojim smo saglasni, da se popis treba odložiti dok popisni materijal ne bude ištampan na svim jezicima u službenoj upotrebi u Crnoj, što je samo jedan od preduslova za uspješno održavanje popisa. Svakako, potrebna je i potpuna institucionalna spremnost za organizaciju i održavanje popisa, a trenutna situacija nas uvjerava da je sta je suprotno”, kazali su oni.
S druge strane, dodaju, namjera aktuelne vlasti je da, suprotno praksi iz 2003. i 2011. godine, iz procesa organizacije i sprovođenja popisa stanovništva u potpunosti izoluje predstavnike opozicionih političkih subjekata.
“Prisjetimo se popisa 2011. godine kada su opozicione partije tražile i dobile sljedeće: po dva predstavnika u popisnim komisijama; učešće u izboru kontrolora i popisivača; postojanje duple popisnice kao kontrolni mehanizam prilikom brojanja; kontrolu unosa podataka; objavu podataka o nacionalnosti, vjeroispovijesti i jeziku najkasnije 90 dana od dana završetka popisa; međunarodni monitoring popisa”, kazali su oni.
Kako ništa od gore navedenog nije predviđeno prilikom održavanja ovogodišnjeg popisa, rekli su da traže njegovo odlaganje do postizanja opšteg konsenzusa u vezi sa popisom.
“U konačnom, s obzirom na dugotrajan proces formiranja nove vlade, a imajući u vidi da tehnička vlada nema legitimitet da sprovede događaj od važnosti kao što je popis stanovništva, potreba odlaganja popisa nameće se kao jedino logično rješenje”, zaključuju iz SD-a u saopštenju.