Navode da je analiza pokazala da je u gotovo svim evropskim državama predsjedniku zabranjeno da obnaša partijske funkcije ili čak da bude običan član partije. Tako je, kažu oni, u Finskoj, Austriji, Irskoj, Hrvatskoj, Rumuniji, Bugarskoj i Litvaniji.
„U Sloveniji to nije stvar zakona, već demokratske prakse i pristojnosti. Slične zakone imaju i zemlje koje ne biraju direktno predsjednika na izborima, već u skupštini, poput Njemačke i Italije. Od zemalja regiona, samo Srbija ima suprotnu praksu i tamo predsjednik ima partijsku funkciju i moć“, kazali su iz SDP-a.
Oni ističu kako poštuju predsjednika, njegovu funkciju i činjenicu da je za većinu građana Crne Gore on dobar izbor.
„On možda i ima dobre namjere, ali za našu kuću su od dobrih namjera važniji dobri zakoni. Evropa nam pokazuje šta je dobar zakon i praksa. Ne postoji zemlja koja ovako bira predsjednika, a da mu poslije dopušta da ostane član partije“, podvukli su iz SDP-a.
Moć, ističu oni, jako brzo otkrije kakav je čovjek.
„Eto, već u prvoj nedjelji naš predsjednik se uključio u kampanju, a sjutra mu možda partijski šef sugeriše i mandatara. Nagledali smo se takvih petljanja zadnjih 30 godina i zato je vrijeme da velike riječi zamjene djela. Građanima je puna kapa partijskih poslušnika u javnoj upravi, a kamoli na mjestu predsjednika. Predsjednik mora biti nezavisan od partijske politike i izaći iz članstva“, naglasili su iz SDP-a.
Eto mu, kako su kazali, prilike da uvede evropsku praksu sad i odmah.
„Ako to predsjednik ne prepozna sam, odmah na početku zasijedanja nove Skupštine ćemo predložiti izmjene Zakona o Predsjedniku. Time bi se malim, ali simbolički važnim korakom, Crna Gora približila Evropskoj uniji“, zaključili su iz SDP-a.