„Početak radova na njenoj izgradnji u entitetu Republika Srpska u Bosni i Hercegovini je u direktnoj suprotnosti sa Deklaracijom o zaštiti rijeke Tare koju je donijela Skupština Crne Gore 2004. godine. Takođe, gradnja bez prethodno dobijene saglasnosti od crnogorske države je suprotna Konvenciji UN-a o procjeni uticaja na životnu sredinu preko državnih granica, čije su potpisinice i naša zemlja i BiH“, navode u saopštenju.
Dodaju da su skupštinsku proceduru predali Deklaraciju o potvrđivanju Rezolucije Skupštine Crne Gore o zaštiti rijeke Tare, kako bi preduprijedili nastupanje štete, dodajući da Vlada i ekolozi u njoj "veoma glasno ćute".
„Deklaracijom reafirmišemo raniju odluku u svjetlu novih, jednostranih, poteza u susjednoj državi, potvrđujući da je i ovaj saziv Skupštine Crne Gore na istom stanovištu, dajući insititucionalni podrstrek Vladi Crne Gore da se ovo pitanje hitno riješi. Pomenute radove potrebno je pod hitno zaustaviti, a Vlada Crne Gore mora naći način da ovo pitanje riješi sa susjednom BiH, kako ne bi dolazili u situaciju da ekološke i ekonomske interese naše države branimo prema međunarodnim institucijama“, ističu iz SDP-a.
Ocjenjuju da se ovakvi projekti, u kojima se izvršavaju zahvati na vodotoku koji ne poznaje državne granice uvijek imaju uticaja na obije države i zbog toga se oni i ne pokreću bez striktnog dogovora tih država, koji je ovog puta izostao.
„Deklaracijom se obavezuje Vlada Crne Gore da u komunikaciji sa predstavnicima Bosne i Hercegovine, entiteta Republika Srpska i Republike Srbije obezbijedi zaštitu rijeke Tare i interesa Crne Gore, na način kako je predviđeno Deklaracijom o zaštiti rijeke Tare i međunarodnim konvencijama. Skupština obavezuje Vladu da o preduzetim aktivnostima i rezultatima izvijesti Skupštinu Crne Gore u roku od 30 dana. Za Deklaraciju očekujemo podršku svih poslaničkih klubova u Skupštini, jer ovo pitanje nadilazi unutarpartijske razlike koje po mnogim pitanjima imamo u Crnoj Gori“, zaključuju iz SDP-a.