Politika

Crnogorske političke partije i udruživanje

SDP prva uspostavila međunarodnu saradnju

Dio Socijalističke internacionale i Partije evropskih socijalista je i Demokratska partija socijalista. U konsultativno članstvo Socijalističke internacionale DPS je primljen 2003, a 2008. godine su ostvarili i punopravno članstvo. Kao i SDP, DPS u Partiji evropskih socijalista ima status pridruženog člana

SDP prva uspostavila međunarodnu saradnju Foto: UGC
PobjedaIzvor

Gotovo sve crnogorske parlamentarne stranke dio su pokreta ili grupa evropskih partija kojima su bliske po programskom i/ili ideološkom usmjerenju.

Međunarodnu saradnju prva je uspostavila Socijaldemokratska partija i to 1996. godine kada je, sa statusom članice posmatrača, postala dio Socijalističke internacionale. Konsultativna članica postala je 1999. godine, da bi puno članstvo ostvarila 2003. godine.

SDP, osim kroz Socijalističku internacionalu, međunarodnu saradnju ostvaruje i u Partiji evropskih socijalista. Na 8. Kongresu PES-a, održanom u Pragu 2009. godine, SDP je zavrijedila status pridruženog člana.

Zanimljivo je da Socijaldemokrate, koje imaju slična programska i ideološka usmjerenja sa DPS-om i SDP-om, nijesu dio ni Socijalističke internacionale, a ni Partije evropskih socijalista.

Socijalistička internacionala, čiji su dio SDP i DPS, je međunarodna organizacija socijaldemokrata, socijalista i laburista. Trenutno okuplja 132 političke partije i organizacije, a njihov glavni cilj je jačanje i razvijanje socijaldemokratije u svijetu.

I Partija evropskih socijalista okuplja stranke i organizacije slične profilijacije koje se udružuju kako bi zajednički promovisale demokratiju, slobodu, jednakost, mir i pravdu. Nju čine 33 punopravne članice, 12 pridruženih i 12 partija koje imaju status posmatrača.

Sve tri stranke, DPS, SDP i SD koja još uvijek ne ostvaruje međunarodnu saradnju na ovaj način, profilišu se kao građanske, partije koje njeguju i bore se za antifašističke vrijednosti, multinacionalni, multivjerski sklad. Prioritetno polje djelovanja u njihovim programima je obezbjeđivanje vladavine prava, kao i uslova za postizanje i razvijanje države socijalne pravde.

Stranke demokratskog i liberalnog usmjerenja okupljaju se u Savezu liberala i demokrata Evrope, čiji je dio i crnogorska Liberalna partija. Djelovanje u okviru ALDE Liberalna partija započela je 2014. godine u svojstvu pridruženog člana, da bi 2019. godine ostvarila punopravno članstvo. Svoje djelovanje ALDE temelje na vrijednostima slobode, individualnosti, napretka i solidarnosti. Ujedno su i jedina grupa čiji članovi mogu postati i pojedinci iz zemalja Evropske unije.

Najbrže rastuća snaga, kako se često u javnosti govori, su Zeleni Evrope, a koji imaju i crnogorskog predstavnika. Jedina stranka u našoj državi koja u programu potencira zelenu agendu i koja je dio Zelenih Evrope je Građanski pokret Ura.

Za članstvo su aplicirali 2019, a već 2020. su i postali dio ove grupe. Zeleni Evrope, kako navode na svom sajtu, okupljaju stranke koje dijele „zelene vrijednosti“ i koje teže zelenoj transformaciji Evrope i njene ekonomije.

Takođe, poziciju temelje i na jačanju ljudskih prava, tretiranju klimatskih promjena, otvaranju „dobrih poslova“, osnaživanju mladih ljudi i građenju snažne, demokratske Evrope.

Sa druge strane, Bošnjačka stranka koja se profiliše kao partija desnog centra dio je Evropske narodne partije. EPP okuplja demohrišćanske i konzervativne stranke, a nedavno je za članstvo u toj organizaciji aplicirala i Demokratska Crna Gora. I ona se profiliše kao stranka desnog centra i kao takva, kako se navodi, na njihovom sajtu, zalaže se za građansko društvo izgrađeno na temeljima socijalne jednakosti.

Pokret za promjene, koji je takođe stranka desnog centra, nije dio Evropske narodne partije, ali međunarodnu saradnju ostvaruje kroz članstvo u Evropskim konzervativcima i reformistima i Međunarodnoj demokratskoj uniji.

Ideološki, Evropski konzervativci i reformisti predstavljaju grupu euroskeptika i antifederalista. Suprotstavljaju se evropskim integracijama, proširenju, a zalažu se za slobodno tržište i strože imigracione kontrole. Nju čine konzervativci, desničari, demohrišćani.

Partije te profilijacije okuplja i Međunarodna demokratska unija, čiji je PZP takođe član, a koja teži promovisanju demokratije i politike desnog centra.

Zanimljivo je i da Demokratska narodna partija ostvaruje međunarodnu saradnju, ali da to ne čini kroz članstvo u evropskim organizacijama ili asocijacijama. DNP je, još 2016. godine, potpisao Memorandum o saradnji sa ruskom strankom Rodina. To je partija koja je ideološki usmjerena na patriotizam, nacionalizam i veću uključenost vlade u ekonomiju. Profiliše se kao krajnje desničarska partija, a poznata je i po podržavanju Vladimira Putina.

Portal Analitika