Krivične prijave koje su Specijalnom državnom tužilaštvu podnešene protiv Vesne Bratić i tadašnjeg MPNKS, zbog zloupotrebe službenog položaja, ali i zbog negativnog nalaza Državne revizorske institucije (DRI), više od pola godine stoje u fiokama SDT-a.
DRI je dala duplo negativno mišljenje na budžet MPNKS od blizu 220 miliona eura, a predmet je osam mjeseci kod SDT.
Prijavu za zloupotrebu službenog položaja zbog masovnog nezakonitog otpuštanja direktora podnio je u oktobru prošle godine advokat Mihailo Volkov u ime otpuštenih direktora, a u decembru je isto učinio i Centar za građansko obrazovanje.
Bez odgovora
Te prijave je SDT objedinio u januaru ove godine, kazao je tada Pobjedi specijalni tužilac Vukas Radonjić, kako bi se vodio jedinstveni postupak i donijela jedna odluka.
Od podnošenja prijave advokata Volkova je prošlo gotovo osam mjeseci, od one koju je podnio CGO pola godine, a od objedinjenja pet mjeseci.
Specijalno državno tužilaštvo nije Pobjedi odgovorilo što se događa sa tim prijavama, u kojoj je fazi postupak i da li postoji neki zakonski rok u okviru kojeg SDT mora da djeluje.
Ni advokat Mihailo Volkov, kako je juče kazao Pobjedi, nema informacije o tome što se događa sa tim predmetom, a podatke nema ni CGO.
Volkov je pojasnio Pobjedi da ne postoje strogi zakonski rokovi za reakciju tužilaštva, ali da se moraju kretati u granicama da utvrde u izviđajnom postupku materijalnu istinu, a to je – da li u tome što je tom krivičnom prijavom stavljeno na teret ima osnova sumnje da se krene u istražni postupak.
Istakao je da razumije s jedne strane da je SDT veoma opterećeno i da ima veliki broj predmeta, kao i da je opterećen i Viši sud koji ima ogroman broj predmeta u zaostatku kod Specijalnog odjeljenja.
"Ali opet, s druge strane, cijenim da se za ovakve predmete mora naći sluha da se stave u prioritet", kazao je on i dodao da se nada da će u kratkom roku SDT izaći sa informacijama i obavijestiti građane šta je preduzelo po tom pitanju.
Naplata dolazi
Čuvena „sječa“ direktora tadašnje ministarke kulture, nauke, prosvjete i sporta Vesne Bratić se dogodila u junu 2021. godine, rezultirala je sa oko 160 sudskih procesa u kojima je, u najvećem dijelu, pred sudovima dokazano da je takva njena odluka bila nezakonita.
Advokat Volkov je pravni zastupnik 107 direktora, a gotovo svi direktori koji su pokrenuli postupke zbog gotovo identičnih rješenja o razrješenju, koje je Bratić poslala na adrese škola, dobili su svoje prvostepene ili drugostepene epiloge pred crnogorskim sudovima - u korist tužilaca.
Direktori su uglavnom tokom postupaka pred sudovima dokazali da su nezakonito smijenjeni i srušili tvrdnje Ministarstva da su krivi zato što nijesu formirali školske odbore. Sudovi su potvrdili da direktori nijesu mogli da ih formiraju, jer je upravo Ministarstvo opstruiralo taj proces - nijesu predlagali svoje članove iako su direktori tražili da se to učini.
Direktori su se odlučili i za nove tužbe, u kojima će tražiti naknadu materijalne štete.
Vlada Crne Gore je na sjednici u decembru procijenila da bi šteta po državu mogla da bude najmanje 300.000 eura, kako je tada kazala državna sekretarka u Ministarstvu prosvjete Milijana Vukotić-Jelušić.
A da će nezakonita „sječa“ direktora mnogo koštati državu, dokazuje i nedavna prvostepena presuda Osnovnog suda u Podgorici, kojom je Vesko Gagović, nekadašnji direktor OŠ „Sutjeska“, dobio 17.965,96 eura, na ime naknade materijalne štete, zbog izgubljene zarade usljed nezakonitog prestanka radnog odnosa.
CGO je takođe u svojoj prijavi SDT-u ukazao na štetu koja je nastala na osnovu postupanja tadašnjeg rukovodstva koje je sprovelo nezapamćen proces masovnog razrješenja direktora javnih ustanova obrazovanja i vaspitanja.
Iz CGO su ukazali na to da bi Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju morao obezbijediti nezavisan i nepristrasan tretman tokom izbora i razrješenja direktora javnih obrazovnih ustanova. Međutim, kako su naveli, u praksi su konstatovani brojni slučajevi u kojima se duh tog zakona ne poštuje tokom rada svih prethodnih vlada.
Prema njihovim riječima, kako je tome prethodila promjena višedecenijske vlasti u Crnoj Gori, primjetna je bila i namjera tadašnje ministarke prosvjete da se smijene direktori javnih ustanova obrazovanja i vaspitanja samo zato što ih je imenovala prethodna vlast.
A ministarka Bratić poručivala je za svog mandata da su smjene nužne kako bi se depolitizovao školski sistem. Ubjeđivala je javnost da više neće biti potrebna partijska knjižica kao uslov da neko bude na direktorskoj funkciji.
Pojedini poslanici opozicije su u Skupštini javnosti predočili dokaze da su nova direktorska mjesta dijeljena po dubini, između partija. Objelodanili su tabelu gdje je sve to urađeno po Dontovoj formuli, te su je time demantovali.
Ovo nije jedina krivična prijava koju je CGO podnio SDT-u zbog nezakonitog rada Vesne Bratić i tadašnjeg Ministarstva prosvjete, kulture, nauke i sporta.
SDT ne zna šta ima
Prije osam mjeseci su podnijeli jednu zbog nalaza iz duplog negativnog mišljenja Državne revizorske institucije (DRI) o načinu upravljanja finansijama u tom resoru od strane odgovornih lica.
"Na osnovu iste je nadležni specijalni tužilac dao nalog Specijalnom policijskom odjeljenju (SPO) da prikuplja i izuzima finansijsku i vezanu dokumentaciju iz Ministarstva, kao i da se u svojstvu građanina prikupe obavještenja od Bratić i drugih rukovodećih lica, a po potrebi i od drugih lica, za period koji pokriva izvještaj DRI", saopštio je CGO prije osam mjeseci.
Ni o ovom slučaju nemaju informaciju od SDT-a u kojoj je fazi postupak i da li su osumnjičeni saslušavani. Umjesto toga, imaju informaciju koja ukazuje, kako su istakli, da SDT nakon osam mjeseci od upućene krivične prijave protiv nekadašnje ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić i odgovornih lica u tom nekadašnjem ministarstvu - ne zna ni šta od dokumentacije posjeduje, a šta treba da prikuplja.
DRI je u septembru uputio Vrhovnom državnom tužilaštvu (VDT) konačan izvještaj o sprovedenoj reviziji u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta, uz mišljenje i preporuke, a VDT je materijal proslijedio SDT-u.
Osim toga i CGO podnosi krivičnu prijavu u septembru 2022.
"No, u aprilu 2023, specijalna tužiteljka Zorica Milanović iz SDT se obraća DRI sa upitom da li je vršena revizija u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta (MPNKS) i Upravi za sport i mlade, uz zahtjev za izvještaje ako postoje. Osim što je SDT o ovome prethodno formalno obaviješten iz makar dva izvora (VDT i CGO), ti podaci su javno dostupni i na sajtu DRI. CGO je, u međuvremenu, slao i više urgencija. Zašto SDT osam mjeseci ignoriše osnovne dokaze o nezakonitostima u MPNKS? Koga štiti SDT u ovom slučaju", pita se CGO.