Društvo

SE preporučio da se u 2012. usklade zakoni u oblasti pranja novca

Izvor


Kako se navodi u saopštenju, crnogorska delagacija uspješno je odbranila izvješatj. U teškoj i vešečasovnoj raspravi pred komitetom  MONEYVAL precizno su prezentovani svi detalji  vezani za segment sprovođenja i primjene zakona, za nacionalno zakonodavstvo i njegovu usaglašenost, te za segment koji se odnosi na finansijsku sferu. Svi ovi aspekti, koji su prezentirani u izvještaju, a potom obrazlagani pred ekspertima komiteta, razmatrani su i analizirani do najsitnijih detalja, u konačnom ishodu pozitivno ocijenjeni, pri čemu je odbrana izvještaja jednoglasno  proklamovana.



Jednoglasnim prihvatanjem opsežnog izvještaja, sačinjenog  na preko 600 strana, priznat je i potvrđen ostvareni progres, što je u ovom trenutku od izuzetnog značaja za državu Crnu Goru.



No, i pored jednoglasnog priznavanja napretka i prihvatanja izvještaja,  Crnoj Gori postavljeni su i određeni uslovi.



Naime, detaljno je vršena procjena stepena usklađenosti zakonskih propisa  i zakonskih rješenja u oblasti sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma sa preporukama FATF-a, te njihova stvarna inkorporiranost u naš zakonodavni sistem.



U tom smislu, Crnoj Gori je do decembra ove godine određen rok da obezbijedi punu implementaciju i inkorporiranost preporuke I FATF-a, te specijanih I i III preporuka FATF-a.



Kaako se navodi u saopštenju preporuka I FATF-a  nalaže da džave treba da kriminalizuju pranje novca na osnovu Konvencije Ujedinjenih nacija protiv nezakonitog prometa opojnih droga i psihotropnih substanci iz 1988. godine (Bečka konvencija) i Konvencije Ujedinjenih nacija o transnacionalnom organizovanom kriminalu iz 2000. godine (Palermo konvencija).



Znači da države treba da primijene krivično djelo pranja novca na sva ozbiljna krivična djela, u cilju obuhvatanja najšireg mogućeg spektra predikatnih krivičnih djela.



Predikatna krivična djela pranja novca treba proširiti tako da obuhvate i djelo koje se desilo u drugoj državi, koje predstavlja krivično djelo u drugoj državi, i koje bi predstavljalo predikatno krivično djelo i da je izvršeno u našoj državi.



Ovo bezuslovno znači da se krivični zakonik mora pod hitno mijenjati.



Specijalna I Preporuka FATF-a  (Ratifikacija i implementacija instrumenata UN-a) nalaže da svaka država treba da odmah preduzme mjere za ratifikaciju i punu implementaciju Medjunarodne konvencije Ujedinjenih nacija za suzbijanje finansiranja terorizma iz 1999. godine.



Države takodje treba odmah da implementiraju rezolucije Ujedinjenih nacija koje se odnose na sprječavanje i suzbijanje finansiranja terorističkih akata, posebno Rezoluciju 1373 Savjeta bezbednosti Ujedinjenih nacija.



Specijalna III Preporuka FATF-a (Zamrzavanje i konfiskacija sredstava terorista) nalaže da svaka država treba da implementira mjere za neodložno zamrzavanje novčanih ili ostalih sredstava terorista, onih koji finansiraju terorizam i terorističke organizacije, a u skladu sa rezolucijama Ujedinjenih nacija koje se odnose na sprječavanje i suzbijanje finansiranja terorističkih akata.



Svaka država treba i da usvoji i implementira mjere, uključujući i zakonske, koje bi omogućile nadležnim organima da blokiraju i konfiskuju imovinu koja predstavlja prihod od, ili se koristi za, ili je namijenjena ili izdvojena za finansiranje terorizma, terorističkih akata ili terorističkih organizacija



Crnogorsku delegaciju u Strazburu, koju je predvodio direktor Uprave za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma, mr Predrag Mitrović, pored predstavnika USPNFT-a  sačinjavali su prestavnicu Vrhovnog državnog tužilaštva, Uprave policije, Ministarstva odbrane, Centralne banke Crne Gore,  Komisije za hartije od vrijednosti i Agencije za nadzor osiguranja, kaže se u saopštenju Uprave za spriječavanje pranja novca i finansiranja terorizma.


dostavljenom Portalu Analitika.

foto: aspn.gov.me

Portal Analitika