In firme

Seat najslabija karika Folksvagena

Izvor

Seat je jedina kompanija u okviru VW grupe koja bi se našim rječnikom mogla nazvati gubitašem. Od 2008. godine gubici španskog proizvođača iznose oko milijardu eura, a tokom protekle decenije Seat je samo jedne godine zabilježio pozitivne finansijske rezultate.

Direktor Centra za automobilska istraživanja na Univerzitetu Duisburg-Essen, Ferdinand Dudenhoeffer, smatra da bi za Folksvagen bilo najisplativije kada bi ugasio marku Seat, a postojeće kapacitete upotrebio za proizvodnju automobila drugih proizvođača u okviru svoje grupacije.

- Škoda je sasvim dovoljna da pokrije segment na automobilskom tržištu koji trenutno zauzima španska kompanija, pa zašto bi se onda Folksvagen trudio da sačuva Seat po svaku cijenu, pita se on.

Seat je u vlasništvu Folksvagena od 1986, a njemački proizvođač uložio je u njega velika novčana sredstva.

Španska kompanija, u kojoj je trenutno zaposleno oko 14.000 radnika, teško je pogođena ekonomskom krizom, a prodaja Seatovih automobila u padu je u posljednje dvije godine čak i na domaćem tržištu.

Ipak, u Folksvagenu za sada ne razmišljaju da poslušaju Dudenhoefferov savjet. Jedan od rukovodećih ljudi Seata u Njemačkoj, Manfred Kantner, kaže da u toj kompaniji polažu velike nade u novu generaciju modela Leon koji je baziran na novoj Folksvagenovoj MQB platformi.

Strategija za oživljavanje Seata, međutim, mnogo je složenija od lansiranja jednog novog modela. VW namjerava da se fokusira na porast prodaje Seatovih vozila na automoblska tržišta koja su u elspanziji, poput Rusije i Kine.

Preusmjeravanje sa evropskog na druga svjetska tržišta u razvoju moglo bi do 2018. godine da donese Seatu porast prodaje od 75 odsto i tako dugoročno spase ovu kompaniju od propadanja.

(b92.net)

Portal Analitika