Kako je poručeno na današnjoj konferenciji za medije povodom potpisivanja ugovora sa potencijalnim korisnicima podrške IPARD III programa, ta ulaganja se odnose na izgradnju, rekonstrukciju i opremanje ugostiteljskih objekata za smještaj, onih za pripremanje hrane i pića, uređenje turističke infrastrukture.
Kako je poručio minister Vladimir Joković riječ je o jednoj od najatraktivnijih mjera čija podrška iznosi od 10.000 do 200 hiljada eura, dok je kroz IPARD II program uloženo oko milion i po u 24 projekta.
“Potpisaćemo 67 ugovora za šta je ukupna podrška sedam miliona eura - od čega EU finansira pet.Podnijeto je 165 zahtjeva za podršku, a biće ih realizovano 67. Najviše projekata će biti realizovano u Nikšiću a zatim na Žabljaku i u Mojkovcu", naglasio je on.
Prema riječima šef Delegacije EU u Crnoj Gori Johana Satlera ovo je odličan dan za ekonomiju i poljoprivredu Crne Gore.
"Danas se ulaže prvih bespovratnih pet miliona eura od doprinosa EU od 63 miliona eura. Srećan sam što su sva ulaganja u ruralnom turizmu, jer nije mnogo zastupljen. Ovo je važan korak za ulazak Crne Gore u EU i radujemo se podržavanju i ostalih mjera", kazao je Satler i dodao da je ovaj program nosi i 60 odsto više novca nego prošli IPARD, te da očekuje da će Crna Gora zatvoriti dva pregovaračka poglavlja.
IPARD ključna prilika za modernizaciju i održivost poljoprivrede, a pojasnio je da se novac može preuzumati nakon ulaganja, u vidu avansa ili isplate po fazama projekta, poručio je direktor Direktorata za plaćanje u resoru poljoprivrede, Marko Radonjić.
Direktor sektora za kreditiranje Razvojne banke Đuro Kažić je naveo da su i od 2015 do 2024 imali 553 plasmana projekta, a samo prošle godine 139 od 8.5 miliona eura, što je više nego četiri posljednje godine.
"Kreirali smo kreditnu liniju sa fiksnim kamatnim stopama od četiri odsto", naglasio je Kažić i dodao da Razvojna banka radi na novim programima za ove svrhe.