Svijet

Posjetiće Belgiju, Poljsku i Litvaniju

Šef Pentagona stiže danas u Evropu

Cilj posjete Evropi šefa Pentagona, Lojda Ostina jeste da sa ministrima odbrane država članica NATO i liderima tih država razgovara o ruskim vojnim prijetnjama Ukrajini, gomilanju vojnika u i oko Ukrajine a namjera mu je, prenose mediji, da „reafirmiše američku posvećenost Članu 5 Sjevernoatlantskog ugovora“.

Šef Pentagona stiže danas u Evropu Foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS
Danas.rsIzvor

Napominje se da član 5 Sjevernoatlantskog pakta od 4. aprila 1949. predviđa da će se oružani napad na jednu ili više njih u Evropi ili Sjevernoj Americi smatrati napadom na sve ugovorne strane.

Ako dođe do takvog oružanog napada, svaki od saveznika, u vršenju prava na individualnu ili kolektivnu samoodbranu priznatog članom 51. Povelje Ujedinjenih nacija, pomoći će državi ili državama koje su napadnute tako što će pokrenuti hitne akcije koje smatra neophodnim, uključujući upotrebu oružane sile, za obnavljanje i održavanje bezbjednosti sjevernoatlantskog područja.

U Poljskoj će se sastati sa tamošnjim predsjednikom Andžejem Dudom i ministrom odbrane Mariuš Blaščom o jačanju bilateralne bezbjednosne saradnje i produbljivanju poljsko-američkog partnerstva kao odgovor na današnje prijetnje i izazove. Ostin će imati susret i sa američkim i poljskim vojnim osobljem u vazduhoplovnoj bazi Povidž.

U Litvaniji, Ostin će se sastati sa predsjednikom Gitanasom Nausedom, premijerkom Ingrid Šimonite i ministrom nacionalne odbrane Arvidasom Anušauskasom kako bi ponovo potvrdio podršku SAD toj zemlji, nastavio da jača svoje oružane snage i zajedno se suočio sa preijetnjama i protivnicima. Ministar odbrane će posjetiti i američke trupe stacionirane u Litvaniji.

Osim toga, šef Pentagona će razgovarati sa estonskim ministrom odbrane Kaleom Lanetom i letonskim ministrom odbrane Artisom Pabriksom.

Sjevernoatlantska alijansa je na rusku aneksiju ukrajinskog poluostrva Krim 2014. odgovorila jačanjem svog istočnog boka. Od 2017. vojnici i oficiri Bundesvera služe u baltičkim državama i Poljskoj u okviru misije Enhanced Forward Presence.

U decembru je administracija američkog predsjednika Džoa Bajdena objavila planove za jačanje istočnog krila NATO-a u slučaju ruskog napada na Ukrajinu.

Kako je objavljeno, američki predsjednik Džo Bajden naredio da se borbena eskadrila Strajker od 1.000 vojnika iz Njemačke prebaci u Rumuniju kako bi se priključili kontiugentu od 900 američkih vojnika koji su već tamo. Štaviše, oko 1.700 vojnika 82. vazdušno-desantne divizije i ključnog osoblja koji će biti poslati u Poljsku.

Američke trupe stigle su i u Rumuniju da ojačaju istočni bok NATO-a.

Istovremeno, Velika Britanija razmatra veliko raspoređivanje svojih vojnih snaga u zemljama NATO-a kao dio plana za jačanje evropskih granica kao odgovor na gomilanje ruskih trupa na granici sa Ukrajinom.


Portal Analitika