Politika

Odbor za prosvjetu se bez prisustva ministarke neće izjasniti o budžetu MPNKS

Šehović: Bratić govori neistinu, na vrijeme je pozvana na sjednicu

Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić nije došla na sjednicu Odbora za prosvjetu koji je razmatrao predloženi ovogodišnji budžet, navodeći u dopisu da je poziv tek dobila 4.maja, te da ima ranije preuzete obaveze. Predsjednik ovog tijela Damir Šehović (SD) je, međutim, pokazao kopiju dostavne knjige iz Ministarstva gdje se vidi da su primili poziv 29.aprila i saopštio da govori neistinu.

Šehović: Bratić govori neistinu, na vrijeme je pozvana na sjednicu Foto: PA
Šehović: Bratić govori neistinu, na vrijeme je pozvana na sjednicu
PobjedaIzvor

-Ovo je najbolji demanti. Šta je poziv radio od 29.aprila do 4.maja niti znamo, niti smo dužni da znamo. Ovo je skandalozno. Neko pokušava da obmane parlament, da ga ponizi i to je nedopustivo. Treba da zna da su ministri shodno Ustavu dužni da polažu račune Skupštini koja ih je birala na ta mjesta. Ovakav odnos ne želim da tolerišem. Nemam razumijevanja za nedolazak i neka ovo bude poslednja opomena Ministarstvu – poručio je on.

Pošto su u sali bili predstavnici ministarstava finansija i ekonomskog razvoja, odlučeno je da ne odlažu sjednicu, već da razmotre dio budžeta koji se tiče tih resora, a ostatak, koji se tiče Bratić, odgodili su za ponedjeljak. Rečeno je da će joj ponovo uputiti poziv, a ukoliko se ni tada ne pojavi, Šehović je bio izričit da će onda obavijestiti rukovodstvo Skupštine da ne mogu da zauzmu stav o budžetu za Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta.

Državni sekretar Ministarstva finansija Janko Odović precizirao je da je za finansiranje glavnog programa obrazovanja, nauke i sporta predviđeno 214,58 miliona, dok je za kulturu opredijeljeno 18,56 miliona eura.

Poslanika Dejana Đurovića (Nova srpska demokratija) interesovalo je koji je procenat koji se odvaja za prosvjetu u odnosu na BDP-a, navodeći da razvijene zemlje imaju procenat od 6,5 do osam odsto - koliko iznosi u Norveškoj.

-Tamo je zadnjih 200 godina broj nepismenih sveden na nulu. Mi se sa tim ciframa ne možemo pohvaliti. Imamo veliki broj elemnatrno nepismenih i djelimično nepismenih. Budžet ne smije da bude na račun ovog Ministarstva nikako umanjen – rekao je on.

Odović mu je odgovorio da je Ministarstvo zahtijevalo da budžet bude 219,33 miliona.

Kazao je da, grubom računicom, procenat BDP za prosvjetu iznosi oko 4,5 odsto.

Državna sekretarka u Ministarstvu ekonomskog razvoja Milena Lipovina Božović, kada je riječ o jačanja inovacione infrastrukture, saopštila je da su smanjili u određenoj mjeri transfere prema Tehnopolisu i Naučno- tehnološkom parku, jer se stiču uslovi da polako pređu na druge izvore finasiranja, da se ne oslanjaju samo na budžetska sredstva. Istakla je da su im ove godine opredijelili manje novca nego što su dobili prošle godine– za Tehnopolis 90.000, te za Naučno-tehnološki 60.000 eura. Očekuje da se uključe u međunarodne projekte od kojih će da crpe sredstva.

Izdvojili su, kako je rekla, i 100.000 za osnivanje fonda za inovacije.

Šminka i kozmetika, bez značajnih projekata

-To je otrpilike jedna šminka i kozmetika. Suština je cjelina obrazovnog sistema i čini mi se datu nema značajnijeg iskoraka, a zdravlje i obrazovanje temeljni su stubovi osjećaja sigurnosti grđana. Većina iz budžeta, preko 80 i nešto odsto, ide samo za plate. Naše obrazovanje nema ulaganje, ni u infrastrukturu, ni u sve dostupnosti koje digitalno doba i promijenjene okolnosti zahtijevaju. Ovo je vrsta održavanja statusa kvo– rekla je poslanica Božena Jelušić (Ura).

Zanimalo je da li smo prilikom formiranja novog Ministarstva izgubili administartivnu memoriju na zatvaranju poglavlja EU, te hoćemo li se naći izgubljeni u prevodu šta je do sada urađeno.

-Sama pregovaračka poglavlja ne moraju nužno odgovarati ustrojstvu institucije – rekao je Odović.

Primali plate, nijesu dolazili na posao

Na konstataciju Jelušić da administracija i dalje ostaje velika i rogobatna, te da se ti troškovi ne ograničavaju, Odović je kazao da ona jeste velika, ali da daljim integracijama postoji zahtjev da se unaprjeđuje i poboljšava, ne samo da se zapošljavaju novi ljudi, nego i da se postojeći kadar stručno osposobljava.

-Imamo situaciju da nijesu dolazili ljudi na posao, a primali su platu, u prethodnom periodu. U Ministarstvu finansija njih, zaista, nema mnogo, zatekli smo dosta dobar i uređen sistem – rekao je on. 

Kritika zbog štednje na zaštiti kulturnog nasljeđa

Poslanika Đurovića interesovalo je zašto je prilikom planiranja budžeta za ovu godinu počinjena najveća rekonstruktivna akcija na kulturnu baštinu, jer je sa nekih 1.500.000 eura, svedena na milion.

-Nijesam pristalica da se štedi na zaštiti kulturnog nasleđa. Narod koji nema svoju istoriju, nema ni budućnost. Nadam se da iz Ministarstva nijeste dobili preporuke da se ovdje napravi takav zahvat – pitao je on.

Odović iz Ministarstva finansija mu je odgovorio da tu nije bilo značajnih smanjivanja od onog što je Ministarstvo predložilo.

Izgradnja naučno-tehnološkog parka ne ide planiranom dinamikom

Predsjednik Odbora Šehović pitao je da li ima dovoljno novca da se do kraja ove godine izgradi naučno-tehnološki park, kako je planirano, dodajući da po radovima i golim okom može da se vidi da se taj rok vjerovatno ne može ispoštovati.

Lipovina Božović iz Ministarstva ekonomskog razvoja mu je odgovorila da radovi ne idu planiranom dinamikom iz razloga što su dobili informaciju da je nastao problem zbog instalacija.

-Najoptimističniji scenario je da će se završiti do kraja ove godine. Negdje polovina naredne godine je za očekivati da bude završeno – rekla je ona.

Portal Analitika