Damir Šehović (SD) kazao je da nije pohvalno što ni polovinom maja nije usvojen budžet za 2021. godinu, kao i što ne postoji fiskalna strategija.
“Pravna posljedica predavanja budžeta 31. marta je pad Vlade. Zašto ga nijeste predložili koji dan ranije? Može se steći utisak da nemate jasnu viziju, jer ste nakon što ste predložili budžet spojili Upravu prihoda i Upravu carina, pa sad amandmanski djelujete na budžet koji ste sami predložili. Kad je riječ o samom budžetu, mislim da je, između ostalog, neustavan, nerealan i nepravedan. Potvrdili ste da je neustavan podnošenjem amandmana na sopstveni predlog. Daj Bože da uspijete da naplatite 700 miliona eura od turističke sezone, ali mislim da je to neizvodljivobez avio- kompanije i imajući u vidu činjenicu da smo osma zemlja na svijetu po smrtnosti od kovida”, naveo je Šehović.
On je pitao šta je sa zakonom o porijeklu imovine.
“Nemamo nijedno slovo, je li tako? Takođe, najavljeno povećanje akciza je preradikalan pristup. Podržavam oporezivanje luksuza, ali poskupljenje slatkiša i ostale akcizne robe je vaš najveći reformski domet”, ocijenio je Šehović, ističući da je pohvalno što se sa linijskog prelazi na programski budžet.
“Ali to se ne radi sredinom godine. Mislim da je bilo pametnije da ovu godinu iskoristimo za pripremu pa da naredne pređemo na programski budžet”, sugerisao je Šehović.
Ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić podsjetio je da je prethodna Vlada projektovala lanjske prihode od turizma na 60 odsto sezone 2019., iako su granice bile zatvorene.
“Umjesto toga prihod je iznosio 15 odsto. Uspjeli smo da diskrecionu potrošnju srežemo za 150 miliona eura, što je uspjeh. Epidemiološka situacija je vrlo povoljna. Prošlu godinu ste prespavali što se tiče nabavke vakcina. Kompanija Montenegro Airlines se nije restruktuirala, mi nijesmo krivi što smo zatekli leš i upalili svijetlo. Cijelo vrijeme je nelegalno dodjeljivana pomoć Montenegro Airlinesu. Kako da povratimo tih 170 miliona eura? Nova kompanija će biti spremna za sezonu”, poručio je Spajić.
Miloš Konatar (URA) kazao je da je prethodna vlast zadužila državu za više od tri milijarde eura.
“Mi na dug od 3,8 milijarde eura plaćamo 800 miliona eura kamata. Volio bih da pričamo i o dostignuću što je više stotina miliona eura novca poreskih obveznika isplaćeno za pale državne garancije", rekao je Konatar.
Ocijenio je da je dobro što aktuelna Vlada nije odlučila da poveća stopu PDV-a.
“Imali smo dvaput povećanje opšte stope PDV-a. Najznačajniji reformski iskorak vezano za budžet je prelazak na programsko budžetiranje", naglasio je Konatar.
Šehović je kazao da se aktuelna Vlada za tri dana zadužila za milijardu eura.
“Moj prvi mandat u parlamentu je obilježila jasna kritika državnih garancija izdatih KAP-u, tako da vam ja nijesam adresa za krivca za pale garancije", pojasnio je Šehović.
Raško Konjević (SDP) pitao je da li “spržena zemlja može biti lider na Balkanu”.
“Stekao sam utisak da su veće akcize opterećenje. Ako se nakon 1. jula pojavi sivo tržište- neko u Vladi će da bude lopov. Slažem se sa ministrom Milatovićem da građani ne osjećaju ostvarene stope rasta. Kad ministar Milatović govori o lopovluku, u Ministarstvu poljoprivrede imamo eksperta ali bez obzira na to konsultantske usluge u okviru tog resora predviđene su u iznosu od oko pola miliona eura”, istakao je Konjević.