Društvo

Seizmički rizični objekti biće uklonjeni

Izvor

 Novoformirano Ministarstvo održivog razvoja i turizma obuhvata možda najznačajnije resurse u Crnoj Gori. Temeljnim razvojnim i ekonomskim principima određena kao zemlja turizma, prije svega – održivog turizma – u sklopu nove crnogorske Vlade formirano je ministarstvo koje bi na najkonkretniji način trebalo da utiče na buduće kapitalne investicije: kroz utvrđivanje prostorno-planske dokumentacije, kreiranje povoljnijeg ambijenta za investiranje i podršku cjelokupnoj turističkoj privredi...

 Upravo će rješavanje problema urbanističkog haosa, nastalog nelegalnom gradnjom biti među prioritetima u radu ministarstva kojim rukovodi Predrag Sekulić.

 - Mišljenja smo da je projekat legalizacije nelegalno sagrađenih objekata višestruko koristan, prije svega za vlasnike tih objekata koji će nakon legalizacije dobiti odgovarajuću komunalnu infrastrukturu, ali i višestruko povećati njihovu tržišnu cijenu. Sa druge strane, korist će imati i lokalna samouprava kroz naplatu komunalija ali i država kroz naplatu poreza – smatra ministar Sekulić i dodaje da moratorijum na rušenje bespravno podignutih objekata važi za sve objekte sagrađene prije donošenja Zakona o gradnji 1. septembra 2008. godine.

 - Objekti koji su nelegalno građeni nakon ovog roka biće srušeni, a protiv onih koji su nelegaslno gradili biće podnešene krivične prijave – ističe Sekulić.

 ANALITIKA: Nelegalna gradnja je zahvatila značajne turističke centre, kako na jugu tako i na sjeveru zemlje. Koliko će, po Vašoj procjeni, bespravno podignutih objekata biti legalizovano u projektu čija pilot-faze treba da počne u opštini Bar?

 141sekulic2vSEKULIĆ: Neke procjene govore da na području čitave Crne Gore ima oko 100.000 nelegano sagrađenih objekata - od garaža do višespratnica. Pilot-projekat se odnosi na nešto više od hiljadu kuća na potezu iznad Sutomora.

Mišljenja smo da je ovaj projekat višestruko koristan, prije svega za vlasnike tih objekata, koji će nakon legalizacije dobiti odgovarajuću komunalnu infrastrukturu, ali i višestruko povećati njihovu tržišnu cijenu. Sa druge strane, korist će imati i lokalna samouprava kroz naplatu komunalija, i država kroz naplatu poreza.

 ANALITIKA: Da li je moguće napraviti odgovarajuću komunalnu infrastrukturu u već prenaseljenim djelovima primorskih turističkih centara, poput Budve, Sutomora, Herceg Novog?

SEKULIĆ: Zato i radimo pilot-projekat. Treba vidjeti kolike su intervencije neophodne u takvim naseljima.Uz sve to, nastojaćemo da - posebnim programom - smanjimo i seizmički rizik u ovim naseljima, što je takođe dio projekta. Objekti za koje se procijeni da su seizmički rizični, biće posebno tretirani, kako bi mogli da ispune standarde. Ako ne postoji mogućnost da se ti standardi ispune, objekti će biti ukonjeni.

 ANALITIKA: A što će se dešavati sa nelegalno izgrađenim objektima u zaštićenim područjima - od zaštićenih predjela do nacionalnih parkova - naročito u NP Durmitor, koji je ugrožen i nelegalnom sječom zaštićenog šumskog pojasa?

 SEKULIĆ: Moratorijum na rušenje bespravno podignutih objekata važi za sve objekte sagrađene prije donošenja Zakona o gradnji 1. septembra 2008. godine. Objekti koji su nelegalno građeni nakon ovog roka biće srušeni, a protiv onih koji su nelegaslno gradili biće podnešene krivične prijave!

 ANALITIKA: Da li smatrate da su donešena planska dokumenta, naročito ona namijenjena zaštićenim predjelima, u skladu sa održivim razvojem tih oblasti?

 SEKULIĆ: Da, ali ne samo to. Prostorni plan posebne namjene za Bjelasicu i Komove - koji je usvojila Skupština Crne Gore - po mom mišljenju je u ovom trenutku najveća razvojna šansa Crne Gore.

 ANALITIKA: Smatrate li da u nekom dijelu kontrole - kako turističkog poslovanja, tako i prostornog planiranja i gradnje - treba mijenjati zakonsku regulativu ili je samo potrebno bolje sprovoditi već donešena zakonska rješenja?

141sekulic3vSEKULIĆ: I jedno i drugo. Treba strogo sprovoditi važeće zakone, ali i stvarati ambijent kroz nove zakonske propise, kako bi investitori mogli lakše doći do građevinske dozvole.

 ANALITIKA: Na koji način će se, do odluke o legalizaciji, kontrolisati privatni smještaj u bespravno sagrađenim objektima?

 SEKULIĆ: Kao i do sada - inspekcijskim nadzorom. Za inspektore koji kontrolišu nelegalno izdavanje nije bitno da li je objekat legalno sagrađen ili nije!

 

ANALITIKA: U Ulcinju ste najavili revidiranje ugovora sa vlasnicima hotelskih kapaciteta koji nisu ispunili ugovorene obaveze. Da li se to odnosi i na vlasnike hotela Aman Sveti Stefan, As, i više hotela hercegnovskog HTP Boka?

 SEKULIĆ: Da, odnosi se na sve vlasnike hotela koji nijesu ispunili ugovorene obaveze. Pri tom treba imati u vidu i okolnost da dio obaveza nije ispunjen u roku zbog kašnjenja prostorno-planske dokumentacije, za šta dio odgovornosti snose i lokalne samouprave.

 ANALITIKA: Postoji li mogućnost da se veliki razvojni projekti - poput već započetog Porto Montenegra i budućeg kompleksa na Luštici - privedu kraju pod ugovorenim vremenskim i projektnim uslovima?

SEKULIĆ: Učinićemo sve da ugovoreni rokovi i projekti budu do kraja ispoštovani.

 ANALITIKA: Prestavnici Aman Resortsa su prošle godine najavili mogućnost izgradnje još jednog ekskluzivnog, brendiranog odmarališta, i to na Bjelasici. Iako je riječ o kompaniji koja primjenjuje principe održivosti u svom radu, da li će se mijenjati postojeća urbanistička rješenja zbog takvih potencijalnih partnera?

 SEKULIĆ: Nema razloga za promjenu urbanističkih rješenja. Plan posebne namjene za Bjelasicu i Komove daje dovoljno mogućnosti za sve koji žele da investiraju u zimski turizam.

 

Kristina JERKOV

Portal Analitika