Veoma je teško praviti kompromis ukoliko preko puta sebe imate neozbiljne političare koji svoj lični ili partijski interes uvijek stavljaju ispred onoga što je zajednički interes, a to je da imamo dobre izborne zakone. Zbog toga i nijesam pretjerani optimista kada je završetak procesa u pitanju, istakao je u intervjuu Pobjedi Predrag Sekulić, zamjenik predsjednika Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu i poslanik DPS-a.
Poručio je da ne prepoznaje političku volju parlamentarne većine da se izborna reforma dovede do kraja.
"Čini se da je i ovaj odbor postao poligon za međusobne patijske i političke obračune kolega iz parlamentarne većine", kazao je Sekulić.
Evropska komisija u Izvještaju za Crnu Goru ukazala je na stagniranje u reformama izbornog zakonodavstva. Kako to komentarišete? Ko je odgovoran što izborna reforma danas nije ni blizu kraja?
SEKULIĆ: Nažalost, mi u posljednjih godinu imamo stagnaciju ili nazadovanje u svim oblastima a ne samo kada su u pitanju izborni zakoni. Odgovornost za to isključivo nosi parlamentarna većina. Ne samo zbog činjenice da smo nekoliko mjeseci imali zastoj zbog bojkota kolega iz Demokratskog fronta, nego i zato što parlamentarna većina vodi ovaj proces.
Znači li to da mora biti ponovo produžen rok za rad Odbora za izbornu reformu?
SEKULIĆ:S ada je već izvjesno da ovaj posao nećemo završiti do kraja godine, odnosno u roku koji je postavljen odlukom Skupštine (ovaj rok je već jednom produžavan).
Jeste li zadovoljni poslom koji su do sada završile radne grupe? Šta je urađeno?
SEKULIĆ: Teško je ocjenjivati kvalitet posla koji je polovično završen. Vjerujem da ćemo tek na kraju moći da damo konačnu ocjenu.
Postoji li politička volja svih u Odboru da se konačno završi reforma izbornog zakonodavstva?
SEKULIĆ: Nažalost, kod kolega iz parlamentarne većine tu volju ne prepoznajem. Čini se da je i ovaj odbor postao poligon za međusobne patijske i političke obračune, upravo naših kolega iz parlamentarne većine. Atmosfera iz plenarne sale prenijeta je i u ovaj odbor.
Parlamentarna većina je nedavno predložila dopune Zakona o lokalnoj samoupravi, koje su predviđale da svi lokalni izbori budu u jednom danu. Učinila je to zaobilazeći Odbor za izbornu reformu. Kako to komentarišete? Zašto je izbjegnut Odbor?
SEKULIĆ: Nažalost, sada je već jasno da naše kolege iz vlasti ne obavezuje ni Ustav, ni zakoni a u konačnom – ni odluke koje sami donose.
Za usvajanje zakona o izboru odbornika i poslanika potrebna je dvotrećinska većina, što znači da se mora postići visok stepen saglasnosti. Je li to moguće dostići? Kako očekivati kompromis vlasti sa opozicijom ako se vlast unutar sebe ne može dogovoriti o ključnim pitanjima?
SEKULIĆ: Iskreno, veoma je teško praviti kompromis ukoliko preko puta sebe imate neozbiljne političare koji svoj lični ili partijski interes uvijek stavljaju ispred onoga što je zajednički interes, a to je da imamo dobre izborne zakone. Zbog toga i nijesam pretjerani optimista kada je završetak procesa u pitanju.
Kako gledate na to što još nije izabran predsjednik DIK-a? Imate li informaciju šta se dešava sa tim, s obzirom na to da je sjednica Administrativnog odbora prekinuta bez obrazloženja i nije nastavljena, iako su kandidati za prvog čovjeka Komisije saslušani?
SEKULIĆ: U više navrata smo javno, već mjesecima, upozoravali da parlamentarna većina mora da sjedne i dogovori se oko izbora predsjednika Državne izborne komisije. Ovaj proces je formalno-pravno skoro završen, ali je očito da se kolege iz vlasti ne mogu dogovoriti oko personalnog rješenja. Očito da postoje i određene politikantske kalkulacije. Upravo ovo je prava slika, ne samo odnosa između dvadesetak partija unutar parlamentarne većine, nego i prava slika onoga kroz šta naša država prolazi posljednjih godinu.
Većina ne želi one koji imaju znanje
Imate li, kao zamjenik predsjednika Odbora, informaciju da li se neko javio na poziv za pridruženog člana iz akademske zajednice? Desilo se da Zlatko Vujović, izvšni direktor CEMI-ja, nije podržan od većine u Odboru za pridruženog člana, iako je ispunjavao sve uslove i pritom bio jedini kandidat. Kako ste to doživjeli? U čemu je stvar?
SEKULIĆ: Parlamentarna većina u Odboru ne želi one koji imaju znanje iz oblasti izbornih procesa i kredibilitet javnosti. Bez obzira što pridruženi članovi nemaju pravo glasa, naše kolege iz vlasti ne žele da čuju drugačije mišljenje osim svog.