Poslanik Demokratske partije socijalista Predrag Sekulić ocijenio je da je stara parlamentarna većina isključivi krivac za izostanak izborne reforme, koju je juče ponovo zatražila međunarodna posmatračka misija.
– Odgovornost je na vladajućoj većini, a tu prije svega mislim na Demokratski front – rekao je Sekulić za Pobjedu.
Posmatračka misija ODIHR-a, Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope i Evropskog parlamenta ponovo je ukazala na potrebu reforme izbornog zakonodavstva u Crnoj Gori, u svjetlu činjenice da naša zemlja u još jedan izborni ciklus ulazi sa nereformisanim zakonima.
– Skupština je raspuštena i dok ponovo ne bude konstituisana, na izbore idemo sa važećim zakonodavstvom – poručio je Sekulić.
Misija je boravila u Crnoj Gori zbog predsjedničkih izbora i utvrdila da brojne praznine i nejasnoće u oblasti izbornog zakonodavstva potkopavaju efikasnost demokratskog izbornog procesa i pokazuju potrebu za sveobuhvatnom reformom.
Skupština Crne Gore je krajem marta 2021. godine formirala Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu, ali je ovo tijelo sa radom prestalo već u julu sljedeće godine, nakon što je tadašnji predsjednik tog privremenog parlamentarnog radnog tijela Strahinja Bulajić, iz Demokratskog fronta, podnio ostavku na poslaničku i funkciju potpredsjednika parlamenta.
Iako je u međuvremenu došlo do pregrupisavanja parlamentarne većine i formiranja Skupštine na čelu sa funkcionerkom Socijalističke narodne partije Danijelom Đurović, rad Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu do danas nije nastavljen.
Odgovore smo tražili i od poslanika Demokratskog fronta Predraga Bulatovića i Branke Bošnjak, koji su bili članovi ovog odbora, ali nam je Bulatović kazao da nije zainteresovan za izjave, dok Bošnjak nije odgovarala na naše pozive.
U međuvremenu je, ukazom predsjednika države, došlo do raspuštanja i aktuelnog saziva Skupštine, zbog čega će se, objašnjava Sekulić, na ponovno uspostavljanje Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu čekati na neku novu parlamentarnu većinu. Izbori koji nas čekaju moraju se, kako dodaje Sekulić, organizovati u skladu sa postojećim zakonodavstvom.
Lider Force Genci Nimanbegu, koji je takođe bio član Odbora za izbornu reformu, navodi da to što još jedan izborni ciklus čekamo bez reformisanog izbornog zakonodavstva ne znači da će izbori biti nelegitimni.
– Izbori će biti održani po dosadašnjim pravilima, a reforma ostaje za neki budući period – naveo je Genci.
Za njega je, međutim, problematično to što su svi pokušaji izborne reforme do sada, kako je rekao, bili čisto kozmetički.
– Ne znam na koji način se može doći do kompromisa kod takvih zakona, jer su sve promjene kojima se teži, uglavnom, kozmetičke. Mene kao predstavnika albanskog naroda interesuje jesmo li mi spremni da idemo na uvođenje zagarantovanih mandata i otvorenih lista. Mislim da te spremnosti nema – zaključio je Nimanbegu.