Projekat jednog od najvećih rudarskih poduhvata na crnogorskom području, u izvođenju švajcarske kompanije Tara Resources, predstavljen je danas na konferenciji za medije u Hotelu “Hilton” u Podgorici. Riječ je o otvaranju rudnika cinka Brskovo kod Mojkovca, u kojem će još biti rudareno srebro, olovo i bakar.
Koncesionar rudnika Brskovo kod Mojkovca, kompanija Tara resources, ispunila je sve uslove koncesionog ugovora, koji, kako kažu njeni predstavnici, traje već 17 godina. Sada se čeka da Vlada završi Detaljni prostorni plan za to područje.
Menadžerka za odnose s Vladom u pomenutoj kompaniji, Ratka Sekulović podsjetila je da je sporazum između Vlade i prethodne kompanije North Mining potpisan 2010. na period od 30 godina, odnodno do 2040.
Tara Resources preuzela je sporazum 2018, kada su već bila potpisana četiri aneksa koja su dodatno obogatila i unaprijedila koncesioni ugovor, te da kompanija osniva firmu Brskovo Mine, kao nosioca posla u rudniku.
„Za manje od pet godina, kompanija je sprovela sva detaljna istraživanja, studije, analize, veoma složenu tehničku dokumentaciju i zaposlila timove u kancelarijama u Podgorici i Mojkovcu. Mi smo s naše strane dostavili svu potrebnu dokumentaciju za početak izrade Detaljnog prostornog plana za koncesiono područje Brskovo“, rekla je Sekulović.
Istakla je da je kompanija Tara resources, kao investitor i koncesionar, do danas ispunila sve obaveze koje su bile u skladu sa koncesionim sporazumom, a da su kašnjenja u vezi sa donošenjem Detaljnog prostornog plana Brskovo, koje je u nadležnosti države, rezultirala sa još dva aneksa u međuvremenu, što je ukupno šest aneksa.
Rudnik Brskovo, kako je rečeno, sastojaće od dva površinska kopa, postrojenja za preradu kao i objekta za upravljanje otpadom. Sekulović je kazala je da je ovo kapitalna investicija za Crnu Goru.
“Radi o najvećem rudarskom projektu i jednoj od najvećih direktnih stranih investicija, koja u ovom trenutku iznosi oko 180 miliona eura”, istakla je Sekulović.
Napomenula je da će rudnik Brskovo biti i jedan od najvećih poslodavaca u Crnoj Gori.
“Zapošljavaće oko 750 ljudi, od kojih oko 450 na direktnim poslovovima i oko 200 na indirektnim tokom operacija. Nakon dobijanja građevinske dozvole, što očekujemo tokom naredne godine, projektovano je da se u roku od dvije godine započnu pripremni radovi i krene sa eksploatacijom“, rekla je Sekulović.
Ona kaže da će projekat povećati prihode od izvoza za oko 25 odsto, te da će Brskovo postati najveći poreski obveznik u Crnoj Gori.
Izvršni direktor rudnika Brskovo Ričard Bafi poručio je kako se nada da će nova vlada ubrzati process donošenja Detaljnog prostornog plana za koncesiono područje Brskovo. Osvrnuo se na aktivnosti koje kompanija sprovodi kada je riječ o upravljanje otpadom, vodama, prašinom i zaštitom kulturnog nasljeđa, ali i na neke od dezinformacija koje, kako kaže, prate ovaj projekat.
“Rudnik se ne nalazi unutar Nacionalnog parka Biogradska gora, nego se 80 hektara prostire u okviru njegove bafer zone pa samim tim ispunjava i sve neophodne uslove za ovu oblast”, kazao je Bafi.
Na tezu da će se rudariti živa, što je ilegalno, napomenuo je da je rudnik sadrži niske tragove ovog metala te da je potpuno legalno rudariti i izvoziti njen koncetrat.
Poručio je i da prašina generisana na mjestu iskopavanja neće biti problem.
“Postoje inženjerski elementi koji minimiziraju stvaranje prašine i njeno širenje van područja projekta”, pojasnio je Bafi.
Što se tiče kulturnog nasljeđa, u saradnji sa državnim arheolozima spomenici kulture na ovom području biće pažljivo tretirani i zaštićeni prije početka eksploatacije metala.
Govoreći o jalovištu naveo je da u kompaniji ne planiraju da materijal skladište na način kako je to rađeno ranije tokom 70-ih ili 90-ih.
„Naše odlagalište će skladištiti čvrstu jalovinu, suvu, imaćemo prilagođeno odlagalište za to, čiji dizajn je napravilo više međunarodnih konsultanata, kako bi izdržalo velike kiše i zemljotrese“, objasnio je Bafi.
Naglasio je i da neće postojati nikakva mogućnost poplava niti će imati ikakvog uticaja na vodu za piće u gradu.
Rudnik Brskovo biće jedan od najvećih rudnika cinka u Evropi, uz proizvodnju od oko 45.000 tona cinka, oko 13.000 tona olova i oko 3.000 tona bakra u koncentratima, kao i oko milion unci srebra godišnje, kroz koncentrate bakra i olova.
Metali iz ruda biće tovareni na kamione i prevoženi autoputem ili željeznicom i odvezeni u Luku Bar za otpremu u inostrane ili topionice u regionu.