Američki Senat je potvrdio Skota Besenta za ministra finansija, dajući tako milijarderu i upravitelju hedge fondova središnju ulogu u oblikovanju političkih ambicija nove administracije Donalda Trampa da smanji poreze i potrošnju te upravlja privrednim odnosima.
Besentovo imenovanje u ponedjeljak je podržalo 68 zastupnika u Senatu, među kojima i 16 demokrata, a protiv je bilo 29.
Šezdesetdvogodišnji Besent već se pokazao kao veliki zagovornik Trampovog ekonomskog programa, koji je usredsredočen na smanjivanje poreza i nametanje visokih carina za koje demokrati i neki ekonomisti tvrde da bi mogli usporiti napredak koji su Federalne rezerve postigle u uspostavi kontrole nad inflacijom.
Na saslušanju uoči glasanja, Besent je upozorio da bi za srednji sloj Amerikanaca "bilo strašno" kad se ne bi obnovilo smanjenje poreza za 4 milijarde koje ističe krajem godine te je ocijenio da će carine pridonijeti borbi protiv nepoštenih trgovinskih praksi, povećati prihode te ojačati američku poziciju u međunarodnim pregovorima.
Odbacio je tvrdnje da će Trampova politika uzrokovati inflaciju te je rekao da će nastojanja administracije da poveća proizvodnju nafte dovesti do smanjenja cijena, prenosi večernji.hr.
Kao Trampov glavni zvaničnik zadužen za ekonomiju, Besent će se suočiti s nizom izazova, među kojima je upravljanje federalnim protokom novca nakon što je vlada dostigla gornju granicu duga drugoga dana nakon Trampovog preuzimanja dužnosti. Još i prije inauguracije, Ministarstvo finansija je preduzimalo "vanredne mjere" kako bi izbjeglo probijanje gornje granice i uzrokovalo katastrofalan manjak. Besent je senatorima tokom saslušanja rekao da neće biti manjkova dok je on na dužnosti.
Osim toga, Besent će morati da se pozabavi mogućim povećanjem budžetskog deficita i dodatnog vladina duga.
Besent će biti središnja figura koja će sarađivati s Kongresom u oblikovanju bilo kakve poreske reforme.
Besent je iskoristio saslušanje kako bi oštro progovorio o deficitima, tvrdivši da se vladina potrošnja "izmakla kontroli" premda nije jasno koliko on može učiniti kako bi je obuzdao. Podržao je Trampovu tvrdnju da neće dirati program penzionisanja Socijalnog osiguranja i Medicareov plan zdravstvenog osiguranja za starije osobe, koji su najveće stavke u federalnom budžetu, uz troškove za kamate, koje određuju tržišne stope nad kojima ministarstvo finansija nema kontrolu.