Radionice koje će, kako je saopšteno, učesnicima pružiti neophodna znanja i vještine za planiranje, implementaciju i upravljanje projektima, usmjerene su ka unapređenju zajednice.
Prva radionica „Mladi i projekti“ fokusira se na osnaživanje mladih kao aktivnih učesnika u donošenju odluka kroz projekte. Kroz predavanja i praktičnu radionicu, učesnici će naučiti kako da prepoznaju mogućnosti za djelovanje i kako da kroz projektno upravljanje utiču na rješavanje problema u svojim zajednicama.
Druga radionica, “Faze projektnog ciklusa”, donosi detaljan pregled ključnih faza projektnog ciklusa – od identifikacije problema, preko planiranja i implementacije, do praćenja i evaluacije. Polaznici će se upoznati s tehnikama strateškog upravljanja projektima i razumjeti kako da efikasno upravljaju resursima i budžetima kako bi ostvarili željene ciljeve.
“Planiranje i pisanje projekta” naziv je treće radionice, posvećene procesu izrade projektnog prijedloga. Polaznici će kroz konkretne primjere učiti kako da pravilno definišu ciljeve, identifikuju relevantne probleme i razviju SMART ciljeve, te kako da izrade jasan i strukturisan projektni prijedlog koji zadovoljava kriterijume donatora.
Četvrta radionica “Aktivnosti i realizacija projekta”, fokusira se na definisanje i realizaciju projektnih aktivnosti. Učesnici će se baviti planiranjem aktivnosti, upravljanjem vremenom, resursima i timovima, kao i tehnikama za osiguranje održivosti projekta. Takođe, biće obrađeni alati za praćenje napretka i izvještavanje tokom implementacije projekta.
Peta i posljednja radionica “Praktičan rad na projektu”, bavi se praktičnim radom na sopstvenim projektima, u fokusu su mogućnosti za apliciranje za grantove i finansiranja, uključujući fondove EU. Učesnici će kroz grupni rad pisati svoje projektne prijedloge, pripremati potrebnu dokumentaciju i sticati vještine za uspješno predstavljanje projekata donatorima. Cilj ovog treninga je da se mladim ljudima pruži praktična znanja i vještine potrebne za kreiranje i upravljanje projektima koji imaju pozitivan uticaj na njihove zajednice.
Radionice će držati Andrea Popović, izvšna direktorica MASTER-a, magistarka političkih nauka i doktorantkinja u oblasti evropskih integracija. Ima višegodišnje iskustvo u upravljanju i koordinisanju mnogobrojnih nacionalnih i regionalnih projekata u civilnom sektoru, kao i međunarodnim i državnim institucijama kao što su UNDP, Kabinet predsjednika Vlade Crne Gore/Kancelarija za evropske integracije i Ministarstvo sporta i mladih. Njena ekspertiza obuhvata pisanje i upravljanje projektima, posebno onih vezanih za evropske integracije, ljudska prava i omladinsku politiku. Aktivno drži predavanja u datim oblastima, a članica je više radnih tjela za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji.
Asistentica je Tijana Raičević, koordinatorka programa za mlade u MASTER-u. Tijana je omladinska aktivistkinja iz Podgorice, sa bogatim iskustvom u vođenju i implementaciji projekata u nevladinom sektoru i turizmu. Uspješno je realizovala projekte usmjerene na mlade i osobe sa invaliditetom, a u AISEC-u je bila potpredsjednica za projektni menadžment i logistiku. Trenutno je angažovana i kao projektna asistentkinja u Nacionalnoj turističkoj organizaciji Crne Gore, gdje radi na implementaciji EU projekata, a članica je pregovaračke grupe Poglavlja 26 – Obrazovanje i kultura u procesu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.
Kroz kombinaciju teorije i praktičnog rada, polaznici će biti osposobljeni da prepoznaju izazove u svojoj okolini, razviju konkretne projekte i uspješno apliciraju za sredstva koja će im pomoći u njihovoj realizaciji. Pozivamo sve mlade ljude koji žele da postanu lideri u svojim zajednicama i doprinesu njihovom razvoju da se prijave na ovaj trening.
Svi zainteresovani se mogu prijaviti putem linka.