Sci/Tech

Nedostaje nekoliko korisnih opcija

Servis iMessage bi zaista mogao da se poboljša...

Ako nam je Apple dao Siri i sve vrste touchscreen kontrole, naprosto odbijam da vjerujem da bi implementacija mogućnosti formatiranja teksta bila komplikovana

Servis iMessage bi zaista mogao da se poboljša... Foto: 9to5Mac
Jabuka na dan
Jabuka na danAutor
Portal Analitika/9to5MacIzvor

Suprotno popularnom mišljenju, lingvisti znaju da slanje poruka ne uništava jezik, čak i onda kada ne postoje stroga pravila. U stvari, razmjena poruka je jezik sam po sebi, a kao i svaki drugi jezik omogućava nam da tačno izrazimo ko smo.

Zamislite to ovako: načini na koje formatiramo naše riječi, kako reagujemo na poruke naših prijatelja i koje emodžije biramo kada šaljemo poruke su paralelne verzije naše fleksije, naše neverbalne komunikacije i naših izraza lica – svega onoga što se ističe prilikom razgovora uživo.

Mogla bih da tvrdim da mnogi od nas pišu više u toku dana nego što zapravo razgovaraju jedni s drugima, jer, prvo, tu su pandemija, rad i komunikacija na daljinu, a drugo, to je i zbog efikasnosti. 

Takođe, slanje poruka je zabavno – možemo da se igramo gramatikom, riječima i emodžijima na načine koji su za nas jedinstveni.

Pa ipak, Apple nije shvatio kako da poboljša ove tri funkcije koje bi nam omogućile da istaknemo ono što zaista jesmo.

Formatiranje riječi

Kao neko ko je predavao engleski srednjoškolcima više od jedne decenije, ne mogu ni da opišem koliko je frustrirajuće što nemamo opciju u iMessageu da nešto ispišem kurzivom ili boldovano dok kucam. 

Umjesto mogućnosti da pravilno formatiramo riječi, naknadno smo zamijenili kurziv i podebljani tekst *dvostrukim zvjezdicama*, ~dvostrukim tildama~, i mojom nimalo omiljenom alternativom, velikim slovima.

Svi znaju da kada pišete velikim slovom cijele reči, vi tehnički vičete, a riječi koje su napisane velikim slovima izgledaju agresivno, pri čemu ne želim nikoga da alarmiram, niti da iko bude uznemiren. Prelistajte TikTok i brzo ćete vidjeti o čemu govorim.

I vidite još nešto, ako nam je Apple dao Siri i sve vrste touchscreen kontrole, naprosto odbijam da vjerujem da bi implementacija mogućnosti formatiranja teksta bila komplikovana.

Tapbackovi

Mogućnost da pokažete da nešto „volite“, da vam se „sviđa“, „ne sviđa“, „haha“, da „uzviknete“ ili da se „zapitate“ u iMessage aplikaciji su opcije koje se zovu „tapbacks“. Znate o čemu govorim, jer čak i ako imate Android, a dobili ste tekst od korisnika iMessagea koji vas upozorava na činjenicu da se vašem prijatelju „sviđa“ vaša poruka o najnovijoj epizodi Successiona.

Uglavnom mi se sviđaju tapbackovi – oni su brz i lak način da potvrdite da ste pročitali nečiju poruku. Često razmišljam o tapbackovima kao „vidjela sam ovo“ ili „vidim te“. Uz to, imam nedoumicu prema njima što je šest dostupnih opcija izuzetno ograničavajuće, jer mi reagujemo na mnoštvo načina.

imessage-tapback

Ne vidim razlog zbog kojeg ne bismo imali ogroman izbor, baš kao što imamo u razmjeni direktnih poruka na Instagramu. Ako neko stavi „haha“ reakciju na moju poruku, to je neprijatno za oboje, a i nikada neću saznati da li se neko zaista smije – „😂“ bi bilo mnogo prikladnije u tom scenariju.

Šta ako bih željela da izrazim nelagodnost, ili zavrtanje očiju, ili poljubac? Ne mogu, a ne znam zašto je to tako. Sigurna sam da postoji razlog u vezi sa kodiranjem ili možda u vezi sa onim što bi Android korisnici vidjeli na svojoj strani ako bih stavila „😘“ na njihovom telefonu bi pisalo „Laura je poljubila _______“, ali bih, bez obzira na sve, voljela da neko to omogući.

U najmanju ruku, čini se da bi Apple trebalo da nam dozvoli da imamo „često korišćene tapbackove“ na isti način na koji imamo „često korišćene emodžije“, čak i ako se radi samo o korisnicima iPhonea.

Pretraga emodžija

Kada ste posljednji put tražili emodžije koristeći iMessage funkciju za pretragu? Ako ste poput mene i previše ste lijeni da skrolujete kroz 3.361 ponuđeni emodži, koristite funkciju pretrage sa sramotnom učestalošću. Jer, 3,361 je mnogo opcija, a meni treba savršena.

Zašto se kada unesem „molitva“ u traku za pretragu ništa ne pojavljuje? Pokušavam da izrazim solidarnost sa svojim prijateljem koji jadikuje zbog neobične sniježne oluje u Mičigenu, a kako drugačije mogu to da uradim ako ne pomoću emodžija „🙌“? 

Razumijem da bih mogla da skrolujem da ga pronađem (i znam da ne bih morala da skrolujem tako daleko), ali to nije nešto što koristim dovoljno često da bih tačno znala gdje se nalazi među drugim emodžijima, a i prezauzeta sam.

Pokušajte da unesete termin „ruke“ u traku za pretragu i recite mi da nijeste zbunjeni ni zbog čega strašni emotikoni „👍“ prethode emodžijima „🙌“. Zašto sve ovo ne bi imalo smisla...

Da zaključim...

Šaljemo poruke jedni drugima sve češće, ali našu autonomiju ometaju Appleove iMessage opcije (ili njihov nedostatak) – ove tri ispravke bi nam dale dodatni osjećaj prilagođenosti našem aktuelnom komunikacijskom pejzažu.

Autorka je Laura Rozenberg, 9to5Mac urednica sadržaja o Appleovim novitetima

* * * * *

Jabuka na dan je sadržaj Portala Analitika koji svakodnevno donosi informacije o ažuriranjima, novitetima u beta verziji operativnih sistema, testove, novosti o proizvodnji i osvrte na najaktuelnije trendove

Portal Analitika